Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka El Matador (PC)

El Matador PC

El Matador to wyjątkowo dynamiczna gra akcji, w której główną postać obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytuł ten łączy w sobie elementy takich gier jak Max Payne, czy Dead to Rights.

Akcji | TPP | strzelanki

PC Windows
Okładka El Matador (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8września2006

13października2006

pudełko PL

El Matador to wyjątkowo dynamiczna gra akcji, w której główną postać obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytuł ten łączy w sobie elementy takich gier jak Max Payne, czy Dead to Rights. Mamy tu bowiem do czynienia z typową strzelanką, wyposażoną na dodatek w tryb spowolnienia czasu (tzw. bullet-time). Pozwala to między innymi na wykonywanie efektownych rzutów i tym samym sprawną likwidację napotykanych przeciwników. Za produkcję omawianej strzelanki odpowiedzialne jest studio Plastic Reality Technologies, które w przeszłości przygotowało między innymi grę Korea: Zapomniany Konflikt. El Matador powstał wyłącznie z myślą o pojedynczym graczu. Tytuł ten nie posiada więc żadnych trybów sieciowych.

W trakcie zabawy wcielamy się w postać agenta Victora Corbeta. Aktualnie został on oddelegowany do współpracy z kolumbijskim departamentem do zwalczania przestępczości narkotykowej. Naszym zadaniem jest likwidacja członków oraz kilku przywódców kartelu narkotykowego La Valedora. Właściwa zabawa została podzielona na prolog oraz sześć rozbudowanych rozdziałów. Każdy z nich składa się z maksymalnie trzech misji.

Rozgrywka koncentruje się w głównej mierze na likwidacji kolejnych bandytów. Gracz musi się też od czasu do czasu zmierzyć z mniej lub bardziej wymagającymi bossami. Przeważnie są to przywódcy zwalczanego kartelu, choć czeka nas też pojedynek ze śmigłowcem. Zabawa przebiega w bardzo liniowy sposób, gdyż do celu prowadzi zazwyczaj wyłącznie jedna ścieżka. Na uwagę zasługują natomiast pomocnicy, dzięki którym możemy sprawniej zabezpieczać mijane po drodze pomieszczenia. Innym policjantom nie można niestety wydawać żadnych poleceń.

Do dyspozycji gracza oddano rozbudowany arsenał broni. Możemy korzystać z pistoletów (także dwóch naraz), rewolwerów, karabinów maszynowych i snajperskich, granatników, a nawet wyrzutni rakiet. Nie zabrakło także granatów i materiałów wybuchowych. Gracz musi również zbierać pozostawiane przez wrogów i poukrywane na mapach apteczki oraz kamizelki kuloodporne. Inteligencja komputerowych przeciwników stoi na stosunkowo wysokim poziomie. Bandyci potrafią organizować zasadzki, czy też wykonywać efektowne uniki. Oprawa wizualna gry prezentuje wysoki poziom wykonania. W szczególności widać to na przykładzie realistycznie przedstawionych cieni. Nie zabrakło także pełnego modelu fizycznego. Prowadzonym przez gracza walkom towarzyszą liczne i zarazem bardzo efektowne eksplozje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 507 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 53 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Klasyfikacja PEGI El Matador

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe El Matador

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 2.5 GB HDD, Windows XP
El Matador - recenzja gry
El Matador - recenzja gry

Recenzja 16 października 2006, 12:19

Zdecydowanie ciekawiej robi się wtedy, gdy zdecydujemy się skorzystać ze wspomnianego już wyżej spowolnienia czasu (bullet time). Jak można się łatwo domyślić, trzeba wykonywać liczne rzuty, dzięki którym można nie tylko dotrzeć do kolejnej zasłony, ale i załatwić znajdujących się w okolicy przeciwników. Co ciekawe, w trakcie lotu również możemy dokonywać przybliżeń obrazu, co niejednokrotnie jest dość przydatne. Sporym utrudnieniem są natomiast pojawiające się na ekranie liczne rozmycia. O ile w przypadku strzelania do pojedynczego gostka nie jest to jeszcze uciążliwe, o tyle sprawna eliminacja większej grupy bandytów może sprawić trochę problemów. Z drugiej strony jednak, rozmycia te wyglądają doprawdy przepięknie. Co więcej, niejednokrotnie są one upiększane eksplozjami. W rezultacie ze spowolnienia czasu chce się korzystać, choć niejednokrotnie można w ten sposób stracić dużo energii. Aktywowanie tej opcji nie przyczynia się bowiem do uniknięcia wielu trafień. Na wyższych poziomach trudności opłaca się więc ostrożniej eksplorować nowe rejony mapy.