Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4GCNX360
Okładka Ikaruga (PC)
OkładkaIkaruga (PC)

Ikaruga

Reedycja popularnego shumpa. Zasiadamy za sterami futurystycznie zaprojektowanego myśliwca, likwidując pojawiające się na ekranie jednostki wroga. Bawimy się w pojedynkę lub działamy z drugim graczem w kooperacji.

Akcji | science fiction | 2D | na 2 osoby | shoot 'em up | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ikaruga Premiera

15kwi2003

GCN

9kwi2008

X360

18lut2014

PC

29maj2018

Switch

29cze2018

PS4

producent: Treasure wydawca: Treasure Strona oficjalna

Ikaruga jest dość klasycznie wykonaną strzelaniną, rozgrywaną w dwuwymiarowym środowisku. Zasiadamy za sterami futurystycznie zaprojektowanego myśliwca, nieustannie przemieszczając się w stronę górnej krawędzi ekranu i likwidując wszystkich napotykanych wrogów. Ikaruga początkowo zadebiutowała na automatach do gier. Miało to miejsce pod koniec 2001 roku. Strzelanina ta doczekała się jednak dwóch poważnych konwersji – na Dreamcasta oraz Gamecube’a, przy czym europejskim graczom lepiej znana jest ta druga edycja.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich edycji tej strzelaniny, zadbano o niezbyt wyszukany wątek fabularny. W trakcie rozgrywki poznajemy historię wojownika o imieniu Shinra. Jest on ostatnim pozostałym przy życiu członkiem pewnej pokojowo nastawionej federacji. Główny bohater pragnie pomścić śmierć swoich pobratymców, ruszając na wojnę z okrutnym Tenro Horaiem oraz podległymi mu oddziałami. Shinra do niszczenia wrogich statków używa tytułowego prototypowego myśliwca.

Elementem odróżniającym Ikarugę od innych strzelanin z tego gatunku jest zastosowanie systemu polegającego na dostosowywaniu swoich ataków do rodzaju pojawiających się na ekranie przeciwników. Wciskając odpowiedni klawisz sprawiamy bowiem, iż tytułowy myśliwiec przybiera jeden z dwóch dostępnych kolorów – czarny lub biały. Zasady działania tego mechanizmu nie są skomplikowane. Przykładowo, wybierając czarny kolor możemy absorbować ataki czarnych myśliwców wroga. Jednocześnie musimy uważać na białe jednostki, gdyż to one mogą zadawać nam najpoważniejsze obrażenia. Schemat ten działa też oczywiście w drugą stronę.

Równolegle zajmujemy się zbieraniem elementów wyposażenia. Mogą to być zarówno futurystyczne lasery, jak i samonaprowadzające rakiety, dzięki którym w przeciągu kilku sekund pozbywamy się wszystkich widocznych wrogów. Do pokonania jest kilkanaście poziomów. Każdy etap kończy się walką ze zdecydowanie potężniejszym bossem. Z myślą o początkujących graczach przygotowano natomiast tryb treningowy, w którym akcja rozgrywa się w zwolnionym tempie. Bawić możemy się w pojedynkę lub zaprosić do gry drugą osobę (kooperacja). Oprawa wizualna Ikarugi prezentuje wysoki poziom wykonania. Całość przystosowano naturalnie do rozdzielczości HD. Nie zabrakło także znanych z poprzednich edycji programu efektownych eksplozji i ładnie animowanych jednostek latających.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 4,8 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ikaruga

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Ikaruga Wymagania sprzętowe

Nintendo GameCube

GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 512 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7(SP1)/8
GCN
X360
PC
Switch
PS4