Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3X360PS2Wii
Okładka Sonic Unleashed (PS3)

Sonic Unleashed

Sonic Unleashed to kolejna odsłona serii platformówek o przygodach słynnego ponaddźwiękowego jeża. Tym razem zadaniem Sonica jest przywrócenie porządku po kataklizmie spowodowanym przez złowrogiego Doctora Eggmana, a także uporanie się ze swoim mrocznym alter ego, Werehogiem.

Zręcznościowe | platformówki 3D | Sonic

Okładka Sonic Unleashed (PS3)

producent: Sonic Team

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

18lis2008

Wii PS2

24lis2008

X360

9gru2008

PS3

Sonic Unleashed to kolejna odsłona popularnej serii gier platformowych poświęconych przygodom tytułowego, superszybkiego jeża. Pieczę nad tą produkcją sprawowało studio Sonic Team, jednak stworzenie wersji na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii przypadło w dużej mierze zespołowi Dimps.

Fabuła

W Sonic Unleashed nemezis głównego bohatera – Doctor Eggman – niszczy świat przy pomocy potężnego lasera. Nie dość że w ten sposób ów nikczemnik budzi Mroczną Gaię – starożytne zło – to jeszcze niejako przy okazji powołuje do życia mroczną wersję protagonisty. Od tej pory zadaniem naszego podopiecznego jest przywrócenie dawnego ładu i porządku, a także uporanie się ze swoim alter ego znanym jako Werehog.

Mechanika

Rozgrywka w Sonic Unleashed różni się, w zależności od pory doby w świecie gry. O ile na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii dzień i noc zmieniają się automatycznie, o tyle na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 możemy samodzielnie decydować o tym, jak chcemy się bawić.

Za dnia wcielamy się w Sonica, który przemierza barwne etapy z ponaddźwiękową prędkością. Akcję obserwujemy wówczas zza pleców bohatera (TPP) lub z boku, niczym w klasycznych odsłonach serii. Z uwagi na zawrotną szybkość niebieskiego jeża, przydatna okazuje się możliwość wykonywania uników (Quick Step), a także driftowania (pokonywania zakrętów w widowiskowych poślizgach). Co ciekawe, prędkość można dodatkowo zwiększyć przy pomocy tak zwanego Sonic Boost; dzięki niemu protagonista może też przebijać się przez wybrane obiekty bądź błyskawicznie eliminować wrogów. Nocą natomiast przejmujemy kontrolę nad wyżej wspomnianym Werehogiem – silniejszą, ale też wolniejszą wersją Sonica. W tej formie bohater doskonale radzi sobie w walce z przeciwnikami, łącząc ataki w proste kombinacje (ich siłę można tymczasowo zwiększyć przy pomocy tak zwanego Unleashed Mode). Poza tym w jego skórze rozwiązujemy proste zagadki środowiskowe, a także kolekcjonujemy przedmioty, na czele z pierścieniami przywracającymi utracone punkty życia.

Podczas zabawy zdobywamy specjalne medale Słońca i Księżyca. Na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 służą one do rozwoju Sonica i otwierają nam drogę do kolejnych etapów. Na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii natomiast potrzebujemy ich do odblokowywania bram Gai, za którymi kryje się bonusowa zawartość. Dodatkowo, pomiędzy kolejnymi poziomami, z których każdy ulokowano na innym kontynencie, trafiamy do specjalnych hubów, gdzie popychamy do przodu fabułę, a także rozmawiamy z ich mieszkańcami i przyjmujemy od nich zadania. Na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 możemy swobodnie przemierzać te lokacje, z kolei na PlayStation 2 oraz Nintendo Wii mają one formę prostych map.

Kwestie techniczne

Sonic Unleashed działa w oparciu o technologię Hedgehog Engine. Produkcja posiada barwną, trójwymiarową grafikę, a jako że jej akcja toczy się w świecie przypominającym rzeczywisty, kreskówkowe modele postaci występują tu w realistycznym otoczeniu. Wszystko to uzupełniają rozmaite efekty wizualne, jak rozmycie obrazu czy wstrząsy ekranu w trakcie biegu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 389 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Gry podobne do Sonic Unleashed

Klasyfikacja PEGI Sonic Unleashed

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sonic Unleashed

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Nadchodzi całkiem nowy Sonic
Nadchodzi całkiem nowy Sonic

wiadomość9 września 2009

Wczoraj Sega ogłosiła, że pracuje nad zupełnie nową grą o przygodach Sonica. Produkcja została roboczo nazwana Project Needlemouse (Projekt Iglasta mysz) i zadebiutuje w przyszłym roku, chociaż nie wiadomo jeszcze na jakie platformy zawita. Skromny i krótki film reklamowy jest jedynym źródłem informacji, których zawiera niestety bardzo mało. Dowiedzieć się z niego możemy, że „prędkość powróci w nowej, stworzonej zupełnie od podstaw przygotówce 2D”, na samym końcu widnieje tylko rok 2010.

Premiery gier w Polsce (24-30 listopada)
Premiery gier w Polsce (24-30 listopada)

wiadomość1 grudnia 2008

Po kilku obfitych tygodniach rodzimi dystrybutorzy zanotowali lekki spadek formy i wypuścili na nasz rynek „zaledwie” dwanaście premierowych tytułów. Mała zadyszka na koniec listopada nie powinna jednak wpędzić nikogo w ponury nastrój, bo wraz z nastaniem grudnia półki polskich sklepów zaleją przedświąteczne, spektakularne nowości.

W nową grę twórcy Sonika zagrają nawet pingwiny
W nową grę twórcy Sonika zagrają nawet pingwiny

wiadomość23 września 2008

Już tylko szesnaście dni pozostało do ujawnienia nowej produkcji Yuji Naka, japońskiego producenta słynącego z tego, że jest głównym twórcą postaci Sonika – Naddźwiękowego Jeża, który od kilkunastu lat wspólnie ze swoimi przyjaciółmi zabawia nas w poświęconych sobie grach. Jaka będzie kolejna produkcja jego kreatora?

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (2 maja 2008)

wiadomość2 maja 2008

Opóźnienie bety Men of War, pierwsze obrazki z nowego Splatterhouse’a, daty debiutu Okami Wii, Lost Planet: Colonies, zapowiedź zamkniętej bety LittleBigPlanet – zapraszamy Was do lektury „Wieści ze świata w telegraficznym skrócie”. Życzymy miłej lektury!

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (10 kwietnia 2008)

wiadomość10 kwietnia 2008

Edycja Kolekcjonerska Sword of the Stars w złocie, BBC Player dla Wii już dostępny, kampania reklamowa Kane & Lynch zablokowana, premiera Pirates vs. Ninjas Dodgeball opóźniona, kolejna łatka do Burnout Paradise już wkrótce – zapraszamy Was do lektury codziennych „Wieści ze świata w telegraficznym skrócie”.

X360
PS3
Wii
PS2