Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS3X360
Okładka Flashback (PC)

Flashback

Flashback to remake klasycznej gry platformowej w klimatach science fiction. Głównym bohaterem jest Conrad B. Hart - agent Galaktycznego Biura Śledzczego starający się odzyskać pamięć i powstrzymać inwazję kosmitów.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | 2.5D

Okładka Flashback (PC)

producent: Vector Cell

wydawca: Ubisoft

data premiery gry:

21sie2013

X360 PS3

1paź2013

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Flashback to odświeżona wersja platformówki firmy Delphine Software International z 1992 roku, którą z myślą o dystrybucji cyfrowej wskrzesił Ubisoft. Produkcję remake’u francuski koncern powierzył małemu studiu VectorCell.

Fabuła gry przenosi nas w daleką przyszłość, a jej akcja rozgrywa się na Tytanie, największym księżycu Saturna. Głównym bohaterem Flashbacka jest Conrad B. Hart – agent Galaktycznego Biura Śledzczego – który przypadkiem odkrywa spisek zawiązany przez tajemniczych obcych, próbujących zniszczyć życie na ziemi. Tuż przed rozpoczęciem przygody, kosmici porywają naszego śmiałka i kasują mu całą pamięć, na szczęście udaje mu się wcześniej przesłać najważniejsze informacje dotyczące sprawy przyjacielowi w Nowym Waszyngtonie. Po swoistym praniu mózgu, Hart wyrywa się z rąk swoich oprawców – obcy nie wiedzą, że agent również się zabezpieczył i zapisał podstawową wiedzę o swoich odkryciach na holokostce.

Nie tylko w kwestii fabuły Flashback pozostaje bardzo wierna swojemu pierwowzorowi, autorzy odtworzyli również wszystkie charakterystyczne elementy rozgrywki poprzednika, takie jak np. konieczność poruszania się po chytrze rozmieszczonych platformach czy proste zagadki logiczne. Największej zmianie uległ system walki – w remake’u Hart potrafi strzelać w dowolnym kierunku, a więc razić wrogów nie tylko stojących bezpośrednio przed nim. Autorzy zaimplementowali również bardzo modny obecnie system rozwoju postaci. W trakcie gry zdobywamy punkty doświadczenia, a po przekroczeniu odpowiedniego progu, możemy usprawniać Conrada w aż trzech różnych dziedzinach.

Gra cechuje się bardzo ładną oprawą wizualną – graficy od podstaw przygotowali wszystkie lokacje, zachowując nieco sterylny klimat pierwowzoru. Przygotowano również szereg przerywników filmowych na bazie oryginalnych cutscenek oraz całą masę partii dialogowych w sytuacji, gdy Hart porozumiewa się z bohaterami niezależnymi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 95 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Flashback

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Flashback

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7(SP1)/8
  • łącze internetowe
Graliśmy we Flashback - odświeżoną wersję kultowej platformówki
Graliśmy we Flashback - odświeżoną wersję kultowej platformówki

Przed premierą 12 kwietnia 2013, 06:37

Flashback w odświeżonej wersji prezentuje się bardzo ładnie, jak na porządny remake przystało, ale – co ważniejsze – zachowuje też swój fenomenalny klimat. Widać to zwłaszcza w kolorystyce lokacji. Ciepłe barwy, choć obecne, nie wybijają się na plan pierwszy, dżungla utrzymała więc swój specyficzny, sterylny wygląd. Zmaganiom, podobnie jak w pierwowzorze, nie towarzyszy też nachalna muzyka, co ma oczywiście niebagatelny wpływ na odbiór całości. Grając w udostępnione demo, czułem się niemal tak samo wyobcowany jak podczas eksploatacji oryginału wieki temu, a to bardzo dobry prognostyk.

PC
X360
PS3