Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOS
Okładka Magic: The Gathering - Puzzle Quest (AND)
OkładkaMagic: The Gathering - Puzzle Quest (AND)

Magic: The Gathering - Puzzle Quest

Osadzona w uniwersum słynnej karcianki Magic: The Gathering gra logiczna typu match-3, nawiązująca do popularnej serii Puzzle Quest studia Infinite Interactive.

Logiczne | fantasy | karciane | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Magic: The Gathering - Puzzle Quest Premiera

10gru2015

AND iOS

producent: Hibernum Creations wydawca: D3 Publisher

Gry podobne do Magic: The Gathering - Puzzle Quest

Puzzle Quest 2

Gems of War

Potion Explosion

Magic: The Gathering - Puzzle Quest to wydana na Androida gra logiczna typu match-3 wzbogacona elementami karcianki. Produkcja korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowało ją studio Hibernum Creations.

Fabuła

Zgodnie z tytułem, akcja Magic: The Gathering - Puzzle Quest toczy się w pełnym magii uniwersum fantasy znanym ze stołowej karcianki Magic: The Gathering. Podczas zabawy wcielamy się w planeswalkera, który za pomocą zaklęć i przywoływanych istot walczy z podobnymi mu adeptami sztuk magicznych.

Mechanika

Jak na grę z serii Puzzle Quest przystało, pojedynki rozgrywane są za pomocą mechaniki match-3. Podczas zabawy większość ekranu zajmuje plansza z 49 polami, na które wrzucane są losowo różne symbole. Naszym zadaniem jest takie nimi manipulowanie, aby tworzyć ciągi minimum trzech tego samego typu. Zależnie od tego jakie symbole połączymy, uzyskamy inne efekty, np. rzucenie konkretnego czaru czy wykorzystanie przedmiotu z ekwipunku.

Jednocześnie z tymi tradycyjnymi rozwiązaniami match-3 zintegrowane zostały elementy karciankowe. Podczas zabawy gromadzimy karty reprezentujące postaci, zaklęcia i artefakty. Następnie komponujemy z nich własną talię, którą zabieramy do walki, tym samym sami wybierając, jakie efekty generowane są przez kombinacje symboli podczas samych potyczek.

Tryby gry

Magic: The Gathering - Puzzle Quest oferuje rozbudowaną kampanię fabularną dla pojedynczego gracza. Służy ona jednak przede wszystkim podszlifowaniu umiejętności przed największą atrakcją gry, jaką są rozgrywki multiplayer przeciwko innym użytkownikom.

Minirecenzja Magic: The Gathering - Puzzle Quest, czyli RPG-owa karcianka match-3

PLUSY:
  1. Bardzo dobre połączenie karcianki, gry RPG i produkcji logicznej;
  2. Wciągający single player i potyczki z innymi graczami w Quick Battle zapewniają wiele godzin rozrywki;
  3. Przyzwoity system monetyzacji, który nie uprzykrza w wielkim stopniu życia.
MINUSY:
  1. Sztuczna inteligencja mogłaby czasami nieco szybciej reagować;
  2. Menu jest nieintuicyjne, a podczas zabawy można trafić na niewielkie błędy.

Magic: The Gathering to jedna z najsłynniejszych gier karcianych, która doczekała się kilku świetnych odsłon na konsolach, komputerach i urządzeniach mobilnych. Seria Puzzle Quest to z kolei ciekawe połączenie gry RPG z mechaniką układanek match-3. Do tej pory obu cyklom udawało się świetnie egzystować bez wchodzenia sobie w paradę, ale studio Hibernum Creations postanowiło połączyć oba światy, tworząc Magic: The Gathering - Puzzle Quest. Czy było warto?

Gra jest miksem karcianki, RPG-a oraz produkcji logicznej typu „połącz trzy elementy” i choć wydaje się to nieco dziwne, w praniu ten wielki miszmasz sprawdza się naprawdę dobrze. Podstawą jest tworzenie decków, dzięki którym podczas walki wykorzystujemy rozmaitych pomocników atakujących i broniących, czary czy też karty wsparcia. Natomiast sama rozgrywka polega na układaniu kolorowych kryształów, dzięki którym uzupełniamy energię niezbędną do korzystania z kart. System działa sprawnie, jest całkiem prosty do ogarnięcia, ale wymaga od nas zaangażowania. Najważniejsze jednak, że zapewnia sporo frajdy i się nie nudzi.

Co ważne, deweloperzy przyszykowali dwa główne tryby gry – kampanię solową, opartą na podobnych założeniach, co w innych produkcjach z serii Puzzle Quest oraz Quick Battle, czyli starcia z przeciwnikami. W drugim przypadku, wyniki osiągane w walkach z innymi osobami wpływają na naszą pozycję w światowym rankingu, więc poziom jest zazwyczaj wygórowany.

Na plus wypada również sprawny system mikropłatności. Walutę premium zdobywamy podczas rozgrywki, co oczywiście trwa dłużej, niż jej nabycie za prawdziwe pieniądze, niemniej do wszystkiego można dojść samemu, choć trzeba się wykazać odrobiną cierpliwości. Potrzeba też jej podczas oczekiwania na zregenerowanie energii Planeswalkera, co na wyższych poziomach trochę trwa. Na szczęście w międzyczasie można zmienić na drugiego bohatera i przetestować inny deck.

Nie wszystko jest jednak idealne w Magic: The Gathering - Puzzle Quest. Przede wszystkim kuleje menu, które nie jest zbyt intuicyjne. Sztuczna inteligencja, choć stawiająca niezłe wyzwanie, czasami się za bardzo ociąga w podejmowaniu decyzji, przez co rozgrywka wydaje się toporna i powolna. Do tego dochodzą okazyjne bugi, uniemożlwiające np. zwiększenie poziomu postaci.

Pomimo pewnych niedoróbek, Magic: The Gathering - Puzzle Quest jest bardzo udaną produkcją, w której udało się zawrzeć większość najważniejszych elementów z serii Magic: The Gathering i Puzzle Quest. Aplikacja dostępna jest za darmo, więc najlepiej przetestować ją na własnej skórze, ale jeżeli jesteście fanami obu marek, albo chociaż jednej z nich, to raczej nie będziecie zawiedzeni.

Ostatnia modyfikacja 26 sierpnia 2015

Tryb gry: single / multiplayer  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe Magic: The Gathering - Puzzle Quest: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND