Dla mnie to już nie Gothic ... grafika jest plastikowa, mechanik jest za dużo, a Gothic słyną prostotą. I najważniejsze to co leży i kwiczy po całości ( demo Gothic remake) czyli responsywność... Gothic 1, 2 NK, Czy nawet Gothic 3 szybkość i precyzja, z jaką gra-postać reagowała na komendy gracza była błyskawiczna i mega precyzyjna, a walka była mega zręcznościowa, w Gothic remake postać porusza się po wciśnięciu przycisku na klawiaturze jak wół z węglem, nawet W3 pod tym względem wypada gorzej niż stare Gothicki. Dlatego też grając w takiego RDR2 odpadłem po 10
czyli responsywność... Gothic 1, 2 NK, Czy nawet Gothic 3 szybkość i precyzja, z jaką gra-postać reagowała na komendy gracza była błyskawiczna i mega precyzyjna, a walka była mega zręcznościowa, w Gothic remake postać porusza się po wciśnięciu przycisku na klawiaturze jak wół z węglem, nawet W3 pod tym względem wypada gorzej niż stare Gothicki. Dlatego też grając w takiego RDR2 odpadłem po 10
Bo gry na siłę próbują być realistyczne, jako inny przykład podam Hitmana gdzie Blood Money z 2006 roku to Opus magnum całej serii aż do dziś pod względem modelu/sterowania/ciężkości postacią.
Może to też wina dzisiejszych silników i błędna skala modelu postaci do dzisiejszych szczegółowych terenów/świata gry.
Dla mnie to cały czas Gothic tylko w nowej szacie i nie moge sie doczekac az znowu odwiedzę GD,ogladajac obszerny gameply jak zobaczylem stare nowe miejsca to az dreszyk przeszedł tak dobrze odwzorowali.Na chwile obecna mam obawy czy naprawia to ze NPC nie sa atakowani przez monstra bo to bylo jedna z esencji gry gdy nie mozna bylo dac rady to sie podprowadzalo stworka by ktos go ubil.Druga rzecz choc o tej tylko czytalem ze praktycznie mozna okradac skrzynie i wlazic do domow bezkarnie,no to kolejna esencja gry ktora moze byc zepsuta.Mam nadzieje ze to jednak poprawia/naprawia w kazdym razie czekam na premiere.

Remake będzie miał lokalną premierę w Niemczech na której będzie między innymi Kai Rosenkranz, u nas też będzie takie wydarzenia (chyba pierwszy raz od premiery któregoś Wiedźmina) ale będzie Jan Błachowicz... co prawda nie twórca tylko fan więc mógłby tam przyjść jak każdy inny.
Małe ostrzeżenie dla graczy z Xboxa Series S, gra będzie działać w natywnej rozdzielności między 720-1080p, oczywiście w 30 FPS :) Biorę po 200 zł z konta każdej drużyny i czekam na komentarze, że czego się spodziewałem po konsoli za grosze.
Trochę podziwiam Alkime za dosyć dziwną promocje gry.Niedawno dali do ogrania ytuberom gameply pełen błędów i niedoróbek a teraz w dzienniku dewelopera 6 pokazali to co tak naprawdę powinni.🤣I pewnie nie jeden cofał preorder a teraz znowu zamawia😂Oczywiście zapewne będą jakieś błędy jak to w kazdej grze na premiere ale to co pokazli wygląda wyśmienicie,od początku wierzyłem ze to bedzie godny remake i raczej sie nie myliłem.Oby to wypaliło bo remake 2 i bardzo mocno przebudowanej 3 bym chetnie ograł.Do pełni szczęcia to mogli by dać preload bo dopiero będę mógl zagrac po 22 wiec pierwsze wrazenia poczytam w necie.
Można już zobaczyć finalną wersję gry (chyba, że jeszcze jakaś mniejsza aktualizacja wleci w dniu premiery) łącznie z intrem i czystym początkiem beż żadnego cięcia ale jest jeden haczyk mianowicie nie da się tego oglądać bo aż oczy i uszy bolą z uwagi na to kto w to gra:
https://www.twitch.tv/videos/2784665127
Jak ktoś zna Gothic na pamięć to i tak nie ma żadnego spoilera natomiast jak ktoś nie grał nigdy to i tak nie polecam oglądać.
W sumie dla mnie nie ma znaczenia jakie będą recenzje gry, kupiłem bo to moja młodość a takie wspomnienia nie mają ceny :) Oczywiście byłoby miło gdyby dali radę i gra była b. dobra :)

Zapewne realnie to nic nie znaczy ale spójrzcie tylko kto pomagał przy grze i jaka to symbolika:
https://www.gry-online.pl/gry/arcania-the-complete-tale/zf4074

Podoba mi sie dbałośc o szczegóły,na tym filmiku co baba komentuje jest moment gdy Bezi wchodzi w zakrwaionych ciuchach do wody,woda nie tylko zmywa krew ale tez przez chwile plama krwi unosi sie na wodzie,bardzo to realistyczne.Swietne tez ze widzimi ilosc strzal w kolczanie.I pewnie takich niewielkich smaczkow troszke bedzie.
Ktoś w to w ogóle gra? Recenzenci dostali wcześniejszy dostęp? Bo UV mówił, że nie dostał a KCD 2 ogrywał już na miesiąc przed premierą. Embargo na recenzje spadało tydzień przed, a w przypadku Gothic Remake recki pojawią się chyba w chwili premiery. Alkimia takimi działaniami sprawa wrażenie, iż chce coś ukryć.
Kurde, swoją drogą to mam nadzieję, że Empik przyślę tę grę mi w piątek, a nie w poniedziałek.
No właśnie pytanie, czy Empik wyśle grę, żeby była w piątek.
Ufam, że w piątek po prostu pójdę do któregoś z ME lub innego RTV i po prostu wezmę pudełko z półki. To nie jest jakaś premiera, na którą rzucą się postronni ludzie i powinny być jakieś kopie.
Zapytam z ciekawosci moze ktos wie.Czy jak kupie wersje pudelkowa to oprócz plyty jest tez klucz na STEAM?Bo nie posiadam napedu wiec tak czy siak jestem skazany na cyfre,z drugiej strony fajna pamiatka taka wersja pudelkowa.Gdzies mam G2NK z CD Action jeszcze.
Czy juz planujecie do jakiego obozu dolaczycie na pierwsze podejscie,ewentualnie styl gry?Ja Stary obóz bo jestem ciekaw czy bedzie mozliwosc przywdziac zbroje magnata wiec pewnie pod sile bronie 2h i kusze.

Na PC waga: 60 GB
Na PS5 produkcja zajmie 32,337 GB, natomiast na Xboksach Series X|S trzeba przygotować około 35,63 GB.
Preload na konsolach rusza dzisiaj, na PC chyba nie będzie.
Już jutro moze sie dowiemy czy Gomez wiedział🤣znaczy jesli ktos bedzie robil speedruna.
Do dziś pamiętam z pierwszego przejścia orginału jak za każdym wbiciem LVL,podniesiem statystyk,zdobyciem nowej broni czy zbroi leciałem do wieży mgieł zmierzyć sie ze szkieletami czy już dam radę,kurcze ale to mi utkneło w pamięci.Kolejna rzecz to zadanie pozbyc sie Mordraga ze starego obozu,tu tez wiele podejść by go zabić choc było bardziej proste rozwiazanie i chyba bardziej oplacalne niz jego zabicie.Kurcze nie wiem czy do roboty jutro pójdę 🤣
Przyjemnie zapowiada się ten weekend - teraz tylko przeżyć roboczodzień, potem odbyć wycieczkę po sklepach, zgarnąć pudełko, jakieś dobre piwo i witamy w kolonii. A jak jeszcze cały weekend przepada deszcz, którego tak brakuje, to już w ogóle będzie pięknie.
Moim zdaniem to jedna z najważniejszych gier tego roku i zarówno dat w growym kalendarzu co każdy powinien śledzić ponieważ dla ogółu powie nam to czy jest nadzieja i miejsca w tej branży na dobre gry dla jednego gracza które nie posiadają budżetu AAA i są robione przez mniej znane studia bo o ile takie GTA VI, Resident Evil czy nawet 007 itp. to są molochy które posiadają ogromny budżet i marketing tak tutaj ten Gothic Remake to jest mimo wszystko nisza ale ta z górnej półki.
Jeszcze się pamięta, jak w sierpniu 2025 pisali o opóźnieniu i przesunięciu na 2026 :D no i mamy, klapa czy nie, masa błędów czy nie, pewnie i tak się dobrze sprzeda xD w końcu to Gothic.
Dobra, no to czekamy.
A jednak Empik mi dziś wysłał grę, będzie granie w sobotę i niedzielę :).
Ale będzie granie i marudzenie :P.
Tylko wam pozadroscic,ja wystartuje pewnie kolo 23 ale przynajmniej nocny klimat bedzie.Dajcie znac jak sie gra prezentuje przynajmniej na poczatku.:_)

Na PS5 po pobraniu 9gb aktualizacji nie uświadczyłem blokady więc idę grać :)
EDIT: Jednak jest :( blokada wewnątrz gry. Nie można odpalić nowej gry i uj
https://www.youtube.com/watch?v=APtEn8vPTi0
W serii Gothic zawsze chodziło o to, by zapracować na swoje umiejętności. Nie ma tu drzewek umiejętności — jeśli chcesz się doskonalić, musisz znaleźć mistrza, który zechce cię uczyć.
W Gothic 1 Remake możesz teraz doskonalić swoje umiejętności walki wręcz, a uznaliśmy, że nie ma na to lepszego nauczyciela niż prawdziwy zawodnik UFC i były mistrz UFC w wadze półciężkiej — Jan Błachowicz, legendarny polski siłacz!
*Jan nie jest grywalną postacią w grze.
*Jan nie jest grywalną postacią w grze.
Będzie, w modyfikacjach go odblokują.

Na Innosa! Takiego obrotu spraw się nie spodziewałem, drugie miejsce globalnie na Steam, nawet w us&a doczłapał się Goticzek do pierwszej dziesiątki.

Właśnie wróciłem z RTV AGD ze swoją kopią, Goticzek na półkach w sklepie i za ladą, jakby komuś nie doszła wysyłka i może, to niech uderza właśnie tam.
Mi nie pójdzie, nawet nie kupiłem, a czekam jak na gwiazdkę 1995.

Piszą, że drewno. Fajne, ale drewno. ;)
https://www.gamesradar.com/games/rpg/gothic-1-remake-review/
I że fanom może się spodobać, ale nowym graczom - nie za bardzo:
https://gamingtrend.com/reviews/gothic-1-remake-review/
W PC Gamerze - 6/10.
https://www.pcgamer.com/games/rpg/gothic-1-remake-review/
U Niemców - też:
https://www.eurogamer.de/gothic-remake-test-rpg-review
https://de.ign.com/gothic-remake/153041/gothic-remake-review-liebesbrief-mit-schonheitsfehlern
Trzeba czekać na polskie recenzje, żeby ocena podskoczyła do 9/10. ;) Ciekawe, jak się ten zrzut zestarzeje - dobrze czy źle.
Grę ocenią gracze
Oczywiście. Na ocenę ogółu graczy jeszcze jednak trochę poczekamy. (BTW, recenzenci to też gracze).
Tak czekałem, że aż zasnąłem z tego wszystkiego. Właśnie pobieram, peak na chwilę obecną ponad 41k i rośnie cały czas.
Prawie trzydzieści lat, po premierze oryginalnego "Gothicka" i setki rozegranych gier później, zwyczajnie nie byłbym w stanie przymknąć oczu, na pewne niedoskonałości.
Choćby drewniana walka, w momencie, kiedy w takim "Ghost of Yotei" (w które aktualnie gram), każda potyczka, to poezja... no nie - u mnie to już nie przejdzie :).
Jak na razie 30 minut za mną, jeśli chodzi o wersję PC, pierwsze wrażenia obecnie w miarę dobre, zszedłem ze ścieżki w dół i witamy rozdział 1, zaszedłem nie daleko starego obozu przy dwóch gościach z nowego obozu od ścierwojadów, zacząłem sobie od poziomu łatwego, żeby grać po prostu na spokojnie, bo chce zrobić 100 % w tej grze, na RTX 4070Ti i i7 13700k na początku przy placu wymian spadł klatkaż do 52 fps (bardzo wysokie ustawienia grafiki) dopiero jak odszedłem dalej, to było stałe 60 fps, procek się za bardzo nie poci, ale przy karcie graf. 90%-95 % wykorzystania, więc ma co robić :D na razie błedów nie spotkałem, ale co można spotkać przez 30 minut gry, początek pewnie jest najbardziej doszlifowany, jak w Cyberpunku na premierę, zobaczymy co będzie dalej, słyszałem ze gorzej jest na konsolach odnośnie wydajności, bo ktoś tu pisał, ale nie wiem, jutro się może napisze więcej.
Edit: na steam na razie 47 tys. graczy :D jak na to jak się zapowiadało, to i tak dobrze.
Gra ma w pewnym sensie niesprawiedliwie zaniżoną ocenę za granicą przez to, że jest zbyt trudna, skomplikowana pod względem gameplayu i mechanik, tak mi się wydaje.

No jest klimacik, jest klimacik taki jakim go zapamiętałem, a może i nawet lepszy. Podrasowny soundtrack Kaia Rosenkranza robi mega robotę. Trochę trzeba było powalczyć z ustawieniami graficznymi, bo lekko optymalizacja nie domagała, ale jednak okazało się, że wystarczyło zrestartować grę i chodzi bardzo dobrze na średnich detalach w 1080p na RTX 3070. Nocka dzisiaj będzie zarwana jak nic. Rozbudowane lokacje na samym początku, to bardzo trafna decyzja, więcej świata do cudownej eksploracji.
Dubbing ogólnie bardzo dobry jak na chwilę obecną, ale czar młodzieńczych lat prysł z Panem Mikołajczakiem, już ogrywając Gothica wiele lat po premierze było czuć, że brzmi bez emocji i mówi jednym tonem cały czas, tutaj jest tak samo, a może i nawet troszkę gorzej.
Zaraz i ja ruszam.Na razie na STEAM wiekszosc pozytywnych wiec chyba nie jest tak zle jak niektorzy opisuja.
Poziom trudności moim zdaniem przegięty na domyślnym poziomie, czyli Gothic bez wspomagania łączenia ciosów. Początkowe potworki jak młode ścierwojady czy kretoszczury potrafią nam zjechać pół paska zdrowia jednym ciosem. A w oryginale nie były one trudne do pokonania nawet na początku. Poza tym nie jestem fanem tego systemu walki opartego na aż sześciu przyciskach: LPM, PPM, Q, E, LAlt i LCtrl. Ciężko się do tego przyzwyczaić. W oryginale przytrzymywało się LCtrl i uderzało strzałkami. Liczyłem, że od czasów dema to zmodyfikowali. Moim zdaniem chcieli być zbyt gothicowi i lekko przegięli. Podobnie było w pierwszym Elex, gdzie przez 15-20 h trzeba było unikać praktycznie wszystkich potworów.
Dwie godzinki pograne. Poszwędałem się po okolicy i na koniec dotarłem do Starego Obozu. Na razie mi się bardzo podoba, wrócił dawny klimat, nostalgiczne wspomnienia. Sporo zapomniałem po tylu latach, na początku jest dość ciężko, podstawowe potwory łatwo ubijają, doskwiera brak mapy, na którą brak mi rudy:). Jutro będzie więcej grania.
Grafika nawet ładna, szczególnie otoczenia, mimika trochę zawodzi, mam ustawienia wszędzie na Alkimia, jednak odnoszę delikatne wrażenie, że lekko brakuje klatek- to znaczy mogłoby być ciut płynniej. Nie mam gwałtownych zacięć, jednak całość jakby na lekkim spowolnieniu. Nie wiem jak na niższych ustawieniach, gdyż daje się grać bez kłopotu.
2 minuta gry i zostałem zabity przez ścierwojada. Po prostu coś pięknego.

Chyba z 15 lat nie grałem w gotika, jest drewno jak w originale. Czyli dobrze. Mam już kumpla co łazi mi za dupą xD
Optymalizacja mogła być trochę lepsza, nie jest to arc raiders, ale tragedii też nie ma, jest hdr.
Potrzeba więcej czasu, aby coś więcej opisać. Na razie wrażenia pozytywne.
Do otwarcia skrzyni Cor Kalom użyłem solucji z neta bo nigdy w życiu bym tego tak nie ustawił choćbym i nad tym siedział 50 lat. Nie otwieram więcej i czekam na jakiś patch upraszczający ten system.
Gothic Remake mnie zszokował!, czy warto było czekać? Sami się przekonajcie. https://www.youtube.com/watch?v=EC4ie6IHVk4

Po 7h gry pierwsze wrażenia-Nowy stary Gothic i to dosłownie-Oddanie klimatu orginalu,wiernośc z orginałem łacznie z drewnem 10/10
Walka na padzie mi pasuje,choc na razie nie wydałem ani pkt z 30 zdobytych to grając na poziomie Gothic jest cięzko ale można wyczuć i jest co raz lepiej choć zanim zszedłem ze strefy zrzutu do doliny to parę zgonów zaliczyłem ale całą to początkową lokacje wyczysciłem łacznie z goblinem nad zawaloną kopalnią i tu przydał się łuk skradziony chłopakom ze strefy zrzutu,ogólnie korzystanie z łuku bez szkolenia jest łatwiejsze niz w orginale może nawet za łatwe choć kolejne zgony i tak były😁Pierwsze kroki skierowałem do starego obozu i tu to praktycznie jest kopiuj/wklej z orginału,pozbierałem zadania z czego dwa to zrobiłem od razu a reszta musi poczekać bo albo jesem za słaby albo brak kasy jak w orginale.Kolejne kroki to nowy obóz i oczywiscie test czy sa darmowe gacie kopacza.Teraz wracam do starego po mape i w koncu podszkolic Beziego w walce,dać troche sily i moze jesli mi starczy PN i kasy to te nieszczesne otwieranie zamkow poprawic i jazda na bagna.Na moim sprzecie przy ustawienach Alkimia z DLSS 4,5 gra smiga niby w 100fps ale jest jak by szarpanie klatek za to na wysokich z podbitymi na Alkimie teksturami i roslinnoscia mam srednio 130 fps i juz gladziutko chodzi.Przez 7h nie uświadzczyłem żadnego błędu wiec narzekac pod tym wzgledem nie moge.
spoiler start
Radzę wpierw iśc z Draxem do nowego obozu a gdy nas doprowadzi od razu wracac do Mordraga i isc z nim,bo gdy sie przespalem po Draxie to Mordrag juz nie mial opcji by mnie zaprowadzic do obozu
spoiler stop
Jesli ktoś miał wątpliwości czy Alkimia odda ducha orginalu to oddał az za bardzo(drewno)🤣Znikam sztachnąć bagiennego ziela co by umysl sie rozjasnił.
Pograłem pół godzinki i tak na szybko dlaczego wycięli Pyrokara z sceny początkowej i dali jakiego maga podpisanego jako magu?
Poza tym głos Beziego brzmi, jakby pan Mikołajczak gadał ze studni, inni aktorzy brzmią bardzo dobrze, coś kurna chyba skopali w polonizacji :/.
Poza tym klimat kolonii oddany świetnie, chce się jak w podstawce biegać wszędzie, zbierać wszystko, itd. Walka toporna, ale nie jest zła, zobaczę jak będzie, gdy się podszkolę w walce bronią.
I mega zaciekawiła mnie opuszczona kopalnia, ciekawe czy będziemy ją zwiedzać, skoro potrzeba klucza do otwarcia.
Zastanawiam się nad zakupem Goticzka.
Ale czy warto? Jakie są wasze pierwsze wrażenia i ocena.
Wydaje mi się, że największym plusem jest to czego nie posiada większość gier z otwartym światem typu te od Bethesdy lub Ubisoftu czyli tutaj w Gothicu masz fabułę, postacie które nie są tłem do całości, a gra jest jednolitą całością przez co chce się pchać główną fabułę, a nie, że chodzić po pustym otwartym świecie i walczyć tylko z przeciwnikami i w międzyczasie wykonywać bezsensowne i bezcelowe misje które są tylko sztucznymi zapychaczami.
Graficznie bardzo dobrze szczególnie jak wszystko włączy się na maksa. Klimat i muzyka bez zarzutu. Poruszanie się postacią i ogólnie sterowanie jest też bardzo podobne do oryginału. Dla kogoś kto nie grał w stare części ewidentnie odbierze to jako drewno. Myślę że po tylu latach mogli to zrobić bardziej w stylu Wieśka. Optymalizacja też nie jest idealna. Przy zbliżaniu się do Starego Obozy zaczyna lekko przycinać. Musiałem w tym momencie posiłkować się przez DLSS bo przy 70fps nadal to czułem. Dopiero skok do ponad 120 zniwelował to uczucie rwania. Dziwne że nie można włączyć synchronizacji pionowej. Niby twórcy już o tym wiedzą i myślę że coś z tym zrobią. Trochę nie podobają mi się niektóre kwestie mówione przez Bezimiennego. Czuć że zmienia on barwę głosu i wyraża emocje w nieodpowiednim momencie do kontekstu rozmowy. Brzmi to wtedy sztucznie. To samo gdy dostanie bęcki od strażnika i za moment do niego się odezwie to jednak mogli dać jakieś kwestie dialogowe typu "Ale mi dokopałeś, nie chciałem Cię prowokować" a nie gadki w stylu " Cześć, czy mogę o coś zapytać?" gdy sekundę wcześniej koleś obił mu ryj :)
No z tymi zamkami to ich pogrzało fest 🤣
Póki co się za to nie biorę tylko zbieram exp i rudę co by sie pouczyć od Rączki. Ale jak ktoś mniej cierpliwy to zawsze może skorzystać z tego:
https://gothic-remake-lockbreaker.com
To jest na serio bardzo dobra gra, taki stary Gothic w nowym wydaniu. Wersja na PC jest stabilna, nie mam żadnych problemów z crashami, glitchami czy spadkami fps. Gram na r7 5700x3d + RX 7800xt. Nie spodziewałem się, że ta gra będzie aż tak spoko, myślałem, że to będzie totalny crap, a tu się okazuje, że Alkimia w miarę dowiozła. Oczywiście są niedociągnięcia ale jak na premierę to serio jest wybitnie dobrze patrząc na dzisiejsze czasy i te wszystkie carpidła jakie wychodzą i te niedociągnięcia nie psują komfortu z rozgrywki - to jest najważniejsze. Dzis dopiero pierwszy dzień po premierze, myślę, że jak Alkimia wypuści kilka patchy to ta gra będzie jeszcze lepsza. Kurde polecam serdecznie, choć wydaje mi się, że "zachód" nie doceni tej gry bo będzie dla nich po prostu za trudna, choć może na najłatwiejszym poziomie jakoś dadzą radę.
Moją opinię należy ostentacyjnie zignorować. Wow, poczułem się jak 10-latek. To samo nędzne "G" na pulpicie i prostokąt wczytywania. Te same drętwe dialogi, ale wypełniające pewne luki fabularne. Drętwa walka. Miłość. Za 30 h opowiem Wam, czy Gothic Remake jest dobry, na razie pławie się w nostalgii i luksusie. (Poza tym kiszak pobił osobę w kryzysie alkoholowym i nie poniósł za to żadnych konsekwecji).

Darmowe spodnie kopacza z Nowego Obozu+miecz 22obrazen kupiony w Starym Obozie+20 siły+ znaleziony pierscie 30hp+wypite dwa eliksiry po chyba +5 do hp i tluke 2-4 kretoszczury bez wiekszych problemow,dorosle scierwojady choc te potrafia dac do pieca,krwiopijce 2-3 sztuki lecz caly czas sie staram robic zadania dla obozow by jak najszybciej dolaczyc a zwierzaki dopiero na ostro tluc gdy naucze sie pozyskiwac trofea na co oczywiscie brak bryłek-kocham tą grę.I tak na razie latam miedzy obozami malo co zbaczajac z utartych szkakow ale pojawiaja sie na wczesniej wyczyszconych droga nowe potworki lub skads przylażą.U Rączki nauczylem sie 1lvl zamkow i powiem wam ze juz spokjnie te lastwiejsze daje rade i sporo skrzynek w Obozie Bractwa wyczyscilem w tym skrzynie z gadzetem do zadania wiec jest dobrze.No i Oboz Bractwa-totalna psychodelia a bagna super zrobione,swietny motyw gdzie bariera styka sie z morzem,powiem wam ze Alkimia zrobila kawal dobrej roboty mimo pewnych niedoskonalosci.Z bledow to raz mnie wywalilo do pulpitu i raz mialem ze dwie postacie sie nakladaly na siebie wiecj nic.Gra mi smiga ponad 130fps wiec jest dobrze.Jesli ktos czegos nie pamieta lub gra w Gothica pierwszy raz to smialo mozna korzystac z solucji do orginalu🤣GD niby ta sama ale jednak sporo dodali/zmienili.
Mam pytanie,gdzies widzialem mape u jakiegos ytubera gdzie dolina nie byla odkryta a tylko tam gdzie doszlismy,czy ktos moze znalazl ta mape w grze czy moze to byl tylko jakis wymysl AI?Niech Inos nad wami czuwa.
Gra ma bugi ale przez te 2 godziny nie spotkałem żadnego irytującego buga gra się z crashowała tylko raz no i optymalizacja jest średnia ale upscaling pomaga jak zwykle i można grać bez problemów na wysokich ustawieniach graficznych nawet na karcie za 1500zł
Czy gra na poziomie łatwym faktycznie jest łatwa? Pograłbym z ciekawości ale nie chce mi się męczyć z każdym ścierwojadem, to już nie te czasy.
No właśnie, nie chodzi mi o to żeby móc wyczyścić całą mapę na początku gry, tylko żeby szczególnie początek nie był frustrujący, bo jednak dziś gaming wygląda inaczej niż 25 lat temu.

Na razie gra się świetnie :D 10 godzin za mną, nowy obóz i obóz bractwa zwiedzony na rozmowach i przyjęciu zadań, ale jeszcze się dalej nie ma co zapuszczać, chociaż scierwojady i kretoszczury już na easy lecą, jestem ciekaw jak dalej wątek główny wygląda po 3/4 gry :D
edit: gra tak wciągneła że planuje się w niej zrobić 100 % wszystko, więc godzin pewnie wyjdzie z 60-80 zeby zwiedzić wszystko.
Działa Wam regeneracja zdrowia podczas snu? ja w jakim łóżku bym nie spał, to nic mi nie regeneruje zdrowia.
Wyobraź sobie, że nawet znalazłem zamkniętą skrzynię z 5 tarczami do otwarcia POD WODĄ xD I tak oddech cały czas ucieka podczas otwierania :D
Po instalacji ze Steam gra zajmuje na dysku 35,65 GB a podawane w wymaganiach jest 60 GB. Czy instalacja jest niekompletna?
Jest gdzieś poradnik jak ustawić najbardziej wydajne opcje w grze? Mam spadki FPSów spore i ciekawi mnie czy jest już coś co pomoże ustawić optymalne ustawienia na słabszym sprzęcie.
Od razu idzie poznać, że to stare w nowym przebraniu.
Drewniane dialogi i drewniana walka jak za starych czasów, a niepotrzebnie.
Najlepsze co było w tej grze to eksploracja i zadania, oraz główna fabuła, które nie były zapychaczami.
Walka , na zwykłym poziomie jesteśmy na jeden strzał, albo dwa. W wydaniu klasycznym lepiej nie było, bo niedawno grałem. Ogólnie strasznie upierdliwa. Zadanie odrobili dowieźli stare w nowym przebraniu
Gram na Ps5 pro i polecam.
Ja pierdykam.
Gothic 1 to była moja PIERWSZA gra na moim pierwszym komputerze 26 lat temu.
Ale mnie nostalgia wzięła...

Jak odwiedzicie obóz bractwa i zobaczycie że Caine nie żyje (gość co siedzi u Cor Kaloma) nie panikujcie, to część zadania, ja się przestraszyłem kiedy niby zginął, a to się dzieje chyba w jakimś momencie i tak ma być :D
Jejku, w końcu idzie te otwieranie zamków jak z płatka. Otwieranie tych łatwiejszych oczywiście po wykupieniu początkowej umiejętności u Rączki. Polecam ten poradnik, dzięki niemu już wiem jak to otwierać. Satysfakcja niesamowita po otwarciu. xD
https://www.youtube.com/watch?v=_soGFYoYfTc&t=244s
I nie zapomijcie, że Horacy daje 5 punktów darmowej siły, tylko najpierw musicie z Jeremiaszem pogadać.

Mogę juz dołączyc do Bractwa oraz została mi ostatnia misja by dolaczyc do najemnikow lub magnatow,musze tylko pobawic sie w starej kopalni.Bron na zdjeciu zdobylem po pokonaniu Lewusa badz Krzykacza,nie pamietam ale mimo ze jest powolna to ma pierdykniecie do tago praktycznie kazdy cios obala wroga tak ze mozna doskoczyc i sieknac ponownie.Nauczylem sie pływania i wspinania i na razie obie umiejetnosci sie przydaly wiec polecam.Plywanie pod woda potrafi wygldac fantastycznie,nie widzialam tak ladnej kolorystki w zadnej grze.Ogolnie podbilem nasycenie barw wzgledem ustawien fabrycznych i ta gra jest po prostu śliczna,owszem ma momenty słabszej jakosci ale podobnie bylo w Crismon Desert.Jutro wybór gildi i drugi rozdzial wiec w koncu zaczne zwiedzac GD i co dodali nowego a dodali bo odkrylem dzieki wspinaniu ciekawa i chyba duza lokacje ale zostawiam ja na drugi rozdzial jesli nie bedzie za wczesnie jak na tunowego🤣Czy Alikimia podala ile sprzedali kopi gry?
Co do błędów-czym jesetm dalej tym czesciej,przez oklo 10h raz wywalilo do pulpitu teraz srednio co 1,5- 2h a czsem nawet po pol godzinie potrafi.Na szczesci w grze nic sie nie dzieje.
edit: mi niby nie wywaliło ani razu, masz aktualne sterowniki do karty graf. ?
U mnie póki co jeśli dobrze pamiętam poziom 7, Walka mieczem na II, Łuk na II, akrobatyka i wspinaczka nauczona. Co do spraw technicznych to na PS5 Pro w ciągu 13h wywaliło mi grę 3 razy w tym raz skasowało szybki zapis ale zostały ręczne, które miałem dość blisko.

Spotkaliście Janka Błachowicza? :D warto dodać, że również głos pod tę postać podkłada.