Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiX360PCPS3
Okładka F1 2012 (X360)

F1 2012

Trzecie wydanie oficjalnej gry mistrzostw świata Formuły 1. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich odsłon całość wyprodukowała brytyjska firma Codemasters. Autorzy drobiazgowo odtworzyli sezon 2012 i wprowadzili masę poprawek do mechaniki jazdy.

Wyścigi | Formuła 1 | samochodowe | multiplayer

Okładka F1 2012 (X360)

data premiery gry:

18wrz2012

PC X360 PS3

F1 2012 to gra brytyjskiej firmy Codemasters stworzona na licencji Formuły 1. Za jej wyprodukowanie odpowiada ten sam zespół, który dał światu F1 2010 i F1 2011.

W nowej produkcji "Mistrzów Kodu" dostajemy możliwość zajęcia fotela kierowcy w jednym z zespołów biorących udział w zmaganiach w sezonie 2012. F1 2012 przynosi spore zmiany jeśli chodzi o strukturę i ilość dostępnych trybów rozgrywki. Test Młodego Kierowcy to rozbudowany samouczek, pozwalający początkującym graczom nie tylko na zapoznanie się ze sterowaniem, ale również zasadami rządzącymi wirtualnym światkiem Formuły 1. Do dyspozycji otrzymujemy także specjalne wyzwania mistrzowskie, pozwalające zmierzyć się z najlepszymi kierowcami w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.

Nowością w stosunku do poprzednich odsłon są także wyzwania sezonowe, w których ścigamy się z wybranym kierowcą, a stawką pojedynku jest kontrakt w zespole przeciwnika. W tej edycji zabrakło jednak trybu Grand Prix (czyli możliwości rozegrania pojedynczego sezonu F1), a twórcy ponadto zdecydowali się na okrojenie trybu kariery, usuwając m.in. dwie sesje treningowe z pełnego weekendu wyścigowego.

Modyfikacjom uległ również model jazdy, który został lepiej przystosowany do praktycznie każdego kontrolera, a poszczególne poziomy trudności odpowiednio zbalansowano. Podczas jazdy widać także wyraźny wpływ systemów KERS i DRS na osiągane prędkości. Autorzy poprawili ponadto sztuczną inteligencję przeciwników.

F1 2012 korzysta z tego samego silnika graficznego co poprzednia odsłona, ale mimo to oprawa wizualna prezentuje się bardzo efektownie. Twórcy wykorzystali pełnię licencji, odwzorowując rzeczywisty wygląd bolidów oraz odtwarzając całą stawkę kierowców ścigających się w zawodach Formuły 1. Po raz pierwszy w historii serii ta edycja została opatrzona pełną polską wersją językową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 697 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 436 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189,90 PLN

Klasyfikacja PEGI F1 2012

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe F1 2012

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i7 2.6 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 15 GB HDD
  • Windows Vista/7
Zjazd na krótki pit-stop - recenzja gry F1 2012
Zjazd na krótki pit-stop - recenzja gry F1 2012

Recenzja 28 września 2012, 18:00

Twórcy okroili także tryb kariery, czego wynikiem jest przede wszystkim uszczuplenie pełnego weekendu wyścigowego o dwie sesje treningowe. Motyw działania Codemasters w tym wypadku okazuje się troszkę niezrozumiały – skoro seria z każdą kolejną odsłoną ma dążyć do jeszcze większego realizmu, dlaczego wycina się coś, dzięki czemu można było mieć wrażenie, że uczestniczy się w jednej wielkiej batalii na technologie i lepsze przygotowanie bolidu do finałowej rozgrywki. Brakuje także rzeczy wydawałoby się błahej, choć pozytywnie oddziałującej na odbiór całości, czyli króciutkich konferencji prasowych po wyścigu – wiadomo, że ich wpływ na rozwój naszego kierowcy czy też morale teamu był raczej znikomy, ale dla mnie to jeden z ostatnich elementów, który powinno się z trybu kariery bezceremonialnie usunąć.

PC
X360
PS3