Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Kingdoms Reborn (PC)
OkładkaKingdoms Reborn (PC)

Kingdoms Reborn PC

Kingdoms Reborn to strategia ekonomiczna typu city builder, za której produkcję odpowiada jednoosobowa firma Earthshine. Zostań przywódcą kolonii i poprowadź swój lud przez epoki, przekształcając niewielką osadę w pokaźną i dobrze prosperującą metropolię.

Strategiczne | ekonomiczne | średniowiecze | indie | budowa miasta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kingdoms Reborn Premiera PC

wczesny dostęp

3listopada2020

2023

Steam

2023

producent: Earthshine wydawca: Earthshine Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Kingdoms Reborn

The Settlers

Northgard

Banished

Kingdoms Reborn to strategiczna gra turowa typu city bulder, za której produkcję i wydanie odpowiada jeden człowiek – przedstawiciel firmy Earthshine. Inspiracją dla twórcy były takie tytuły, jak Banished, Anno czy Civilization. Gra, na wzór innych strategii ekonomicznych, oferuje wyzwania w postaci odpowiedniego zarządzania zasobami oraz organizacji pracy ludzkiej, zaopatrzona jest również w rozbudowane drzewko technologii. Produkcja ukazała się na steamie we wczesnym dostępie 3 listopada 2020r.

Mechanika

Na początku rozgrywki grającemu zostaje zaprezentowana mapa, wraz z ikonami zasobów, rozmieszczonymi na poszczególnych jej obszarach. Gracz ma więc możliwość wyboru lokacji startowej dla swojej kolonii. To, jaką strategię później obierze, zależy w dużej mierze od tego, gdzie zdecyduje się osiedlić. Jego następnym celem staje się rozbudowa i rozwój założonego przez osadników miasta. By uskutecznić ten plan musi zatroszczyć się o podstawowe potrzeby mieszkańców, którzy tak jak prawdziwi ludzie muszą jeść, odpoczywać i wykonywać różne prace w celu przetrwania. Istotne jest gromadzenie zasobów oraz usprawnianie i unowocześnianie budynków. Wraz z każdą erą pojawiają się też nowe technologie, które warto odblokowywać, by wzrastał rozwój cywilizacyjny kontrolowanej kolonii.

Kingdoms Reborn oferuje otwarty świat, mieszczący się na dużej, proceduralnie generowanej mapie z aż 7 biomami, będącymi środowiskiem życia różnych gatunków roślin i zwierząt oraz miejscem występowania unikatowych surowców. Dostępne do osiedlenia pola obejmują między innymi lasy tropikalne, pustynie, tereny ulokowane blisko większych zbiorników wodnych itd. Na mapie pojawiają się również losowo generowane obszary, gdzie występować mogą choroby, mające wpływ na spadek przyrostu populacji. W grze widoczne są również zmiany pór roku, obecny jest także wskaźnik temperatury.

Tuż po wyborze miejsca na osadę, gracz ma możliwość wyboru kart startowych. Karty służą w grze do budowania oraz podejmowania poszczególnych akcji. Zakup kolejnych odbywa się na początku każdej nowej tury. Twórca zdecydował się opracować dla tytułu system kartowy, gdyż wprowadza on więcej zawartości (dodatkowe budynki, akcje, bonusy) bez przeciążania i zagracania UI. Każda z kart posiada również krótki opis, objaśniający, w jakim celu może zostać wykorzystana.

W grze dostępne są trzy poziomy trudności: normal, hard oraz brutal. W trybie single na mapie może pojawić się maksymalnie 8 społeczności, które w późniejszych etapach rozgrywki mogą prowadzić ze sobą interakcje.

Akcje wojskowe ograniczone są do wykorzystywanych w grze Punktów Wpływu (Influence Points). Przy ich użyciu gracz może zwasalizować lub odebrać ziemię innej społeczności. Przeciwnik natomiast może posłużyć się nimi w celu obrony.

Gra czerpie wiele z klasyków gatunku. Podobnie jak w Anno czy Pharaoh stawiane przez gracza budowle posiadają 7 poziomów rozbudowy i tak jak w Banished widoczne na mapie postacie symulują ludzkie zachowania – przemieszczają się, wykonują różne powierzone im zadania.

Multiplayer

Grę można prowadzić zarówno w trybie single, jak i multiplayer. Rozgrywka w trybie wieloosobowym prowadzona jest w sesjach, odzwierciedlających te znane z Anno czy Civilization i obejmuje maksymalnie 6 graczy. Grający może zadecydować, jak będzie wyglądać jego relacja z pozostałymi uczestnikami sesji – czy zdecyduje się na współpracę (tryb co-op), wymieniając się zasobami, przesyłając podarunki i łącząc miasta, czy też wejdzie w tryb PvP (player vs player) i wypowie komuś wojnę, uprowadzi lub okradnie wybranego gracza.

W przypadku tego trybu system kartowy służy do regulacji tempa rozgrywki. Ograniczona liczba akcji, które gracze mogą podjąć, ma zapobiec chaosowi, w jaki rozgrywka mogłaby się z czasem przeobrazić. Dzięki ograniczonym ruchom uczestnicy sesji mają też możliwość wykazania się sprytem i umiejętnością rozważnego opracowywania strategii.

Kwestie techniczne

Gra posiada trójwymiarową grafikę. Oprawę muzyczną dla tytułu przygotował Alistair Lindsay, odpowiedzialny również za soundtracki dla takich gier jak Rimworld czy Prison Architect.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-6  

Oczekiwania czytelników: 8.3 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Kingdoms Reborn cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Kingdoms Reborn: 12+

Kingdoms Reborn Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Quad Core
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit