Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4
Okładka Mordheim: City of the Damned (PC)

Mordheim: City of the Damned

Osadzona w popularnym uniwersum Warhammera taktyczna gra RPG z turowym systemem walki, będąca debiutancką produkcją założonego przez weteranów branży kanadyjskiego studia Rogue Factor.

Strategiczne | fantasy | taktyczne | elementy RPG | Warhammer

Okładka Mordheim: City of the Damned (PC)

data premiery gry:

19lis2015

PC

18paź2016

PS4 XONE

Mordheim: City of the Damned to wydana na platformie PC, PS4 i XONE klasyczna taktyczna gra RPG z turowym systemem walki, rozgrywająca się w świecie fantasy opartym na licencji popularnego uniwersum Warhammer. Za produkcję gry odpowiadają francuska firma Focus Home Interactive oraz studio Rogue Factor. Tytuł został oparty na klasycznej grze bitewnej Mordheim, którą opublikowano po raz pierwszy w 1999 roku. Jej akcja rozgrywała się 500 lat przed wydarzeniami z podstawowej linii fabularnej Warhammera. W przeciwieństwie do wielu strategii figurkowych z tego uniwersum, Mordheim nie skupiał się na bitwach dużych oddziałów, ale walkach pojedynczych jednostek, z których każda była opisana przez odrębne statystki. Twórcy wirtualnej adaptacji produkcji zrobili wszystko, aby fani oryginału poczuli się jak w domu, z dbałością o detale odtwarzając większość zasad, jakimi rządziła się gra.

Fabuła

Fabuła przenosi nas do tytułowego miasta Mordheim, które po tym, jak uderzyła w nie kometa, stało się areną walk wielu stronnictw i frakcji. Gracze mogą wybrać jedną z grup zaczerpniętych z oryginału z 1999 roku, takich jak Skaveni czy najemnicy Imperium.

Mechanika

W Mordheim: City of the Damned na PC, PS4 i XONE dowodzimy drużyną jednostek i przemieszczając się pomiędzy dzielnicami metropolii, wykonujemy misje oraz stawiamy czoła wielu niebezpieczeństwom. W nagrodę otrzymujemy nowy ekwipunek oraz doświadczenie, dzięki któremu podwładni rosną w siłę i zdobywają kolejne zdolności.

Bitwy przebiegają w trybie turowym na trójwymiarowym polu gry. Powinniśmy przy tym pamiętać, że Mordheim to bezlitosne miejsce i bezpowrotnie żegnamy się ze wszystkimi jednostkami, które polegną w boju. Aby wygrać, musimy stosować odpowiednią strategię i brać pod uwagę nie tylko umiejętności oponentów, ale również ukształtowanie terenu, a więc rozkład siatki ulic, znajdujące się w pobliżu budynki itd. Warto dodać, że poza kampanią dla pojedynczego gracza, na którą składa się wiele misji, twórcy przewidzieli również tryb multiplayer, zawierający kilka wariantów rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 88 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 62 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,90 PLN

Gry podobne do Mordheim: City of the Damned

Klasyfikacja PEGI Mordheim: City of the Damned

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mordheim: City of the Damned

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Phenom X4 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5850 lub lepsza
 • 9 GB HDD
 • Windows Vista(SP2)/7/8
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB RAM GeForce GTX 670/Radeon HD R9 270 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
Testujemy Mordheim: City of the Damned - Warhammer Fantasy na mniejszą skalę
Testujemy Mordheim: City of the Damned - Warhammer Fantasy na mniejszą skalę

Przed premierą 13 stycznia 2015, 14:00

W przeciwieństwie do taktycznej głębi mechaniki rozgrywki, w kwestii grafiki Mordheim prezentuje się za to dosyć ubogo. Do wyboru otrzymujemy wprawdzie sześć, odgórnie narzuconych specyfikacji, ale nawet na najlepszej (określanej w tym przypadku jako „fantastyczna”), wygląd lokacji i postaci nie rzuca na kolana. Jest mrocznie i klimatycznie, czyli dokładnie tak jak powinno być, ale jednocześnie ciężko uciec wzrokiem przed plastikowymi animacjami oraz wszechobecną kanciastością. Ani jedno, ani drugie nie przeszkadza wybitnie w rozgrywce, ale chwilami wywołuje drobny uśmiech na twarzy. Miejsce na progres z pewnością więc jeszcze jest i miejmy nadzieję, że twórcy do momentu premiery chociaż odrobinę podreperują ten aspekt – Mordheim w końcu zasługuje na coś lepszego, niż grafikę rodem z 2010 roku. Pod kątem oprawy dźwiękowej jest już szczęśliwie znacznie bardziej pozytywnie – muzyka może i nie zapada specjalnie w pamięć, ale sącząc się delikatnie w tle buduje odpowiedni klimat i w połączeniu z odgłosami postaci działa na korzyść całej produkcji … Choć twórcy zapewne także i tutaj nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

PC
PS4
XONE