Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4
Okładka Date A Live: Rio Reincarnation (PC)

Date A Live: Rio Reincarnation

Kolekcja trzech odsłon popularnej japońskiej randkowej serii visual novel o nazwie Date a Live. W Date A Live: Rio Reincarnation gracz musi powstrzymać tajemnicze istoty przyjmujące postać młodych dziewczyn, które odpowiadają za katastrofy wstrząsające naszą planetą.

Przygodowe | fantasy | science fiction | 2D | manga i anime | pakiet | visual novel | romans

Okładka Date A Live: Rio Reincarnation (PC)

data premiery gry:

23lip2019

PS4 PC

Date A Live: Rio Reincarnation to pakiet trzech przygodówek z gatunku visual novel (Date A Live: Rinne Utopia, Date A Live: Arusu Install, Date A Live: Rio Reincarnation) tworzących serię Date A Live, które wcześniej zostały wydane wyłącznie w Japonii na konsolach PlayStation 3 i PlayStation Vita. Wcielamy się w nich w przeciętnego ucznia liceum, który by uratować świat musi rozkochać w sobie potężne i zagrażające światu tajemnicze istoty przyjmujące postać młodych dziewczyn. Deweloperami i wydawcami zestawu są japońskie firmy Compile Heart oraz Idea Factory. Gry wchodzące w skład kompletu oparte są na książkach z serii Date A Live, autorstwa Koshiego Tachibany, które wydawane są w Japonii od 2011 roku. Marka Date A Live doczekała się w sumie aż trzech sezonów telewizyjnej adaptacji anime oraz jednego filmu kinowego, a także niezliczonej liczby związanych z nią gadżetów.

Fabuła

Gry tworzące pakiet są spin-offami głównej serii książkowej oraz anime, ale ich znajomość nie jest niezbędna do zabawy. Akcja wszystkich trzech produkcji rozgrywa się we współczesnej Japonii. Trzydzieści lat przed rozpoczęciem historii światem wstrząsa potężny wybuch (określany w grze jako tzw. spacequake), którego ofiarą w jednym momencie pada ponad 150 milionów ludzi. Od tamtego czasu tego rodzaju katastrofy na mniejszą skalę powtarzają się regularnie w rożnych miejscach świata, a ich sprawczyniami są tajemnicze istoty/duchy (Spirits), przyjmujące postać młodych dziewczyn.

Gracze wcielają się w Shido Itsukę, niczym niewyróżniającego się ucznia liceum, który pewnego dnia staje się świadkiem jednego z wybuchów. W jego centrum znajduje ducha, z którym nawiązuje kontakt. Wkrótce dowiaduje się od swojej siostry, będącej członkinią organizacji Ratatoskr walczącej z zagrożeniem ze strony Spirits, że posiada on unikalną zdolność pozwalającą mu na zniwelowanie mocy niebezpiecznych istot. Co więcej, jeżeli uda mu się pocałować i rozkochać w sobie którąś z nich istnieje szansa, że kompletnie wymaże jej nadnaturalne zdolności.

W skład Date A Live: Rio Reincarnation wchodzą gry:

 1. Date A Live: Rinne Utopia rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w kilku początkowych książkowych tomach serii i pierwszym sezonie anime. Całe rodzinne miasto Shido otacza nieprzekraczalna bariera, w której zostaje uwięziony wraz z innymi bohaterkami. Sprawę komplikuje fakt, że wkrótce w jego otoczeniu pojawia tajemnicza Rinne Sonogami. Nieznana mu dziewczyna twierdzi, że jest jego bliską przyjaciółką z dzieciństwa.
 2. Date A Live: Arusu Install rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w kilku początkowych książkowych tomach serii, drugim sezonie anime, a także grze Date A Live: Rinne Utopia. Po zakończeniu jesiennego festiwalu Tennou, Shido proszony jest o wypróbowanie nowej gry VR, którą przygotowuje Ratatoskr. W trakcie jednej z sesji testów bohater odkrywa, że został uwięziony w wirtualnym świecie i nie może go w żaden sposób opuścić. Niedługo po tym przed jego oczami pojawia się Maria Arusu, niezwykła dziewczyna, która chce, by wytłumaczył jej znaczenie słowa „miłość”. Zaraz potem poznaje także mroczną wersję Arusu, która wydaje się wiedzieć więcej, niż daje do zrozumienia i czerpie przyjemność z sytuacji, w jakiej znalazł się protagonista.
 3. Date A Live: Rio Reincarnation zamyka trylogię gier serii i rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w jej dwóch pierwszych częściach. Niedługo po przygodzie w wirtualnej rzeczywistości Shido stara się powrócić do normalności, ale ciągłe prześladuje go niepokojące przeczucie. Jego źródłem okazuje się kolejna tajemnicza dziewczyna – Rio Sonogami, która zwraca się do niego, używając słowa „tato” i twierdzi, że przybyła do niego z Edenu.

Mechanika

Wszystkie trzy gry zawarte w pakiecie są typowymi japońskimi przygodówkami visual novel. Rozgrywka sprowadza się do czytania dialogów postaci, którym towarzyszą dwuwymiarowe animowane sylwetki bohaterów oraz ilustracje. Od czasu do czasu jesteśmy proszeni o dokonanie wyboru jednej z kilku linii dialogowych lub akcji, którą podejmie Shido. Historia podzielona jest na następujące po sobie dni. Zdarza się, że decydujemy o ich przebiegu, wybierając jedną z kilku dostępnych bohaterek, którą chcemy zabrać na randkę. Gry oferują wiele różnych zakończeń, zachęcających do wielokrotnego przechodzenia przygotowanych przez autorów scenariuszy.

Jako bonus, w skład zestawu Date A Live: Rio Reincarnation wchodzą także trzy cyfrowe książki w wersji angielskiej – Rinne’s Bathtime, Arusu’s Quest, oraz Rio Reunion, które towarzyszyły oryginalnej premierze gier w Japonii.

Kwestie techniczne

Gry znajdujące się w zestawie oferują wysokiej jakości dwuwymiarowe ilustracje, których przygotowaniem zajęła się artystka ukrywająca się pod pseudonimem Tsunako. Ilustratorka od lat współpracuje z Compile Heart i odpowiada za projekty postaci w serii Hyperdimension Neptunia. Wszystkie dialogi w grze zostały zdubbingowane przez profesjonalnych i znanych japońskich aktorów pracujących w branży anime.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 179,99 PLN

Gry podobne do Date A Live: Rio Reincarnation

Klasyfikacja PEGI Date A Live: Rio Reincarnation

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Wymagania sprzętowe Date A Live: Rio Reincarnation

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.3 GHz / AMD A9 2.9 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.3 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Radeon HD 5850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PS4
PC