Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweWiiPS3X360PS2
Okładka Sonic Unleashed (Wii)
OkładkaSonic Unleashed (Wii)

Sonic Unleashed

Sonic Unleashed to kolejna odsłona serii platformówek o przygodach słynnego ponaddźwiękowego jeża. Tym razem zadaniem Sonica jest przywrócenie porządku po kataklizmie spowodowanym przez złowrogiego Doctora Eggmana, a także uporanie się ze swoim mrocznym alter ego, Werehogiem.

Zręcznościowe | platformówki 3D | Sonic

Sonic Unleashed Premiera

18lis2008

Wii PS2

24lis2008

X360

9gru2008

PS3

Gry podobne do Sonic Unleashed

Super Mario Galaxy

Sonic Colours

Rayman Raving Rabbids

Sonic Unleashed to kolejna odsłona popularnej serii gier platformowych poświęconych przygodom tytułowego, superszybkiego jeża. Pieczę nad tą produkcją sprawowało studio Sonic Team, jednak stworzenie wersji na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii przypadło w dużej mierze zespołowi Dimps.

Fabuła

W Sonic Unleashed nemezis głównego bohatera – Doctor Eggman – niszczy świat przy pomocy potężnego lasera. Nie dość że w ten sposób ów nikczemnik budzi Mroczną Gaię – starożytne zło – to jeszcze niejako przy okazji powołuje do życia mroczną wersję protagonisty. Od tej pory zadaniem naszego podopiecznego jest przywrócenie dawnego ładu i porządku, a także uporanie się ze swoim alter ego znanym jako Werehog.

Mechanika

Rozgrywka w Sonic Unleashed różni się, w zależności od pory doby w świecie gry. O ile na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii dzień i noc zmieniają się automatycznie, o tyle na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 możemy samodzielnie decydować o tym, jak chcemy się bawić.

Za dnia wcielamy się w Sonica, który przemierza barwne etapy z ponaddźwiękową prędkością. Akcję obserwujemy wówczas zza pleców bohatera (TPP) lub z boku, niczym w klasycznych odsłonach serii. Z uwagi na zawrotną szybkość niebieskiego jeża, przydatna okazuje się możliwość wykonywania uników (Quick Step), a także driftowania (pokonywania zakrętów w widowiskowych poślizgach). Co ciekawe, prędkość można dodatkowo zwiększyć przy pomocy tak zwanego Sonic Boost; dzięki niemu protagonista może też przebijać się przez wybrane obiekty bądź błyskawicznie eliminować wrogów. Nocą natomiast przejmujemy kontrolę nad wyżej wspomnianym Werehogiem – silniejszą, ale też wolniejszą wersją Sonica. W tej formie bohater doskonale radzi sobie w walce z przeciwnikami, łącząc ataki w proste kombinacje (ich siłę można tymczasowo zwiększyć przy pomocy tak zwanego Unleashed Mode). Poza tym w jego skórze rozwiązujemy proste zagadki środowiskowe, a także kolekcjonujemy przedmioty, na czele z pierścieniami przywracającymi utracone punkty życia.

Podczas zabawy zdobywamy specjalne medale Słońca i Księżyca. Na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 służą one do rozwoju Sonica i otwierają nam drogę do kolejnych etapów. Na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii natomiast potrzebujemy ich do odblokowywania bram Gai, za którymi kryje się bonusowa zawartość. Dodatkowo, pomiędzy kolejnymi poziomami, z których każdy ulokowano na innym kontynencie, trafiamy do specjalnych hubów, gdzie popychamy do przodu fabułę, a także rozmawiamy z ich mieszkańcami i przyjmujemy od nich zadania. Na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 możemy swobodnie przemierzać te lokacje, z kolei na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii mają one formę prostych map.

Kwestie techniczne

Sonic Unleashed działa w oparciu o technologię Hedgehog Engine. Produkcja posiada barwną, trójwymiarową grafikę, a jako że jej akcja toczy się w świecie przypominającym rzeczywisty, kreskówkowe modele postaci występują tu w realistycznym otoczeniu. Wszystko to uzupełniają rozmaite efekty wizualne, jak rozmycie obrazu czy wstrząsy ekranu w trakcie biegu.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 399 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Sonic Unleashed

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Sonic Unleashed Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
X360
PS3
Wii
PS2