Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Football Manager 2015 (PC)

Football Manager 2015 PC

Jedenasta odsłona najpopularniejszej piłkarskiej serii menadżerskiej, zapoczątkowanej jako Championship Manager jeszcze w 1992 roku i rozwijanej nieprzerwanie przez brytyjskie studio Sports Interactive.

Sportowe | manager | piłka nożna | manager piłkarski

PC Windows
Okładka Football Manager 2015 (PC)

producent: Sports Interactive

wydawca: SEGA

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

7listopada2014

7listopada2014

pudełko PL

Football Manager 2015 to jedenasta odsłona najpopularniejszego cyklu menadżerów piłkarskich, zapoczątkowanego jeszcze w 1992 roku pod nazwą Championship Manager. Za powstanie tytułu odpowiada niezmiennie studio Sports Interactive, które po rozstaniu z poprzednim wydawcą serii i podjęciu współpracy z koncernem SEGA, od roku 2004 już pod nową nazwą serwuje graczom coroczne edycje gry.

Fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione, a my po raz kolejny możemy objąć kontrolę nad drużyną wybraną spośród kilkudziesięciu światowych lig piłkarskich i sprawdzić się w roli menadżera, odpowiedzialnego za wszelkie aspekty funkcjonowania zespołu. Zamiast trudzić się bezpośrednim kontrolowaniem zawodników, zajmujemy się organizowaniem treningów, ustalaniem składów i taktyk na kolejne spotkania, wypatrywaniem obiecujących zawodników i dokonywaniem transferów, a także utrzymywaniem dobrych relacji z kibicami i prasą. Jak każda z poprzednich edycji cyklu, także i Football Manager 2015 niesie jednak ze sobą sporą ilość nowości.

Najbardziej zauważalną zmianą jest nowy interfejs użytkownika, który przywraca m.in. znany z wcześniejszych odsłon cyklu boczny pasek menu z wszystkimi kluczowymi opcjami rozgrywki. Ułatwia on zarządzanie drużyną tym bardziej, że w tej edycji otrzymaliśmy wreszcie możliwość samodzielnego trenowania zespołu. W trakcie naszej pracy menadżerskiej możemy wyrabiać kolejne licencje trenerskie, m.in. zwiększające nasze umiejętności motywacyjne czy pozwalające na trenowanie bramkarzy, pracę z młodymi zawodnikami itp. Usprawniono także pracę skautów, którym teraz możemy sugerować nie tylko poszczególne regiony, kraje czy zespoły, ale również konkretne typy rozgrywek i turniejów.

W warstwie taktycznej Football Manager 2015 wprowadza garść zupełnie nowych taktyk, podzielonych wg kategorii. Oprócz rozbudowanej opcji ulubionych zagrań zawodników, pojawiają się także nowe role, jakie możemy przydzielić naszym podopiecznym. Podczas meczy będziemy mogli również wpłynąć na poszczególnych piłkarzy poprzez pokrzykiwanie przy linii bocznej, co spełnia podobną rolę jak rozmowy motywacyjne w trakcie przerwy. Zauważalne jest też usprawnienie AI komputera, który w trakcie rozgrywek znacznie częściej korzysta z nietypowych ustawień taktycznych oraz indywidualnych poleceń, wydawanych zawodnikom. O nowe opcje wzbogacone zostały rozmowy o pracę, interakcje pomiędzy piłkarzami, konferencje prasowe oraz zarządzanie finansami.

Od strony wizualnej Football Manager 2015 przynosi najwięcej zmian od roku 2009, kiedy to po raz pierwszy w grze wprowadzono trójwymiarowy silnik meczowy. Autorzy dodali ponad dwa tysiące nowych animacji, stworzonych przy pomocy technologii motion capture. Pojawiły się znacznie bardziej szczegółowe modele stadionów i dopracowane efekty oświetlenia oraz cieniowania. Poprawione zostały także modele samych zawodników, które stworzono bazując na ich wzroście oraz wadze. Mimo tych wszystkich usprawnień, wymagania sprzętowe gry nie wzrosły w sposób znaczący i nadal działa ona płynnie nawet na starszych kartach graficznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 302 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 120 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,90 PLN

Gry podobne do Football Manager 2015

Klasyfikacja PEGI Football Manager 2015

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Football Manager 2015

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.2 GHz, 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7/8), karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 Ultra lub lepsza), 3 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8

Obcy: Izolacja sprzedało ponad 2 miliony kopii; SEGA rozczarowana sprzedażą pudełkową
Obcy: Izolacja sprzedało ponad 2 miliony kopii; SEGA rozczarowana sprzedażą pudełkową

wiadomość11 maja 2015

Z najnowszego raportu finansowego koncernu SEGA wynika, że Obcy: Izolacja sprzedał się w nakładzie ponad 2,1 miliona sztuk. Choć w ostatnim roku fiskalnym firma zanotowała wzrost w sprzedaży pudełkowej, to w ogólnym rozrachunku wyraziła rozczarowanie jej wynikami.

Raport firmy Sega - 1,76 mln sztuk gry Obcy: Izolacja w sklepach
Raport firmy Sega - 1,76 mln sztuk gry Obcy: Izolacja w sklepach

wiadomość12 lutego 2015

Niedawno okazało się, że firmie Sega udało się sprzedać ponad milion egzemplarzy gry Obcy: Izolacja. W najnowszym raporcie finansowym ujawniono za to, że do końca 2014 roku do sklepów wysłano 1,76 mln pudełek z tą produkcją, co oznacza, że jeszcze sporo kopii czeka aż ktoś zabierze je do domu.

Football Manager 2015 nowym prowadzącym na PC. Top Empik - Tydzień 45
Football Manager 2015 nowym prowadzącym na PC. Top Empik - Tydzień 45

wiadomość12 listopada 2014

Nie Call of Duty: Advanced Warfare, ale Football Manager 2015 okazał się największym hitem ubiegłego tygodnia w dwustu salonach Empik w całej Polsce. Zobacz jakie gry kupowali rodacy najchętniej na PC, PS3, PS4 oraz Xboksa 360.

Football Manager 2015 - demo dostępne na Steamie
Football Manager 2015 - demo dostępne na Steamie

wiadomość5 listopada 2014

Studio Sports Interactive udostępniło demo gry Football Manager 2015 tuż przed piątkową premierą pełnej wersji. Można je pobrać za pośrednictwem usługi Steam. Dostępna jest również opcja przeniesienia postępów z dema do końcowego produktu.

Football Manager 2015 - zapowiedziano szereg nowości
Football Manager 2015 - zapowiedziano szereg nowości

wiadomość8 października 2014

Studio Sports Interactive opublikowało niemal półgodzinny materiał, który pokazuje zmiany oraz nowości, jakich możemy się spodziewać w najnowszej odsłonie popularnej serii Football Manager. Trafi ona do sklepów już w listopadzie.