Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Fray (PC)

Fray PC

Sieciowa gra wojenna science-fiction koncentrująca się na turowych starciach niewielkich oddziałów.

Strategiczne | turowe | indie

PC Windows
Okładka Fray (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

19czerwca2012

Fray to taktyczna turówka autorstwa francuskiego studia Brain Candy. Gra nastawiona jest na rywalizację z żywymi ludźmi i pozwala na toczenie dynamicznych sieciowych potyczek z innymi graczami.

Akcja toczy się w odległej przyszłości. Efekt cieplarniany sprawił, że ludzie rzadko wychodzą z domów, a główną rozrywką stały się toczone w wirtualnej rzeczywistości gry. Jedną z nich jest właśnie Fray. Każdy z graczy obejmuje dowództwo nad czteroosobowym oddziałem. Autorzy przygotowali sześć klas postaci (Szturmowiec, Snajper, Broń Ciężka, Medyk, Technik oraz Cień), więc konieczne jest zdecydowanie, jakie dwie nie pasują do naszego stylu gry. Przed rozpoczęciem każdego meczu wybieramy, w barwach której z trzech dostępnych korporacji chcemy walczyć. Każda z nich specjalizuje się w innym typie działań zbrojnych, co wpływa na możliwości bojowe naszych żołnierzy. Opłacalna jest lojalność wobec jednego tylko pracodawcy, ponieważ częste wygrane zapisywane na jego konto dają nam dostęp do unikalnych ulepszeń postaci, nowych broni, jak również tajnych dokumentów.

Na trójwymiarowe pola bitewne nałożona została heksagonalna siatka. Wydając rozkaz ataku możemy wskazać zarówno jednostkę przeciwnika jak i pole, na którym stoi. W tym pierwszym przypadku nasz żołnierz wyceluje w nieprzyjaciela nawet wtedy, gdy ten przemieści się w inne miejsce. Natomiast jeśli skorzystamy z drugiej opcji, to zaatakowany zostanie konkretny heks, niezależnie od tego czy ktokolwiek tam stoi.

Autorzy zadbali o odpowiednie dostosowanie mechanizmów walki do realiów sieciowych potyczek. Dlatego tury graczy rozgrywane są jednocześnie. Uczestnicy zabawy wpierw planują swoje posunięcia, a następnie ich rozkazy wykonywane są w tym samym czasie. Takie rozwiązanie sprawia, że zamiast reagować na ruchy przeciwnika musimy nauczyć się je przewidywać. Dodatkowo, w każdej turze mamy jedynie około minutę na podjęcie wszystkich decyzji, co znacząco przyśpiesza rozgrywkę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7.0 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Fray

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Fray

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 3 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 1024 MB (GeForce GT 240 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
  • łącze internetowe
Wieści ze świata (Assassin's Creed, Devil May Cry, Plants vs Zombies) 15/07/11

wiadomość15 lipca 2011

W dzisiejszych "Wieściach ze świata" czas poświęcamy Homefrontowi, strategii Fray, twórcom Too Human, grze MMO World of Warcraft, a także kolejnym grom PopCap Games zmierzającym na Facebooka.

Zapowiedziano turową strategię Fray

wiadomość3 marca 2011

W zeszłym tygodniu opublikowano niewiele mówiący zwiastun turowej strategii Fray. Na trwającej właśnie imprezie Game Developers Conference francuskie studio Brain Candy po raz pierwszy zaprezentowało tę grę szerokiej publiczności.

Wieści ze świata (Battlefield, Blizzard, Left 4 Dead 2) 22/02/11

wiadomość22 lutego 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o powrocie mutacji do Left 4 Dead 2, zwiastunie strategii Fray, sekretnych projektach EA DICE, a także płatnych dodatkach od graczy w ofercie Battle.net. Zapraszamy do lektury.