Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDWPiOS
Okładka Puzzle Craft 2 (AND)
OkładkaPuzzle Craft 2 (AND)

Puzzle Craft 2

Kontynuacja mobilnego cyklu autorstwa polskiego studia ATGames, stanowiąca oryginalne połączenie strategii ekonomicznej z grą logiczną typu match-3. Akcja Puzzle Craft 2 toczy się w pełnej magii krainie przypominającej średniowiecze.

Logiczne | ekonomiczne | zagraj za darmo | elementy logiczne | 2D

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Puzzle Craft 2 Premiera

10wrz2015

iOS

21gru2015

AND

29sty2016

WP

producent: ATGames wydawca: Chillingo LTD

Puzzle Craft 2 to wydana na platformę AND, WP i iOS hybryda strategii ekonomicznej i gry logicznej typu match-3. Projekt korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowało go polskie studio ATGames, czyli ten sam zespół, który stał za pierwszą częścią.

Fabuła

Gra toczy się w pełnej magii krainie przypominającej poziomem rozwoju ziemskie średniowiecze. Gracze wcielają się w nowo mianowanego wodza niewielkiej wioski i ich zadaniem jest oczywiście przeobrażenie tych skromnych początków w wielkie imperium. Przeniesienie akcji w realia fantasy zapewniło autorom znacznie większą swobodę przy tworzeniu wyzwań oraz dodanie do rozgrywki systemu magicznego, w postaci przydatnych run, które aktywowane potrafią np. przywołać dodatkowych osadników lub zmienić pogodę.

Mechanika

Tak jak w przypadku pierwowzoru, rozgrywka w Puzzle Craft 2 stanowi hybrydę strategii ekonomicznej oraz gry logicznej typu match-3. Musimy wykonywać typowe obowiązki zarządcy, czyli gromadzić surowce, dbać o zaspokajanie potrzeb mieszkańców, prowadzić badania nad nowymi technologiami, konstruować budynki i sprawnie zarządzać budżetem, bilansując wydatki i inwestycje. Jednocześnie pozyskiwanie materiałów, plonów i surowców nie odbywa się automatycznie. W tym celu przenoszeni jesteśmy na plansze z kilkudziesięcioma polami, na które wrzucane są losowo symbole reprezentujące różnorodne dobra. Naszym zadaniem jest takie nimi manipulowanie, aby uzyskiwać ciągi minimum trzech tego samego rodzaju. W przeciwieństwie do typowych mechanizmów match-3, utworzenie takich kombinacji nie zawsze powoduje usunięcie obiektów z planszy - często skutkuje uzyskaniem nowego, cenniejszego przedmiotu. Przykładowo, połączenie trzech traw da nam zboże, trzech zbóż marchew, a trzech marchwi jedną świnię.

Jednocześnie autorzy wprowadzili masę zmian i ulepszeń, które wydatnie wzbogacają grę. Przede wszystkim nie zajmujemy się już cały czas tylko jednym miasteczkiem. Zamiast tego akcja toczy się na dużej mapie i pozwala przejmować oraz ustanawiać wiele miast jednocześnie, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe pieniądze z podatków oraz nowe zadania do wypełnienia. Przy tym każde miejsce ma swoje odmienne warunki, które musimy brać pod uwagę przy tworzeniu planów rozwoju. Niektóre wioski powinny pozostać stosunkowo małe, podczas gdy inne opłaca się przeobrazić w tętniące życiem centra cywilizacyjne.

Autorzy znacząco rozszerzyli także listę surowców i przedmiotów, wprowadzając większą różnorodność do wirtualnej ekonomii. Przykładowo, w kategorii drobiu znajdziemy już nie tylko kurczaki, ale również pięć innych gatunków ptaków. Ponadto do gry zostały wprowadzone morza. Pozwalają one nie tylko na połów ryb, ale również odkrywanie wysp oraz szukanie skarbów.

Minirecenzja Puzzle Craft 2 – zacna kontynuacja udanej hybrydy strategii i gry logicznej typu match-3

PLUSY:
  1. doskonała, satysfakcjonująca mechanika rozgrywki;
  2. większa liczba surowców i osad do założenia, czyniące grę ciekawszą i bardziej wymagającą;
  3. dobrze rozplanowany model free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami;
MINUSY:
  1. gracze szukający czegoś więcej, niż prostej gry logicznej z elementami strategii, odejdą z kwitkiem;
  2. rozwijanie kolejnych osad od zera może być frustrujące.

Jedną z gier mobilnych wydanych w 2012 roku, które wyrwały graczom najwięcej godzin z życia, był Puzzle Craft – hybryda strategii ekonomicznej i gry logicznej typu match-3, autorstwa studia ATGames. Prosty, ale jakże genialny pomysł przypadł do gustu wszystkim osobom szukającym niczym nieskrępowanej rozrywki. Trzy lata później warszawski deweloper wypuścił kontynuację swojego pierwszego hitu. Pozostaje ona wierna oryginałowi, a kilka nowości pozwoliło uczynić z niej produkcję ciekawszą i bardziej rozbudowaną.

Akcja gry po raz kolejny toczy się w świecie stylizowanym na średniowiecze. Gracz staje na czele grupy osadników i ma za zadanie rozwinąć założoną przez nich osadę. Dokonuje tego na modłę gier logicznych typu match-3. Rozgrywka toczy się na niewielkich mapach, podzielonych na kilkadziesiąt pól. Symbolizują one farmy, kopalnie i – co jest nowością w części drugiej – morskie odmęty. Na arenach znajdują się surowce i symbole, które należy ze sobą łączyć. Gracz uzyskuje w ten sposób coraz to bardziej zaawansowane materiały lub dobra i spełnia założenia stawianych przed nim wyzwań. Zarabia też złoto, którym opłaca pracowników, rozbudowujących osadę.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w Puzzle Craft jest wzrost liczby surowców i to nie tylko z uwagi na pojawienie się trzeciego środowiska. W efekcie rozgrywka zyskała na świeżości i stała się bardziej wymagająca (zarządzanie materiałami i dobrami wymaga teraz bardziej strategicznego podejścia). Niemniej dwójka w dalszym ciągu pozostaje tytułem casualowym, potrafiącym dostarczyć sporo zabawy nie tylko amatorom tego typu rozgrywki, ale też kompletnym żółtodziobom.

Spora zmiana nastąpiła też w strukturze zabawy. O ile w części pierwszej zarządzaliśmy tylko jedną mieściną, tak w Puzzle Craft 2 na oddanej do naszej dyspozycji wyspie staramy się utworzyć prawdziwe królestwo, złożone z wielu wiosek i miast. Każda kolejna lokacja to jakby nowy poziom, który trzeba rozgryźć praktycznie od zera. Z jednej strony wydłuża to zabawę (stosunkowo krótki czas zabawy był jednym z największych zarzutów kierowanych w stronę jedynki), a z drugiej powoduje frustrację, gdyż postęp poczyniony w jednym miejscu, ma się nijak do następnego. Niemniej zmianę tę należy poczytywać za atut.

Puzzle Craft 2 to zacna kontynuacja jednej z najlepszych hybryd strategiczno-logicznych dostępnych na rynku mobilnym. Gra, mimo że nie różni się zbytnio od części pierwszej, jest od niej ciekawsza, trudniejsza i bardziej obszerna. Przy okazji robi użytek z dobrze rozplanowanego modelu free-to-play, nie straszącego nas na każdym kroku źle zbalansowanymi mikropłatnościami.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Puzzle Craft 2: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND
WP