Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneSwitchPCXONEiOSPS4
Okładka Spaceland (Switch)
OkładkaSpaceland (Switch)

Spaceland

Turowa strategia taktyczna z elementami RPG od studia Tortuga Team, twórców gry Braveland. W Spaceland wcielamy się w Strażników patrolujących rubieże Kosmicznej Federacji, którzy niespodziewanie zostają wciągnięci w sam środek tajnej operacji wojskowej.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | taktyczne | elementy RPG | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spaceland Premiera

30wrz2019

PC

7paź2019

iOS

30paź2019

Switch

14lut2020

PS4 XONE

Spaceland to turowa gra strategiczna z elementami RPG, w której rozgrywkę obserwujemy z widoku izometrycznego. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest studio Tortuga Team, autorzy ciepło przyjętego Braveland. Deweloperzy zdecydowali się porzucić świat fantasy na rzecz klimatu sci-fi. Inspiracją do stworzenia gry były takie tytuły jak Incubation, XCOM oraz Laser Squad.

Fabuła

W Spaceland dowodzimy poczynaniami Strażników Kosmosu. Podczas rutynowego patrolu na obrzeżach Kosmicznej Federacji bohaterowie otrzymują sygnał SOS z pozornie opustoszałej planety. Podczas lądowania statek wpada w burzę i się rozbija, a glob okazuje się być zamieszkany przez nieznany rodzaj wrogo nastawionych obcych. Naszym zadaniem jest odnaleźć ludzi, którzy włączyli nadajnik.

Mechanika

Spaceland to turowa strategia z elementami RPG, w której przejmujemy kontrolę nad oddziałem i wykonujemy misje w następujących po sobie lokacjach.

Spaceland prezentuje liniową rozgrywkę, prowadząc nas fabularnie od jednej lokacji do drugiej. Areny walk nie są wielkie, jednak wyróżniają się różnymi mechanikami, które czasami przypominają opcjonalne proste gry logiczne. Przykładowo w jednej lokacji można poprzesuwać beczki z wybuchową substancją, tak aby po ich wysadzeniu zablokować drogę wypełzającym spod ziemi Obcym; w innej natomiast możemy wymanewrować potwory i zatopić je w lawie. Oczywiście nikt nie zabroni nam przejść każdej misji metodą siłową, jednak nie zawsze jest to opłacalne.

Gra została tak przygotowana, aby rozgrywki były dynamiczne, a każda lokacja nie zajmowała dłużej niż 10 – 15 minut. Nie znajdziemy wielu osłon dla naszej drużyny, a te już istniejące mogą zostać zniszczone. Dodatkowym elementem, który nas pogania jest ograniczona ilość amunicji. Oczywiście na mapach można znaleźć skrzynki, które pozwolą nam odnowić jej zapas, jednak na niektórych arenach walk liczba przeciwników jest teoretycznie nieskończona (wychodzą nieprzerwanie z podziemi). Sprawia to, że rozgrywka z każdą turą staje się coraz trudniejsza.

Dodatkową zachętą do szybkiego pokonania lokacji są nagrody końcowe. Przy podsumowaniu każdej misji dostajemy chipy oraz pieniądze. Chipy wydajemy na ulepszenie naszych umiejętności, pieniądze zaś na naprawę bądź kupno broni oraz pancerzy, odblokowywanych fabularnie w miarę postępów w rozgrywce. Nagrody dostajemy za zabite potwory; postaci, które przetrwały misję; znalezione sekrety (prawie każda mapa ma przynajmniej jeden) oraz za przejście lokacji w mniejszej liczbie tur, niż przewiduje to gra. Misje można powtarzać, aby osiągać w nich coraz lepsze rezultaty, bądź aby zebrać w szybszy sposób niezbędne do rozwoju zasoby i ułatwić sobie rozgrywkę.

Walki w Spaceland są turowe i polegają na umiejętnym wykorzystaniu otoczenia oraz specjalnych umiejętności postaci. Jest 7 bohaterów, których możemy wcielić do naszej drużyny, nie są oni jednak dostępni od początku, a odblokowujemy ich w miarę postępów fabularnych. Należy jednak podkreślić, że misje przeważnie nie pozwalają nam brać wszystkich żołnierzy. W większości wypadków drużyna jest ograniczona fabularnie do osób, których umiejętności są niezbędne do przejścia danej lokacji, a my możemy wybrać dla nich wsparcie (choć nie zawsze).

Tryby gry

Spaceland jest grą dla jednego oraz dwóch graczy. Trzonem rozgrywki jest kampania fabularna, jednak istnieje możliwość wzięcia udziału w pojedynkach online.

Kwestie techniczne

Spaceland posiada przyjemną dla oka, ręcznie rysowaną grafikę.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Klasyfikacja PEGI Spaceland

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Spaceland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 / Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R9 270 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 10
PC
iOS
Switch
PS4
XONE