Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Rise to Ruins (PC)

Rise to Ruins PC

Niezależna gra strategiczna, która stawia gracza w roli osoby nadzorującej powstanie i rozwój niewielkiej wioski. Produkcja została wykonana przez studio SixtyGig Games. Inspiracją dla twórców były takie tytuły jak Gnomoria, Towns, Banished czy Dwarf Fortress.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | 2D | top-down | indie | elementy symulacyjne

PC Windows
Okładka Rise to Ruins (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27października2014

wczesny dostęp

14października2019

14października2019

Steam

Rise to Ruins jest grą strategiczną, w której gracz zajmuje się budowaniem i nadzorowaniem małej wioski. Rozgrywka charakteryzuje się wysokim poziomem trudności i nawiązuje do takich tytułów, jak Gnomoria, Towns, The Settlers, Banished czy Dwarf Fortress, W tytule tym znajdziemy także elementy podgatunków strategicznych tower defense i godlike. Za jego wykonanie odpowiada niezależne studio SixtyGig Games.

Mechanika

Na świat gry Rise to Ruins patrzymy z góry, z tzw. perspektywy top-down, a rozgrywka może się toczyć na jednej z kilku zróżnicowanych map. Naszym zadaniem jest budowanie i rozwijanie osady, a także bronienie jej przed pojawiającymi się potworami. Mamy możliwość wznoszenia budynków i delegowania naszych podopiecznych do różnych zadań. Poza budowaniem wioski i nadzorowaniem jej mieszkańców, produkcja SixtyGig Games oferuje także szereg dodatkowych opcji, kojarzonych z podgatunkiem strategicznym godlike (grami, w których wcielamy się w bóstwo) – możemy m.in. wpływać na kształt terenu, razić przeciwników gromem, leczyć swoich podopiecznych oraz podnosić stworzenia i przedmioty widoczne na mapie.

Tryby gry

W Rise to Ruins możemy grać wyłącznie samotnie. Twórca przygotował trzy odmienne tryby gry: Survival (domyślny, charakteryzuje się wysokim poziomem trudności), Peaceful (przypomina bardziej tradycyjnego village sima – nacisk na aspekt wojenny jest ograniczony) oraz Sandbox (gracz sam dostosowuje przeróżne ustawienia).

Kwestie techniczne

Rise to Ruins posiada bardzo prostą, dwuwymiarową oprawę graficzną, typową dla gier niezależnych. Grafika raczej nie wzbudzi niczyich zachwytów, ale kompetentnie przekazuje informacje potrzebne w trakcie grania. Zabawie towarzyszy ścieżka dźwiękowa stworzona przez José Ramóna "Bibiki" Garcíę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.3 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Gry podobne do Rise to Ruins

Wymagania wiekowe Rise to Ruins

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Rise to Ruins

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Quad Core i5, 8 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Dual Core i5, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4400 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows XP 64-bit