Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Dune: Spice Wars (PC)
OkładkaDune: Spice Wars (PC)

Dune: Spice Wars PC

Dune: Spice Wars to RTS z elementami 4X, osadzony w uniwersum wykreowanym przez Franka Herberta. Tytuł został opracowany przez studio Shiro Games, czyli twórców m.in. ciepło przyjętego Northgard.

Strategiczne | science fiction | RTS | 4X | książki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dune: Spice Wars Premiera PC

wczesny dostęp

2022

2023

Steam

2023

producent: Shiro Games wydawca: Funcom Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dune: Spice Wars jest strategią czasu rzeczywistego, wzbogaconą o wyraźnie zarysowane elementy 4X. Produkcję oparto na licencji Diuny, czyli bestsellerowej powieści science fiction, autorstwa Franka Herberta. Za jej opracowaniem stoi zespół Shiro Games, mający w swoim portfolio między innymi pokrewne gatunkowo Northgard. Jej wydaniem zajęła się natomiast posiadająca prawa do marki firma Funcom.

Fabuła

Dune: Spice Wars zabiera nas w podróż w odległą przyszłość. Akcję tej produkcji osadzono na planecie Arrakis, będącej źródłem Melanżu – tytułowej przyprawy, która poszerza świadomość, pozwala na międzygwiezdne podróże i wydłuża życie, co czyni ją najcenniejszym zasobem we Wszechświecie. Podczas rozgrywki stajemy na czele jednej z frakcji, by jako między innymi książę Leto Atryda bądź baron Vladimir Harkonnen przejąć całkowitą kontrolę nad tym pustynnym globem, a co za tym idzie – nad złożami Melanżu. Tylko od nas zależy, w jaki sposób osiągniemy swój cel.

Mechanika

W Dune: Spice Wars akcję oglądamy z lotu ptaka. Podczas zabawy koncentrujemy się przede wszystkim na wydobyciu przyprawy. Wysyłając na zwiad ornitoptery, stopniowo odkrywamy mapę, a także poznajemy lokalizację złóż Melanżu, do których następnie możemy posłać żniwiarki stworzone z myślą o jego wydobyciu. Zgromadzone zasoby sprzedajemy, a pozyskane środki możemy przeznaczyć na rozbudowę naszej siedziby, udoskonalanie technologii, czy wreszcie na rekrutację żołnierzy.

Potężna armia jest nam potrzebna zarówno do obrony naszych włości przed zakusami wrogów, jak i do podboju nowych terytoriów. Przy tym ostatnim warto jednak mieć na względzie, że agresywne zachowania niekoniecznie muszą się podobać Imperatorowi sprawującemu w tym uniwersum najwyższą władzę, a co za tym idzie – ostatecznie mogą sprowadzić na nas kłopoty. Dlatego też często lepszym rozwiązaniem jest dyplomacja, a także knucie rozmaitych intryg politycznych. O swoje interesy możemy zadbać bez rozlewu krwi, głosując w Landsraadzie w sprawie rozmaitych rezolucji politycznych.

Nie należy też zapominać, że Arrakis jest domem dla istot, z którymi nie poradzimy sobie ani przy pomocy wojsk, ani drogą dyplomacji. Czerwie, czyli gigantyczne stwory żyjące pod piaskami pustyni, pożerają wszystko – od ludzi, aż po całe żniwiarki. By się przed nimi zabezpieczyć, powinniśmy wypatrywać zwiastunów ich nadejścia i ewakuować wszystkie jednostki narażone na ich ataki.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Dune: Spice Wars prezentuje przyzwoity poziom. Całość utrzymano w stylistyce nieprzywodzącej na myśl żadnej z wcześniejszych adaptacji Diuny.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 5.7 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dune: Spice Wars: 12+