Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka FIFA Manager 13 (PC)

FIFA Manager 13 PC

FIFA Manager 13 to następna część menadżerów piłkarskich od Electronic Arts. Podobnie jak w poprzednich tytułach z serii, gracz zarządza wybranym przez siebie klubem piłkarskim, przygotowuje zawodników, dokonuje transferów i dba o dobrą atmosferę w zespole.

Sportowe | manager | piłka nożna

PC Windows
Okładka FIFA Manager 13 (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

25października2012

25października2012

pudełko PL

25października2012

Origin

FIFA Manager 13 jest kolejną częścią cyklu piłkarskich menadżerów wydawanych przez Electronic Arts. Produkcją gry z numerem 13 zajęło się niemieckie studio Bright Future, twórcy poprzednich części serii FIFA Manager. W najnowszej edycji wprowadzono wiele istotnych zmian w rozgrywce, kładąc szczególny nacisk na psychikę i osobowość piłkarzy.

Rozgrywka, podobnie jak w innych menadżerach piłkarskich, polega na umiejętnym kierowaniu wybraną przez gracza drużyną futbolową. Prowadzić można jeden z setek dostępnych zespołów, należących do wielu światowych lig futbolowych oraz zarządzać klubem składającym się z zarówno bardzo sławnych, jak i tych mniej znanych piłkarzy.

Podobnie jak w poprzednich częściach, umiejętności każdego futbolisty określane są za pomocą szeregu współczynników. W tym względzie producenci wprowadzili jednak dodatkowe ulepszenia, dzięki którym gracz może poznać wiele informacji na temat osobowości piłkarza, takich jak ogólne cechy charakteru, ego, główne cele i motywacje. Dla dobrego menadżera szczególnie istotne są te dwie ostatnie, ponieważ umożliwienie członkowi zespołu realizacji jego zawodowych pragnień znacząco zwiększy morale piłkarza, zadowolenie z gry i pracy z klubem oraz umiejętności na murawie. Cele futbolistów są bardzo zróżnicowane: niektórzy pragną wychodzić w pierwszym składzie, inni chcą grać dla swojego kraju, zwiększać umiejętności, wykonywać rzuty karne itd.

Twórcy zwrócili także uwagę na relacje futbolistów z członkami drużyny i ich rodziną. Dzięki informacjom o niesnaskach i spięciach w zespole gracz może podjąć odpowiednie działania mające na celu wyeliminowanie problemu, tym samym zwiększając efektywność całej drużyny.

FIFA Manager 13 wyposażony został w rozbudowane opcje planowania, pozwalające na lepsze zarządzanie czasem drużyny i podejmowanie koniecznych kroków z wyprzedzeniem. Dodatkowe narzędzia pozwalają np. na wybranie aktualnego składu, zaplanowanie negocjacji z futbolistami, którzy chcieliby przejść do drużyny gracza, monitorowanie zbliżających się ważnych wydarzeń (istotnych meczów, transferów, zakończenia modernizacji stadionu itd.), czy prognozowanie kariery zawodnika (biorąc pod uwagę takie czynniki jak kontuzje, talent czy liczba rozegranych meczów).

Menadżer z cyfrą 13 został ulepszony także pod względem wizualnym: główną zmianą w obszarze grafiki jest zwiększenie bazowej rozdzielczości ekranu z 1024x768 do 1280x1024. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkcja nie tylko wygląda lepiej, ale także ekran zarządzania jest bardziej funkcjonalny, ponieważ pozwala na umieszczenie większej ilości elementów interfejsu gry (zawierających informacje o drużynie i piłkarzach) jednocześnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 362 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 210 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,90 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA Manager 13

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA Manager 13

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.8 GHz, 1 GB RAM (1.5 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 8 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7

FIFA Manager 13 walczy o menedżerski tron

Przed premierą 25 lipca 2012, 12:25

Choć w porównaniu z serią Football Manager tryb tekstowy oraz możliwość interakcji i wpływania na losy spotkania w trakcie jego trwania w FIF-ie Manager wciąż prezentują się nieco słabiej, „trzynastka” ma przynieść także i tutaj sporo ulepszeń. Twórcy dodadzą znaczną ilość nowych komentarzy menedżera nie tylko na temat gry piłkarzy czy pracy sędziów, ale również zachowania kibiców, co oczywiście odbije się na kontaktach z fanami klubu. Rozszerzony moduł zmiany pozycji i ustawienia na boisku pozwoli szybko zmodyfikować zadania konkretnych zawodników i przegrupować poszczególne formacje pod kątem dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Oprócz tego będziemy mogli m.in. wpłynąć na psychikę oraz decyzje wykonujących stałe fragmenty gry za pomocą specjalnych porad czy też delikatnie zdezorientować przeciwnika, wysyłając na rozgrzewkę wszystkich futbolistów jednocześnie. Znacznej rozbudowie uległ również panel przerwy meczowej – dzięki niemu dodamy naszym podopiecznym otuchy i wiary za pomocą specjalnych, motywacyjnych dialogów, skorzystamy z pomocy masażysty i nakreślimy konkretne schematy działania poszczególnym graczom, jak również zaanonsujemy przewidywane zmiany.