Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXBOX
Okładka Kingdom Under Fire: The Crusaders (PC)

Kingdom Under Fire: The Crusaders

Druga część serii strategii czasu rzeczywistego z elementami RPG, Kingdom Under Fire, pochodzącej z koreańskiej firmy Phantagram Interactive. Po 50 latach pokoju rozpoczyna się kolejny krwawy konflikt i gracz musi wziąć sprawy we własne ręce.

Strategiczne | fantasy | RTS | elementy RPG

Okładka Kingdom Under Fire: The Crusaders (PC)

data premiery gry:

12paź2004

XBOX

28lut2020

PC

Kingdom Under Fire: The Crusaders to hybrydowa gra łącząca elementy gatunku RPG oraz strategii czasu rzeczywistego. Jest to druga po Kingdom Under Fire: A War of Heroes z 2001 roku produkcja w cyklu stworzonym przez koreańskie studio Phantagram Interactive (na Zachodzie firma nie jest zbyt znana – w przeszłości miała być także wydawcą gry RPG akcji Duality, ale tytuł ten został anulowany). Wydawcą omawianego dzieła jest firma Blueside (Shining Legend, Princes and Knight).

Fabuła

Akcja osadzona została w tym samym świecie fantasy znanym jako Bersia, w którym toczyliśmy bitwy w pierwszej części gry. Dawna wojna zakończyła się i na 50 lat zapanował kruchy pokój. Jednak zło powróciło. Rozpoczyna się kolejny krwawy konflikt pomiędzy siłami Przymierza (ludzie, elfy), a Mrocznymi Legionami (mroczne elfy, orki).

Mechanika

Rozgrywka w Kingdom Under Fire: The Crusaders jest podzielona na misje, na które trafiamy, poruszając się po trójwymiarowej mapie kampanijnej.

W czasie bitew akcję obserwujemy z różnych perspektyw – najczęściej z góry, ale możemy poruszać kamerą dość swobodnie, oglądając interesujące nas miejsca. W starciach można wyszczególnić dwa podstawowe aspekty. Pierwszym jest kierowanie wojskami w trybie, który pod wieloma względami przypomina klasyczną strategię czasu rzeczywistego (RTS). Mamy do dyspozycji szereg odmiennych oddziałów (m.in. piechota, jazda czy artyleria), w tym sporo jednostek specjalnych. W czasie bitwy musimy kontrolować kilka z nich równocześnie, starając się przechytrzyć naszego przeciwnika.

Warto przy tym odnotować, że gra charakteryzuje się całkiem dużym stopniem skomplikowania – możemy np. wykorzystywać położenie słońca, by oślepić naszych przeciwników, zdobywać przewagę dzięki kontrolowaniu wyżej położonego terenu czy palić lasy, w których kryją się wrogowie (tworzy to również dym zasłaniający pole bitwy – pod warunkiem, że nie wieje mocny wiatr). Musimy także cały czas zwracać uwagę na to, co dzieje się na mapie – przykładowo, strącone z nieba jednostki latające mogą zranić naszych żołnierzy.

Druga część mechaniki gry nawiązuje do gier typu hack’n’slash a także produkcji podobnych do cyklu Dynasty Warriors. W czasie bitwy możemy przejąć bezpośrednią kontrolę nad swoim bohaterem i siać zniszczenie w jego skórze, korzystając z niesamowitych umiejętności walki, ataków kombinacyjnych, czarów i zdolności specjalnych, które potrafią przeważyć szalę starcia. Istnieje także możliwość wzywania na pomoc sojuszniczych herosów.

Co ważne, w miarę postępów w rozgrywce możemy rozwijać oraz wyposażać zarówno nasze wojska, jak i bohatera

Tryby gry

W Kingdom Under Fire: The Crusaders możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Kingdom Under Fire: The Crusaders posiada raczej przeciętną, trójwymiarową grafikę. Modele poszczególnych bohaterów i jednostek prezentują się całkiem nieźle (szczególnie biorąc pod wagę to, ile jest ich czasem na ekranie), ale cała reszta gry – przede wszystkim lokacje – wypada co najwyżej tak sobie. Warto odnotować, że wersja dla komputerów otrzymała pewne usprawnienia w zakresie oprawy (przede wszystkim obsługę wyższych rozdzielczości).

Na uwagę zasługuje też ścieżka dźwiękowa, w której usłyszeć można sporo ciężkich, metalowych kawałków.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 1,9 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,99 PLN

Gry podobne do Kingdom Under Fire: The Crusaders

Klasyfikacja PEGI Kingdom Under Fire: The Crusaders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kingdom Under Fire: The Crusaders

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo / AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GT 420 / Radeon HD 6850 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live!
  • link-kabel
  • dodatkowo (XBOX): link-kabel
Kingdom Under Fire II - pierwsze oficjalne zrzuty ekranowe
Kingdom Under Fire II - pierwsze oficjalne zrzuty ekranowe

wiadomość29 stycznia 2008

Pierwsze wzmianki na temat pełnoprawnej kontynuacji gier z serii Kingdom Under Fire pojawiły się w sieci ledwie trzynaście dni temu. Od tamtego czasu nie pozyskaliśmy co prawda zbyt wielu nowych informacji, jednakże firmy Blueside oraz Phantagram, odpowiedzialne za produkcję gry, podzieliły się z nami oficjalnym tytułem oraz screenami.

Nowe informacje o sequelu Kingdom Under Fire - The Crusaders
Nowe informacje o sequelu Kingdom Under Fire - The Crusaders

wiadomość17 stycznia 2008

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy, że firma Blueside pracuje nad sequelem gry The Crusaders. Jak podali wczoraj twórcy gry, tytuł najnowszego ich dzieła to Kingdom Under Fire Dominion, wraz z tą informacją pojawiły się pierwsze fakty o tej produkcji oraz dwa artworki.

Trwają prace nad kolejną częścią serii Kingdom Under Fire

wiadomość20 grudnia 2007

W e-mailowym wywiadzie udzielonym serwisowi 1UP, główny producent serii Kingdom Under Fire potwierdził, że w procesie developingu znajduje się już kolejna część. Tym razem jednak ma ona być powrotem do bardziej tradycyjnej formy strategii czasu rzeczywistego.

Strona Kingdom Under Fire: Circle Of Doom otwiera podwoje
Strona Kingdom Under Fire: Circle Of Doom otwiera podwoje

wiadomość2 października 2006

Pracownicy koreańskiego studia Blueside, przygotowującego najnowszą odsłonę popularnej serii Kingdom Under Fire o podtytule Circle of Doom, poinformowali o otwarciu strony internetowej dedykowanej opisywanemu produktowi.

Kingdom Under Fire: Circle of Doom dopiero w przyszłym roku
Kingdom Under Fire: Circle of Doom dopiero w przyszłym roku

wiadomość18 września 2006

Nowa odsłona cyklu Kingdom Under Fire, która nosi tytuł Circle of Doom, zadebiutuje dopiero w drugim kwartale przyszłego roku – poinformował w piątek koncern Microsoft.

PC
XBOX