Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Escape from Paradise City (PC)

Escape from Paradise City PC

Druga gra stworzona przez zespół MediaMobsters (obecnie znany pod nazwą Sirius Games), który w 2004 roku wprowadził na rynek strategię gangsterską pt. Gangland.

Strategiczne | RTS | gangsterskie

PC Windows
Okładka Escape from Paradise City (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

26października2007

4grudnia2007

pudełko PL

Escape from Paradise City to druga gra stworzona przez zespół MediaMobsters (obecnie znany pod nazwą Sirius Games), który w 2004 roku wprowadził na rynek strategię gangsterską pt. Gangland. Nowy produkt podąża drogą wytyczoną przez poprzednika, a zatem ponownie mamy do czynienia ze strategicznym podejściem do prowadzenia przestępczego syndykatu, aczkolwiek wzbogacono go zarówno pod względem fabularnym jak i technologicznym. W Escape from Paradise City autorzy stworzyli „rajską" metropolię, w której władzę sprawują potężne syndykaty z wpływowymi bossami na czele. W sferze technicznej zmienił się przede wszystkim zastosowany silnik graficzny (wsparcie nowoczesnych efektów wizualnych), a co za tym idzie system sterowania postaciami. Akcja rozgrywa się w pełnym trójwymiarze, a obserwować ją możemy za pomocą swobodnej kamery bądź zza pleców aktualnie kontrolowanego bohatera (widok TPP, podobnie jak World of Warcraft czy GTA3).

Akcja gry toczy się w roku 2009, a jej miejscem jest tytułowe miasto Paradise City. Według informacji agencji NSA, rezyduje tam lider niezwykle groźnego syndykatu „Aeternitas”, który dąży do przejęcia władzy na świecie. Gracz może pokierować poczynaniami trzech bohaterów: skorumpowanego agenta FBI Borisa Chekov’a, ulicznej wojowniczki Angel Vargas oraz byłego więźnia Nicholasa Portera. Każdy z nich diametralnie różni się od siebie i dysponuje innymi cechami charakterystycznymi. Łączy ich jedno – dążenie do stworzenia silnego ugrupowania przestępczego i przejęcie władzy w Rajskim Mieście.

Rozgrywka podzielona została na dwie części. Pierwsza to zarządzanie swoim imperium, a zatem obrona kontrolowanych lokacji miasta i zlokalizowanych na ich terenie sklepów, najmowanie nowych zbirów i szkolenie tych, którzy już znajdują się w naszych szeregach, a także zaopatrywanie ich w przeróżne bronie. Druga to rozwój swojej własnej postaci. W trakcie awansowania na kolejne poziomy można rozwijać pięć cech (siła, percepcja, zwinność, koncentracja, charyzma), a także umiejętności podnoszące nasze zdolności bojowe. Dzięki nim bohater jest w stanie nie tylko lepiej rozprawiać się z oponentami, ale również zdobywa możliwość kontrolowania większej ilości podwładnych. Oprócz tego, dzięki specjalnym rozkazom, gracz może przywołać zbirów, medyków i inne postacie ułatwiające walkę z wrogiem. Łącznie w Escape from Paradise City możemy skorzystać z ponad 50 unikalnych umiejętności.

Możliwości użytego engine'u są na tyle duże, że bez problemów generuje on spory fragment miasta, w jakim aktualnie toczy się rozgrywka. Wszystko jest dynamicznie, po ulicach poruszają się ludzie i samochody, zmienia się pogoda itd. Warto też zauważyć, że poruszając się po metropolii bezpośrednio kierujemy tylko swoją postacią, natomiast podległym zbirom możemy jednie wydawać polecenia. Za resztę odpowiada system A.I.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 338 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5.0 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,99 PLN

Gry podobne do Escape from Paradise City

Klasyfikacja PEGI Escape from Paradise City

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Escape from Paradise City

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
Escape from Paradise City - recenzja gry
Escape from Paradise City - recenzja gry

Recenzja 24 stycznia 2008, 10:23

Przygotowane przez twórców zadania, podobnie jak cała reszta, są banalne w założeniach i monotonne do bólu. W każdej misji jesteśmy kierowani w pewien fragment podzielonego na dzielnice miasta. Każda dzielnica posiada kilka punktów takich jak: banki, sklepy z bronią, bary i meliny, w których siedzi boss. Naszym zadaniem jest zajmowanie kolejnych fragmentów, które zdobywamy poprzez pokonanie szefa dzielnicy. W zależności od typu terenu musimy także stawić czoła odpowiedniej liczbie gangsterów i ochroniarzom szefa. Po zdobyciu dzielnicy przekupujemy burmistrza i zaczynamy rekrutację naszych żołnierzy. Oprócz zwykłych zbirów można też zainwestować w lekarzy (nazywanych w grze uzdrowicielkami), informatorów i ochroniarzy. Ostatni ma zapewniać nam stałą ochronę w dzielnicy, a donosiciel będzie zwoływać szeregowych gangsterów, jeśli w naszym okręgu pojawią się przeciwnicy. W rzeczywistości zarządzanie ogranicza się do jak najszybszego zwerbowania zwykłych rzezimieszków i ewentualnie jednej uzdrowicielki, zaopatrzenia ich w silniejszą broń i wyruszenia na sąsiednią dzielnicę. Jeśli jest ona słabo broniona, to szybko pada naszym łupem, w innym przypadku trzeba się tam pofatygować z armią, wezwać trochę posiłków i stale klikać na wrogów w czasie chaotycznej bitwy. Aby urozmaicić ten schemat, autorzy wpadli na pomysł dołączenia do gry zadań drugorzędnych, które w większości przypadków ograniczają się do zaatakowania gangsterów z sąsiedniej dzielnicy i odebrania im jakiegoś przedmiotu, ewentualnie uratowania jakiejś osoby.