Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS3X360
Okładka Stormrise (PC)

Stormrise

Stormrise to niekonwencjonalna strategia czasu rzeczywistego, przygotowana przez twórców słynnej serii Total War. Gracz trafia na futurystyczne pole walki i dowodzi bezpośrednio z jego poziomu jedną z dwóch frakcji.

Strategiczne | science fiction | RTS

Okładka Stormrise (PC)

producent: Creative Assembly

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

24mar2009

PS3 X360 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Stormrise jest osadzoną w postapokaliptycznym świecie strategią czasu rzeczywistego stworzoną przez prawdziwych weteranów w tej dziedzinie - studio Creative Assembly. Twórcy ci znani są przede wszystkim z wielokrotnie nagradzanej serii Total War.

Fabuła gry opowiada o walce dwóch ludzkich nacji - Echelon i Sai. Są oni jedynymi przedstawicielami naszej rasy, którym udało się przetrwać na zniszczonej wiele wieków temu Ziemi. Obydwie zresztą nauczyły się radzić sobie w zupełnie inny sposób - Echelon polegają na wiedzy i zaawansowanej technologii, natomiast Sai, którzy ulegli już pewnym mutacjom, na prymitywnych instynktach i rozwiniętych ponadnaturalnie zmysłach. Wzajemne antagonizmy z przeszłości i bieżące nieporozumienia doprowadziły ostatecznie ludzi do wyniszczającej wojny.

Tym, co wyróżnia Stormrise na tle konkurencji jest sposób przedstawiania akcji - zamiast widoku z lotu ptaka bieg wydarzeń obserwujemy bezpośrednio z pola walki. Mamy przy tym duże możliwości taktyczne, ponieważ możemy w pełni wykorzystać trójwymiarowe środowisko, czyli zarządzać jednostkami zarówno na powierzchni ziemi, dachach budynków jak i w powietrzu czy nawet pod ziemią.

Twórcy zadbali także o uproszczenie systemu sterowania wojskiem i dostosowanie go do możliwości padów.

Poza kampanią przeznaczoną dla jednego gracza, możemy spróbować swoich sił w trybie multiplayer. Do wyboru jest po dziewięć jednostek bazowych na każdą stronę, każda w trzech wariantach. W czasie potyczek sieciowych (w maksymalnie osiem osób) autorzy zdecydowali się na wprowadzenie opcji, dzięki której kolejny uczestnik zabawy może w każdej chwili zastąpić AI.

Udostępniona jest także kampania off-line dla dwóch graczy na podzielonym ekranie.

Otoczenie, w jakim przychodzi nam walczyć zostało wykonane bardzo klimatycznie - zarówno zasnute dymem i rozświetlone płomieniami ognia ruiny miast, jak i jałowe pustkowia świetnie pasują do tematyki gry. Na uwagę zasługuje także ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez laureatów prestiżowej nagrody BAFTA.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 398 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Wymagania sprzętowe Stormrise

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Quad 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 9 GB HDD
  • Windows Vista SP1
Stormrise - recenzja gry
Stormrise - recenzja gry

Recenzja 15 kwietnia 2009, 10:28

Nad każdą z jednostek znajduje się ikonka symbolizująca jej rodzaj. W momencie kiedy odział znika z ekranu, wciąż przy jego krawędzi widać tę ikonę. Dzięki temu, kiedy przytrzymujemy prawy przycisk myszki, nakierowując na ikonę wyświetlany w tym momencie świetlny promień, kamera przeskakuje nad dany oddział. To pomysł zaadaptowany bezpośrednio z wersji konsolowej, gdzie prawy przycisk myszki został zastąpiony przez jedną z gałek analogowych. I trzeba przyznać, że pomysł niegłupi, jednakże – jak okaże się już za chwilę – całkowicie nieprzemyślany w przypadku takiej gry jak Stormrise.

PS3
X360
PC