Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360SwitchGCNPS4
Okładka Ikaruga (PC)

Ikaruga

Reedycja popularnego shumpa. Zasiadamy za sterami futurystycznie zaprojektowanego myśliwca, likwidując pojawiające się na ekranie jednostki wroga. Bawimy się w pojedynkę lub działamy z drugim graczem w kooperacji.

Akcji | science fiction | 2D | multiplayer | na 2 osoby | shoot 'em up | podzielony/wspólny ekran

Okładka Ikaruga (PC)

producent: Treasure

wydawca: Treasure

Strona oficjalna

data premiery gry:

15kwi2003

GCN

9kwi2008

X360

18lut2014

PC

29maj2018

Switch

29cze2018

PS4

Ikaruga jest dość klasycznie wykonaną strzelaniną, rozgrywaną w dwuwymiarowym środowisku. Zasiadamy za sterami futurystycznie zaprojektowanego myśliwca, nieustannie przemieszczając się w stronę górnej krawędzi ekranu i likwidując wszystkich napotykanych wrogów. Ikaruga początkowo zadebiutowała na automatach do gier. Miało to miejsce pod koniec 2001 roku. Strzelanina ta doczekała się jednak dwóch poważnych konwersji – na Dreamcasta oraz Gamecube’a, przy czym europejskim graczom lepiej znana jest ta druga edycja.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich edycji tej strzelaniny, zadbano o niezbyt wyszukany wątek fabularny. W trakcie rozgrywki poznajemy historię wojownika o imieniu Shinra. Jest on ostatnim pozostałym przy życiu członkiem pewnej pokojowo nastawionej federacji. Główny bohater pragnie pomścić śmierć swoich pobratymców, ruszając na wojnę z okrutnym Tenro Horaiem oraz podległymi mu oddziałami. Shinra do niszczenia wrogich statków używa tytułowego prototypowego myśliwca.

Elementem odróżniającym Ikarugę od innych strzelanin z tego gatunku jest zastosowanie systemu polegającego na dostosowywaniu swoich ataków do rodzaju pojawiających się na ekranie przeciwników. Wciskając odpowiedni klawisz sprawiamy bowiem, iż tytułowy myśliwiec przybiera jeden z dwóch dostępnych kolorów – czarny lub biały. Zasady działania tego mechanizmu nie są skomplikowane. Przykładowo, wybierając czarny kolor możemy absorbować ataki czarnych myśliwców wroga. Jednocześnie musimy uważać na białe jednostki, gdyż to one mogą zadawać nam najpoważniejsze obrażenia. Schemat ten działa też oczywiście w drugą stronę.

Równolegle zajmujemy się zbieraniem elementów wyposażenia. Mogą to być zarówno futurystyczne lasery, jak i samonaprowadzające rakiety, dzięki którym w przeciągu kilku sekund pozbywamy się wszystkich widocznych wrogów. Do pokonania jest kilkanaście poziomów. Każdy etap kończy się walką ze zdecydowanie potężniejszym bossem. Z myślą o początkujących graczach przygotowano natomiast tryb treningowy, w którym akcja rozgrywa się w zwolnionym tempie. Bawić możemy się w pojedynkę lub zaprosić do gry drugą osobę (kooperacja). Oprawa wizualna Ikarugi prezentuje wysoki poziom wykonania. Całość przystosowano naturalnie do rozdzielczości HD. Nie zabrakło także znanych z poprzednich edycji programu efektownych eksplozji i ładnie animowanych jednostek latających.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 5,7 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ikaruga

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Ikaruga

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

Wykorzystuje: karta pamięci

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

Wykorzystuje: Xbox Live

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.0 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza), 512 MB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7(SP1)/8

Ikaruga ukaże się na PC - zagłosuj na grę na Steam Greenlight
Ikaruga ukaże się na PC - zagłosuj na grę na Steam Greenlight

wiadomość5 października 2013

Pamiętacie jeszcze taką grę jak Ikaruga? To scrollowana strzelanina typu shoot ‘em up, która pierwotnie ukazała się pod koniec 2001 roku na automatach, a następnie została skonwertowana na kilka konsol. Po kilkunastu latach gra w końcu ukaże się na PC - obecnie znajduje się w programie Steam Greenlight, dzięki czemu może w przyszłości trafić do oferty Steama.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (8 kwietnia 2008)

wiadomość8 kwietnia 2008

Uwe Boll oddaje się w ręce miłośników sztuki, Lost Odyssey z pierwszym dodatkiem, Final Fantasy IV na Nintendo DS także poza granicami Japonii, Ikaruga w ofercie Xbox Live Arcade już jutro, PSP z nową wersją firmware – wtorkowe „Wieści ze świata w telegraficznym skrócie” obrodziły w kilka interesujących faktów. Zapraszamy Was do lektury.

Microsoft ogranicza ilość portów z maszyn arcade produkowanych dla Xbox Live Arcade
Microsoft ogranicza ilość portów z maszyn arcade produkowanych dla Xbox Live Arcade

wiadomość1 kwietnia 2008

Aby jakakolwiek gra pojawiła się w usłudze Xbox Live Arcade najpierw musi przejść ona przez gęste sito przeróżnych, często być może nawet wydumanych wymagań stawianych przez Microsoft, teoretycznie mających zapewnić najwyższą jakość oferowanych produktów.

Microsoft przed targami Tokyo Game Show - REZ, Ikaruga i EXIT zmierzają na Xbox Live Arcade!

wiadomość12 września 2007

Zgodnie z przewidywaniami, szefostwo koncernu Microsoft postanowiło nie czekać z ujawnieniem swoich najsilniejszych kart do momentu rozpoczęcia japońskich targów Tokyo Game Show. Dokonało tego już dzisiaj, na specjalnie zwołanej konferencji zorganizowanej w stolicy Japonii.

Prezes Treasure o najbliższych planach firmy

wiadomość7 stycznia 2007

Treasure jest uważane przez osoby, będące miłośnikami klasycznych strzelanin, za jednego z najpopularniejszych developerów. Studio mające w swym dorobku takie pozycje, jak Radiant Silvergun, Guardian Heroes, Bangai-O, Ikaruga oraz Gradius V pracuje od pewnego czasu nad swoimi pierwszymi pozycjami przeznaczonymi dla konsol nowej generacji.

GCN
X360
PC
Switch
PS4