Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Indiana Jones and the Last Crusade (PC)

Indiana Jones and the Last Crusade PC

Trzecia gra przygodowa, napisana przez firmę LucasArts. Jej fabuła oparta jest na fabule ostatniej części trylogii opowiadającej o przygodach Indiany Jonesa, dotyczącej poszukiwania Św. Graala.

Przygodowe | point-and-click | filmy | 2D | dwudziestolecie międzywojenne

PC Windows
Okładka Indiana Jones and the Last Crusade (PC)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

29października1990

Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, kim jest Indiana Jones, powinien odpuścić sobie czytanie tego tekstu i niemal natychmiast wyruszyć do najbliższej wypożyczalni kaset video po jeden z trzech filmów, opowiadających o jego niesamowitych przygodach. Ci, którzy temat doskonale znają, zapewne domyślają się już, że opisywana poniżej gra, oparta jest na fabule ostatniej części trylogii, dotyczącej poszukiwania Św. Graala.

Indiana Jones and the Last Crusade to dopiero trzecia przygodówka, napisana przez LucasArts, trudno więc mówić o wielkich doświadczeniach programistów, a jednak zaskakuje ona fachowym podejściem do tematu. Najciekawszy aspekt związany z tym programem jest taki, że mimo ścisłego powiązania ze scenariuszem filmu, można go ukończyć aż na trzy sposoby, nie mówiąc już o alternatywnych rozwiązaniach rozmaitych problemów, których na pęczki znajdziemy w trakcie gry. Jest to także jedna z niewielu przygodówek, w których olbrzymi nacisk położono na prowadzenie dialogów z bohaterami niezależnymi. Jeżeli wierzyć zapewnieniom autorów, niezależnie od problemu, każdą rozmowę można zakończyć sukcesem umiejętnie kierując opcjami, lub doprowadzić do sytuacji, w której o sile naszych racji, zadecydują pięści. Indiana Jones bowiem to gra z silnie zaakcentowanym wątkiem zręcznościowym i walkę, trzeba będzie dopracować do perfekcji. Program nie należy do specjalnie skomplikowanych, zwłaszcza jeśli dobrze znamy film, chociaż pojawiają się w grze momenty, które z jego fabułą mają związek co najwyżej luźny. Chodzi tu o rozmaite labirynty, pełne ślepych uliczek, czy też samolot odłączany od sterowca, który trzeba bezpiecznie sprowadzić na ziemię (prawie jak w symulatorze).

Moim zdaniem, program spełnia wszystkie zachcianki entuzjastów filmowej trylogii. Posiada dużo zaskakujących i co najważniejsze, innowacyjnych elementów, które czynią rozgrywkę niezwykle ciekawą i interesującą. Jeżeli postać Indiany Jonesa w żaden sposób do Ciebie nie przemawia, a jesteś fanem przygodówek i tak musisz w niego zagrać, żeby chociaż zobaczyć jak kształtowały się gry, jednej z najbardziej cenionych firm w historii komputerowej rozrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Indiana Jones and the Last Crusade

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Indiana Jones and the Last Crusade

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC 286 12MHz
  • 1MB RAM
  • VGA
Klasyki LucasArts już na Steamie
Klasyki LucasArts już na Steamie

wiadomość9 lipca 2009

LucasArts kontynuuje ofensywę i przypomina swoje kolejne stare, aczkolwiek kultowe tytuły, które na przestrzeni lat stały się klasykami swoich gatunków. Na platformę Steam trafiła paczka dziesięciu gier wydanych w przeszłości przez to studio.

Klasyczne produkcje LucasArts powrócą w tę środę; remake Monkey Island za tydzień
Klasyczne produkcje LucasArts powrócą w tę środę; remake Monkey Island za tydzień

wiadomość6 lipca 2009

Firma LucasArts ogłosiła, że wyda na Steamie kilka swoich starszych produktów. Wśród nich pojawią się takie hity sprzed lat, jak: Loom, The Dig, Indiana Jones and the Fate of Atlantis oraz chociażby Star Wars: Battlefront II. Pierwsze trzy tytuły to kultowe przygodówki, które na pewno trafią do wielu fanów. Te i kilka innych produkcji będzie dostępnych na Steamie 8 lipca tego roku, czyli w środę.

Najnowsze zwiastuny filmów Far Cry i Indiana Jones

wiadomość15 lutego 2008

Podobno Uwe Boll jest całkiem niezłym pięściarzem. Jeżeli chwilkę poszperacie w pamięci, powinniście sobie przypomnieć, jak rzucił wyzwanie obrażającym go, w jego mniemaniu, dziennikarzom, aby stawili mu czoła podczas prawdziwego pojedynku bokserskiego. Znalazło się kilku śmiałków, jednak żadnemu z nich nie udało się wielkiego Uwe położyć na deski. Stąd mniemanie, że boksowanie idzie mu całkiem nieźle. Wniosek może być tylko jeden. Uwe Boll minął się z powołaniem, bo reżyser z niego żaden.

Lucas i Spielberg gotowi do produkcji kolejnego filmu o przygodach Indiany Jonesa
Lucas i Spielberg gotowi do produkcji kolejnego filmu o przygodach Indiany Jonesa

wiadomość3 stycznia 2007

George Lucas i Steven Spielberg są już gotowi do stworzenia czwartej odsłony przygód nieustraszonego archeologa, Indiany Jonesa – informuje magazyn The Hollywood Reporter. Jeśli wszystko dobrze, pierwszy klaps na planie zdjęciowym padnie w czerwcu bieżącego roku.

Ściągnij demo gry Indiana Jones and the Fountain of Youth!
Ściągnij demo gry Indiana Jones and the Fountain of Youth!

wiadomość26 maja 2006

Lubisz klasyczne przygodówki? Z rozrzewnieniem wspominasz przygody Indiany Jonesa, zrealizowane niegdyś przez koncern LucasArts? Jeśli na oba pytania odpowiedź brzmi „tak”, to mamy coś dla Ciebie. Przedstawiciele niezależnego studia Screen 7, które pracuje nad programem o nazwie Indiana Jones and the Fountain of Youth, postanowili opublikować w Internecie jego grywalną wersję demonstracyjną.