Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXBOXPS2
Okładka Samurai Warriors (XBOX)

Samurai Warriors

Dynamiczna gra walki wyprodukowana przez autorów serii "Dynasty Warriors". Jako jeden z 15 sławnych wojowników gracz stacza setki walk, by przywrócić ład i porządek w średniowiecznej Japonii.

Akcji | TPP | samuraje

Okładka Samurai Warriors (XBOX)

data premiery gry:

6maj2004

PS2

13lip2004

XBOX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Omega Force to grupa developerska Koei, która zasłynęła cyklem „Dynasty Warriors”. Seria ta obejmuje szereg chodzonych bijatyk, w których bohaterowie na drodze do celu potykają się z setkami przeciwników. „Samurai Warriors” nie odbiega od tego schematu, więc miłośnicy efektownych walk i argumentacji wyłącznie przy użyciu broni powinni być zadowoleni.

Głównym trybem „Samurai Warriors” jest story mode, w którym gracz przenosi się do XV-wiecznej Japonii. Tuż po upadku shoguna Ashikagi kraj rozpadł się na wiele małych prowincji, rządzonych przez lokalnych przywódców. Brak zgody między nimi stał się przyczyną wielu konfliktów, a zarzewie wojny opanowało wkrótce całą wyspę. Znalazł się na szczęście ktoś, kto postanowił przerwać łańcuch nieporozumień, zjednoczyć prowincje pod jednym sztandarem i ponownie stworzyć silne, jednolite państwo. Ten ktoś to legendarny wojownik Sanada Yukimura, wędrujący po kraju wraz z oddziałem nie mniej słynnych samurajów i ninja. Gracz wciela się właśnie w Sanadę lub któregoś śmiałka z jego czternastoosobowej drużyny. Każdy z bohaterów ma inny motyw, by brać udział w opisanych wydarzeniach, każdy też posiada w grze własne zakończenie, które gracz zobaczy, o ile rzecz jasna uda mu się ukończyć tryb story mode. A łatwe to nie jest, bowiem do przejścia jest 90 poziomów, wypełnionych po brzegi wrogimi oddziałami samurajów, ninja, kunoichi (żeński odpowiednik ninja), a także potężnymi bosami. Śmiałkowie zwiedzają okolice Okehazamy, Nagashino, Kawanakajimy, zamki w Osace, Odawara, Inabayama, Azuchi, Ueda i inne, równie egzotyczne miejsca.

Jak w każdej grze walki, w „Samurai Warriors” istotne jest perfekcyjne opanowanie ruchów, bloków i uderzeń prowadzonej postaci. Oprócz standardowych zachowań każdy śmiałek posiada specjalne umiejętności, odróżniające go od pozostałych wojowników i wymagających indywidualnego nań podejścia. Oczywiście bohaterowie mogą korzystać z szerokiej gamy broni: mieczy samurajskich (katana), gwiazdek do miotania (shurikenów), sztyletów (kunai) itd. Tradycyjnie łączenie ataków podstawowych ze specjalnymi daje zabójcze kombosy, najskuteczniejsze w walce. Nie zawsze jednak zagrożeniem jest człowiek. Komnaty i korytarze pałacowe pełne są pułapek, zapadni i schodów donikąd. Trzeba uważać, bo po śmierci i ponownym załadowaniu się levelu wojownik znajduje się w całkowicie innej lokacji, a droga do wyjścia też jest inna. Odpowiedzialny za to jest system losowego generowania elementów otoczenia i celów misji (podobno jest ponad 500 kombinacji), który nie daje szans, by gracz zapamiętał rozmieszczenie poszczególnych miejsc, komnat czy korytarzy.

Jeżeli żadna z dostępnych postaci nie przypadnie graczowi do gustu, może on stworzyć sobie własnego wojownika. W trybie officer mode buduje odpowiedni wzorzec wizualny, nadaje mu imię, wybiera broń oraz określa podstawowe parametry. Następnie świeżo wykreowany bohater przechodzi serię testów, w trakcie których pod czujnym okiem mistrza szlifuje swoje umiejętności, wzmacnia siłę i kondycję. Każda sesja treningowa podlega ocenie i jeśli wynik jest pozytywny, przechodzi się do następnego etapu. Po ukończeniu szkolenia świeżo wykreowany i wytrenowany wojownik może zostać wykorzystany we wszystkich trybach gry. Co ciekawe, w taki sposób można stworzyć aż 15 nowych postaci.

W takim tytule jak „Samurai Warriors” nie może zabraknąć rozgrywki wieloosobowej. Dostępna jest opcja zabawy dla dwóch graczy: w trybie kooperacji (do wykorzystania w trybach (free mode i story mode) lub przeciw sobie. Mimo iż nie ma możliwości gry online, można przez internet porównać swoje wyniki z osiągnięciami graczy z całego świata, odwiedzając stronę prowadzącą rankingi. Oprawa audio-wizualna jest niezwykle efektowna i nie odbiega zbytnio od tego, co serwuje „Dynasty Warriors”. Akcja toczy się w trójwymiarowym środowisku z widokiem z perspektywy trzeciego gracza. Oko przyciągają barwne, bogato animowane krajobrazy (falująca na wietrze trawa, rwący nurt rzeki itd.) oraz widowiskowe efekty specjalne (smugi za przeszywającą powietrze bronią, zakrywające pół ekranu efekty świetlne przy ciosach specjalnych itd.). Odgłosy bitewne oraz ścieżka dźwiękowa towarzysząca zwiedzaniu kolejnych lokacji zapisane zostały w systemie Dolby Pro Logic II, natomiast przerywniki filmowe wykorzystują zapis Dolby Digital 5.1.

Gra w wersji japońskiej nosi nazwę „Sengoku Musou”.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Klasyfikacja PEGI Samurai Warriors

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Samurai Warriors

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Crossover Dynasty Warriors i Samurai Warriors zapowiedziany na jesień
Crossover Dynasty Warriors i Samurai Warriors zapowiedziany na jesień

wiadomość21 czerwca 2007

Do tej pory miłośnicy wydawanych przez KOEI slasherów lubujący się w historycznych klimatach mogli wybierać pomiędzy dwiema seriami: osadzoną w dawnych Chinach Dynasty Warriors oraz oddającą realia feudalnej Japonii Samurai Warriors. Tym razem wydawca przygotował dla nich prawdziwą niespodziankę, grę Warriors Orochi, będącą crossoverem obu wspomnianych pozycji.

Pierwsze screeny z Samurai Warriors 2 w wersji na Xboxa 360
Pierwsze screeny z Samurai Warriors 2 w wersji na Xboxa 360

wiadomość3 lipca 2006

Microsoft nie poddaje się w walce o japoński rynek. Kilka dni temu informowaliśmy Was o nowej grze z samurajami w roli głównej zmierzającej na Xboxa 360, czyli Kengo Zero, dziś prezentujemy pierwsze screeny z podobnej pozycji, zatytułowanej Samurai Warriors 2.

Samurai Warriors 2 nie będzie domeną PS2

wiadomość26 kwietnia 2006

O ile popularna seria Dynasty Warriors łączy strategię i bijatykę w kontekście historii Chin, to zapoczątkowany przed dwoma laty cykl Samurai Warriors czyni to samo w realiach japońskich. Jak na razie korporacja Koei wydała trzy gry spod tego ostatniego znaku i teraz szykuje się do wprowadzenia na rynek czwartej. Właśnie postanowiono rozszerzyć listę docelowych platform sprzętowych.

Samurai Warriors w wersji na konsolę PSP
Samurai Warriors w wersji na konsolę PSP

wiadomość16 września 2005

Wśród wydawców, którzy na trwających właśnie targach Tokyo Game Show pokażą nowe gry na konsolę PSP, znalazł się również koncern Koei. Miłośnicy efektownych walk i argumentacji wyłącznie przy użyciu broni już w grudniu bieżącego roku otrzymają od tego wydawcy grę Samurai Warriors w wersji na w/w konsolkę.

Trzy nowości od Koei trafią również do nas
Trzy nowości od Koei trafią również do nas

wiadomość23 października 2004

Korporacja Koei poinformowała, że również w Europie wyda swoje kolejne gry na platformę Sony PlayStation 2. Mowa o takich tytułach: La Pucelle: Tactics, Phantom Brave oraz Samurai Warriors: Xtreme Legends.

PS2
XBOX