Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Football Manager 2015 (PC)
OkładkaFootball Manager 2015 (PC)

Football Manager 2015 PC

Jedenasta odsłona najpopularniejszej piłkarskiej serii menadżerskiej, zapoczątkowanej jako Championship Manager jeszcze w 1992 roku i rozwijanej nieprzerwanie przez brytyjskie studio Sports Interactive.

Sportowe | manager | piłka nożna | manager piłkarski

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Football Manager 2015 Premiera PC

7listopada2014

pudełko PL

7listopada2014

producent: Sports Interactive wydawca: SEGA wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Football Manager 2015

FIFA Manager 14

Football Manager 2014

FIFA Manager 13

Football Manager 2015 to jedenasta odsłona najpopularniejszego cyklu menadżerów piłkarskich, zapoczątkowanego jeszcze w 1992 roku pod nazwą Championship Manager. Za powstanie tytułu odpowiada niezmiennie studio Sports Interactive, które po rozstaniu z poprzednim wydawcą serii i podjęciu współpracy z koncernem SEGA, od roku 2004 już pod nową nazwą serwuje graczom coroczne edycje gry.

Fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione, a my po raz kolejny możemy objąć kontrolę nad drużyną wybraną spośród kilkudziesięciu światowych lig piłkarskich i sprawdzić się w roli menadżera, odpowiedzialnego za wszelkie aspekty funkcjonowania zespołu. Zamiast trudzić się bezpośrednim kontrolowaniem zawodników, zajmujemy się organizowaniem treningów, ustalaniem składów i taktyk na kolejne spotkania, wypatrywaniem obiecujących zawodników i dokonywaniem transferów, a także utrzymywaniem dobrych relacji z kibicami i prasą. Jak każda z poprzednich edycji cyklu, także i Football Manager 2015 niesie jednak ze sobą sporą ilość nowości.

Najbardziej zauważalną zmianą jest nowy interfejs użytkownika, który przywraca m.in. znany z wcześniejszych odsłon cyklu boczny pasek menu z wszystkimi kluczowymi opcjami rozgrywki. Ułatwia on zarządzanie drużyną tym bardziej, że w tej edycji otrzymaliśmy wreszcie możliwość samodzielnego trenowania zespołu. W trakcie naszej pracy menadżerskiej możemy wyrabiać kolejne licencje trenerskie, m.in. zwiększające nasze umiejętności motywacyjne czy pozwalające na trenowanie bramkarzy, pracę z młodymi zawodnikami itp. Usprawniono także pracę skautów, którym teraz możemy sugerować nie tylko poszczególne regiony, kraje czy zespoły, ale również konkretne typy rozgrywek i turniejów.

W warstwie taktycznej Football Manager 2015 wprowadza garść zupełnie nowych taktyk, podzielonych wg kategorii. Oprócz rozbudowanej opcji ulubionych zagrań zawodników, pojawiają się także nowe role, jakie możemy przydzielić naszym podopiecznym. Podczas meczy będziemy mogli również wpłynąć na poszczególnych piłkarzy poprzez pokrzykiwanie przy linii bocznej, co spełnia podobną rolę jak rozmowy motywacyjne w trakcie przerwy. Zauważalne jest też usprawnienie AI komputera, który w trakcie rozgrywek znacznie częściej korzysta z nietypowych ustawień taktycznych oraz indywidualnych poleceń, wydawanych zawodnikom. O nowe opcje wzbogacone zostały rozmowy o pracę, interakcje pomiędzy piłkarzami, konferencje prasowe oraz zarządzanie finansami.

Od strony wizualnej Football Manager 2015 przynosi najwięcej zmian od roku 2009, kiedy to po raz pierwszy w grze wprowadzono trójwymiarowy silnik meczowy. Autorzy dodali ponad dwa tysiące nowych animacji, stworzonych przy pomocy technologii motion capture. Pojawiły się znacznie bardziej szczegółowe modele stadionów i dopracowane efekty oświetlenia oraz cieniowania. Poprawione zostały także modele samych zawodników, które stworzono bazując na ich wzroście oraz wadze. Mimo tych wszystkich usprawnień, wymagania sprzętowe gry nie wzrosły w sposób znaczący i nadal działa ona płynnie nawet na starszych kartach graficznych.

Ostatnia modyfikacja 14 stycznia 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 315 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 120 głosów czytelników.

Football Manager 2015 cena w dniu premiery: 124,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Football Manager 2015

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Football Manager 2015 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2.2 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7/8)
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 Ultra lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8