Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDiOS
Okładka Minecraft Earth (AND)

Minecraft Earth

Mobilny spin-off popularnego Minecrafta, zawierający kluczowe mechaniki rozgrywki oryginału, ale przenoszący akcję do realnego świata za sprawą technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Przygodowe | zagraj za darmo | sandbox | rzeczywistość rozszerzona | multiplayer | kooperacja | MMO | crafting

Okładka Minecraft Earth (AND)

data premiery gry:

gru2020

AND iOS

Minecraft Earth to korzystający z technologii rzeczywistości rozszerzonej spin-off niezwykle popularnego Minecrafta. Za produkcję odpowiada w całości firma Microsoft. Tytuł został zapowiedziany w maju 2019 roku i jest jednym z projektów przygotowanych z okazji dziesięciolecia oryginalnego Minecrafta. Gra, działająca na urządzeniach z systemem iOS i Android, funkcjonuje w modelu free-to-play i korzysta z zaawansowanej technologii rzeczywistości rozszerzonej, mocy obliczeniowej serwerów Azure, a także doświadczeń, jakie deweloperzy zdobyli podczas prac nad okularami AR Microsoft HoloLens.

Mechanika

Minecraft Earth jest adaptacją klasycznego Minecrafta, ale oferuje jedynie część jego funkcjonalności: systemy walki, craftingu, ekwipunku, zbierania zasobów, a także sposób interakcji ze światem gry. Tytuł korzysta z kamery naszego telefonu, nakładając na rejestrowany obraz wideo trójwymiarowe elementy gry.

Główną atrakcją tytułu jest tryb budowy, w którym możemy tworzyć własne konstrukcje lub duże projekty wraz z innymi graczami znajdującymi się w naszym otoczeniu. Do dyspozycji mamy płyty konstrukcyjne o różnych rozmiarach, odblokowywane wraz z postępami w zabawie lub zakupione za wirtualną walutę – Rubies. Zgłoszone przez nas konstrukcje po zaakceptowaniu przez grę można ustawić w realnym otoczeniu jako monumenty widziane przez wszystkich graczy.

Aby zdobyć komponenty niezbędne do budowania, musimy jednak ruszyć w świat. Podobnie jak w przypadku Pokemon GO, tytuł zachęca użytkowników do długich spacerów na świeżym powietrzu. Po drodze natkniemy się na losowo generowane zasobniki z niewielką ilością materiałów, pozwalających rozpocząć wymarzoną konstrukcję. Na określonym obszarze znajdziemy surowce, które skojarzone są otaczającym środowiskiem. W miejskich parkach możemy więc ścinać drzewa, a przy zbiornikach wodnych zarzucimy wędkę i złowimy ryby. Deweloperzy korzystają z opracowywanej i aktualizowanej przez użytkowników witryny z mapami OpenStreetMap.

Minecraft Earth oferuje także dynamicznie generowane misje określane mianem „przygód”. Wykonywanie ich pozwala szybko zdobywać kolejne poziomy doświadczenia oraz pozyskiwać niezbędne materiały budowlane. Cele zadań są różnorodne, ale w dużej mierze sprowadzają się do eliminacji minecraftowych monstrów w sposób znany z oryginalnej gry. Ważne jednak jest to, że jednocześnie uczestniczyć może w nich wiele osób – zanim wezmą udział w przygodzie, muszą oczywiście zebrać się w jednym miejscu w realnym świecie.

Tryby gry

Minecraft Earth pozwala na samotną zabawę, ale jego największą atrakcją jest rozgrywka kooperacyjna charakteryzująca się bardzo szerokim spektrum możliwości. Wrażenie robi to, że gracze widzą siebie nawzajem w wirtualnym świecie i mogą wchodzić ze sobą w interakcje, np. walcząc z tym samym stworem, dzieląc się miksturami leczniczymi lub podbierając sobie nawzajem materiały w trybie budowania. Gracze mogą dzielić się również zapisanymi przez siebie projektami i modyfikować za zgodą właściciela przygotowane wcześniej konstrukcje.

Kwestie techniczne

Minecraft Earth korzysta z mocy obliczeniowej serwerów Microsoft Azure, a także bogatych doświadczeń zdobytych przez deweloperów podczas prac nad okularami HoloLens. Specjalne algorytmy oraz dane geostacjonarne zbierane od graczy (informacje GPS, zapisy wideo i zdjęcia) sprawiają, że bez względu na posiadaną kamerę w telefonie, trójwymiarowe obiekty gry nie „latają po ekranie”, ale sprawiają wrażenie statycznych i solidnych budowli postawionych np. przy ruchliwej ulicy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 4,2 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Gry podobne do Minecraft Earth

Wymagania wiekowe Minecraft Earth

odpowiednia dla każdego wieku

Minecraft Earth z aktualizacją - są trzy duże nowości
Minecraft Earth z aktualizacją - są trzy duże nowości

wiadomość29 kwietnia 2020

Mobilny Minecraft Earth otrzymał nową aktualizację, noszącą sygnaturę R17. Przede wszystkim dodaje ona trzy nowe elementy – wyzwania i system sezonów, dziennik gracza oraz kolejne rodzaje zwierząt. Nie zapomniano też o pomniejszych dodatkach oraz poprawkach.

Minecraft Earth już w Polsce, premiera wczesnej wersji na Android i iOS
Minecraft Earth już w Polsce, premiera wczesnej wersji na Android i iOS

wiadomość13 grudnia 2019

Aplikacja Minecraft Earth od dziś dostępna jest w Polsce na systemach mobilnych Android i iOS. Wzorem Pokemon GO gra wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej. Nie jest to jednak wersja finalna.

Minecraft Earth dużym sukcesem
Minecraft Earth dużym sukcesem

wiadomość22 listopada 2019

Z okazji 10. rocznicy wydania swojego dzieła studio Mojang udostępnia kolejną mobilną odsłonę popularnego cyklu. Minecraft Earth to gra bazująca na rozszerzonej rzeczywistości. W ubiegłym tygodniu aplikacja została odblokowana na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Minecraft Earth - pierwsze wrażenia z pokazu
Minecraft Earth - pierwsze wrażenia z pokazu

wiadomość18 listopada 2019

Odwiedziliśmy Londyn, aby na imprezie Microsoftu, XO 19, zagrać i porozmawiać z ludźmi z Mojang o zbliżającym się Minecraft Earth. Czym tak naprawdę jest tak gra i kiedy możemy liczyć na wprowadzenie early accessu w Polsce?

Termin premiery Minecraft Dungeons i specjalne wydarzenie w Minecraft Earth
Termin premiery Minecraft Dungeons i specjalne wydarzenie w Minecraft Earth

wiadomość14 listopada 2019

Gry Minecraft Earth i Minecraft: Dungeons otrzymały swoje „pięć minut” na tegorocznym X019. Dla fanów tej pierwszej przygotowano specjalne wydarzenie, natomiast gracze czekający na drugą z wymienionych produkcji mogą zaznaczyć w kalendarzu miesiąc jej premiery.

AND
iOS