Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOS
Okładka Predynastic Egypt (PC)
OkładkaPredynastic Egypt (PC)

Predynastic Egypt

Strategia turowa opracowana przez niezależne studio Clarus Victoria.

Strategiczne | turowe | historyczne | Egipt

Predynastic Egypt Premiera

10paź2016

PC

31maj2017

AND iOS

Gry podobne do Predynastic Egypt

Zeus: Pan Olimpu

Faraon

Rising Lords

Predynastic Egypt jest strategią turową, za której opracowaniem stoi niezależne studio Clarus Victoria – autorzy utrzymanej w podobnym tonie, ciepło przyjętej gry Marble Age. Opisywana produkcja trafiła na wiele platform, na których liście pojawia się PC, AND i iOS.

Fabuła

Akcja Predynastic Egypt toczy się w latach 5000 – 3000 p.n.e. Gracz przejmuje kontrolę nad jednym z egipskich plemion, a zadanie czekające na realizację polega na zadbaniu o jego rozwój, co w ostateczności ma doprowadzić do powstania antycznego mocarstwa znanego z kart historii.

Mechanika

W Predynastic Egypt na platformie PC, AND i iOS akcję obserwujemy w rzucie izometrycznym. Rozgrywka toczy się w turach, na dwuwymiarowej mapie, której centrum stanowi miasto Heriankopolis. Całość zrekonstruowano nie tylko na podstawie odkryć archeologicznych i zapisków historycznych, lecz także z uwzględnieniem zmian klimatycznych, jakie zachodziły na przestrzeni dwóch tysięcy lat (mowa między innymi o przemianie Sahary z sawanny w pustynię).

Nadrzędnym elementem zabawy jest ekspansja na nowe terytoria, którą prowadzimy, podbijając tereny zamieszkałe przez inne ludy oraz wznosząc budynki produkcyjne i użytkowe. Istotną rolę odgrywa także pozyskiwanie surowców i produkcja żywności, dbanie o rozwój cywilizacyjny (nowe technologie opracowujemy w oparciu o rozbudowane drzewo składające się z 48 pozycji) oraz wystawienie możliwie największej i najbardziej zaawansowanej armii. Przebieg starć z siłami wroga śledzimy w czasie rzeczywistym, obserwując wykres obrazujący poniesione straty i procentową szansę na odniesienie zwycięstwa.

Nasi poddani muszą zmagać się ze skutkami katastrof naturalnych i epidemii. Warto także pamiętać, że bez wpływu na życie nomadów nie pozostaje religia – prymitywny kult duchów z czasem zostaje zastąpiony przez wiarę w bóstwa i ceremonie charakterystyczne dla starożytnych ludów z doliny Nilu.

Kwestie techniczne

Prosta, dwuwymiarowa grafika Predynastic Egypt może się podobać ze względu na swoją przejrzystość – to samo tyczy się wpadającego w ucho soundtracku. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że interfejs i sterowanie dostosowano do specyfiki poszczególnych platform – na komputerach osobistych gramy przy użyciu myszy, z kolei edycja na urządzenia mobilne robi użytek z ekranów dotykowych.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Predynastic Egypt: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
AND
iOS