Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweMMOANDiOS
Okładka Minecraft Earth (AND)

Minecraft Earth

Mobilny spin-off popularnego Minecrafta, zawierający kluczowe mechaniki rozgrywki oryginału, ale przenoszący akcję do realnego świata za sprawą technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Przygodowe | zagraj za darmo | sandbox | rzeczywistość rozszerzona | multiplayer | kooperacja | crafting

Okładka Minecraft Earth (AND)

data premiery gry:

2020

AND iOS

Minecraft Earth to korzystający z technologii rzeczywistości rozszerzonej spin-off niezwykle popularnego Minecrafta. Za produkcję odpowiada w całości firma Microsoft. Tytuł został zapowiedziany w maju 2019 roku i jest jednym z projektów przygotowanych z okazji dziesięciolecia oryginalnego Minecrafta. Gra, działająca na urządzeniach z systemem iOS i Android, funkcjonuje w modelu free-to-play i korzysta z zaawansowanej technologii rzeczywistości rozszerzonej, mocy obliczeniowej serwerów Azure, a także doświadczeń, jakie deweloperzy zdobyli podczas prac nad okularami AR Microsoft HoloLens.

Mechanika

Minecraft Earth jest adaptacją klasycznego Minecrafta, ale oferuje jedynie część jego funkcjonalności: systemy walki, craftingu, ekwipunku, zbierania zasobów, a także sposób interakcji ze światem gry. Tytuł korzysta z kamery naszego telefonu, nakładając na rejestrowany obraz wideo trójwymiarowe elementy gry.

Główną atrakcją tytułu jest tryb budowy, w którym możemy tworzyć własne konstrukcje lub duże projekty wraz z innymi graczami znajdującymi się w naszym otoczeniu. Do dyspozycji mamy płyty konstrukcyjne o różnych rozmiarach, odblokowywane wraz z postępami w zabawie. Zgłoszone przez nas konstrukcje po zaakceptowaniu przez grę można ustawić w realnym otoczeniu jako monumenty widziane przez wszystkich graczy.

Aby zdobyć komponenty niezbędne do budowania, musimy jednak ruszyć w świat. Podobnie jak w przypadku Pokemon GO, tytuł zachęca użytkowników do długich spacerów na świeżym powietrzu. Po drodze natkniemy się na losowo generowane zasobniki z niewielką ilością materiałów, pozwalających rozpocząć wymarzoną konstrukcję. Materiały zdobędziemy także w specyficznych i z góry ustalonych miejscach. W miejskich parkach możemy więc ścinać drzewa, a przy zbiornikach wodnych zarzucimy wędkę i złowimy ryby. Deweloperzy korzystają z opracowywanej i aktualizowanej przez użytkowników witryny z mapami OpenStreetMap. Wszystkie gorące strefy z zasobami są umieszczane ręcznie przez producentów, tak by zapobiec kontrowersyjnym sytuacjom i wypadkom znanym posiadaczom Pokemon GO.

Minecraft Earth oferuje także dynamicznie generowane misje, określane mianem „przygód”. Wykonywanie ich pozwala szybko zdobywać kolejne poziomy doświadczenia oraz pozyskiwać niezbędne materiały budowlane. Cele zadań są różnorodne, ale w dużej mierze sprowadzają się do eliminacji minecraftowych monstrów w sposób znany z oryginalnej gry. Ważne jednak jest to, że jednocześnie uczestniczyć może w nich wiele osób – zanim wezmą udział w przygodzie, muszą oczywiście zebrać się w jednym miejscu w realnym świecie.

Tryby gry

Minecraft Earth pozwala na samotną zabawę, ale jego największą atrakcją jest rozgrywka kooperacyjna charakteryzująca się bardzo szerokim spektrum możliwości. Wrażenie robi to, że gracze widzą siebie nawzajem w wirtualnym świecie i mogą wchodzić ze sobą w interakcje, np. walcząc z tym samym stworem, dzieląc się miksturami leczniczymi lub podbierając sobie nawzajem materiały w trybie budowania. Gracze mogą dzielić się również zapisanymi przez siebie projektami i modyfikować za zgodą właściciela przygotowane wcześniej konstrukcje.

Kwestie techniczne

Minecraft Earth korzysta z mocy obliczeniowej serwerów Microsoft Azure, a także bogatych doświadczeń zdobytych przez deweloperów podczas prac nad okularami HoloLens. Specjalne algorytmy oraz dane geostacjonarne zbierane od graczy (informacje GPS, zapisy wideo i zdjęcia) sprawiają, że bez względu na posiadaną kamerę w telefonie, trójwymiarowe obiekty gry nie „latają po ekranie”, ale sprawiają wrażenie statycznych i solidnych budowli postawionych np. przy ruchliwej ulicy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Gry podobne do Minecraft Earth

Wymagania wiekowe Minecraft Earth

odpowiednia dla każdego wieku

Minecraft Earth pokazany w czasie konferencji Apple WWDC19
Minecraft Earth pokazany w czasie konferencji Apple WWDC19

wiadomość4 czerwca 2019

W czasie konferencji Apple WWDC19 deweloperzy ze studia Mojang po raz pierwszy zaprezentowali rozgrywkę w Minecraft Earth – spin-offie Minecrafta korzystającym z technologii rozszerzonej rzeczywistości. [Aktualizacja]

Zapowiedziano Minecraft Earth – Microsoft rzuca wyzwanie Pokemon GO
Zapowiedziano Minecraft Earth – Microsoft rzuca wyzwanie Pokemon GO

wiadomość17 maja 2019

Microsoft rzucił rękawicę grze Pokemon GO, zapowiadając nową produkcję mobilną opartą na przebojowym Minecrafcie. Minecraft Earth korzystać będzie z technologii rzeczywistości rozszerzonej i pozwoli na wspólne przygody oraz budowanie osobom z całego świata.

AND
iOS