Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3
Okładka Date A Live: Arusu Install (PS3)

Date A Live: Arusu Install PS3

Klasyczna japońska przygodówka visual novel, która jest sequelem wydanej w 2013 roku gry Date A Live: Rinne Utopia. W Arusu Install główny bohater, testując nową grę VR, zostaje uwięziony w wirtualnej przestrzeni, gdzie spotyka tajemniczą Marię Arusu.

Przygodowe | fantasy | science fiction | 2D | manga i anime | visual novel | romans

Sony PlayStation 3
Okładka Date A Live: Arusu Install (PS3)

japońskajapońska

data premiery gry w wersji PS3:

26czerwca2014

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Date A Live: Arusu Install to klasyczna gra przygodowa z gatunku visual novel. Wcielamy się w niej w przeciętnego ucznia liceum, który by uratować świat musi rozkochać w sobie potężne i zagrażające światu tajemnicze istoty przyjmujące postać młodych dziewczyn. Deweloperem i wydawcą tytułu jest japońska firma Compile Heart. Produkcja oparta jest na książkach z serii Date A Live autorstwa Koshiego Tachibany, wydawanych w Japonii od 2011 roku. Jest ona też sequelem gry Date A Live: Rinne Utopia, która ukazała się w 2013 roku na PlayStation 3. Warto dodać, że marka Date A Live doczekała się w sumie aż trzech sezonów telewizyjnej adaptacji anime oraz jednego filmu kinowego, a także ogromnej liczby związanych z nią gadżetów.

Fabuła

Date A Live: Arusu Install, podobnie jak poprzednia gra z cyklu, jest spin-offem głównej serii książkowej oraz anime, ale ich znajomość nie jest niezbędna do zabawy. Akcja gry rozgrywa się we współczesnej Japonii. Trzydzieści lat przed rozpoczęciem historii światem wstrząsa potężny wybuch (określany w grze jako tzw. spacequake), którego ofiarą w jednym momencie pada ponad 150 milionów ludzi. Od tamtego czasu tego rodzaju katastrofy na mniejszą skalę powtarzają się regularnie w rożnych miejscach świata, a ich sprawczyniami są tajemnicze istoty/duchy (Spirits), przyjmujące postać młodych dziewczyn.

Gracze wcielają się w Shido Itsukę, niczym niewyróżniającego się ucznia liceum, który pewnego dnia staje się świadkiem jednego z wybuchów. W jego centrum znajduje ducha, z którym nawiązuje kontakt. Wkrótce dowiaduje się od swojej siostry, będącej członkinią organizacji Ratatoskr walczącej z zagrożeniem ze strony Spirits, że posiada on unikalną zdolność pozwalającą mu na zniwelowanie mocy niebezpiecznych istot. Co więcej, jeżeli uda mu się pocałować i rozkochać w sobie którąś z nich, istnieje szansa, że kompletnie wymaże jej nadnaturalne zdolności.

Date A Live: Arusu Install rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w kilku początkowych książkowych tomach serii, drugim sezonie anime, a także grze Date A Live: Rinne Utopia. Po zakończeniu jesiennego festiwalu Tennou, Shido proszony jest o wypróbowanie nowej gry VR, którą przygotowuje Ratatoskr. W trakcie jednej z sesji testów bohater odkrywa, że został uwięziony w wirtualnym świecie i nie może go w żaden sposób opuścić. Niedługo po tym przed jego oczami pojawia się Maria Arusu, niezwykła dziewczyna, która chce, by wytłumaczył jej znaczenie słowa „miłość”. Zaraz potem poznaje także mroczną wersję Arusu, która wydaje się wiedzieć więcej niż daje do zrozumienia i czerpie przyjemność z sytuacji, w jakiej znalazł się protagonista.

Mechanika

Date A Live: Arusu Install jest typową japońską przygodówka visual novel. Rozgrywka sprowadza się do czytania dialogów postaci, którym towarzyszą dwuwymiarowe animowane sylwetki bohaterów oraz ilustracje. Od czasu do czasu jesteśmy proszeni o dokonanie wyboru jednej z kilku linii dialogowych lub akcji, którą podejmie Shido. Historia podzielona jest na następujące po sobie dni. Zdarza się, że decydujemy o ich przebiegu, wybierając jedną z kilku dostępnych bohaterek, którą chcemy zabrać na randkę. Tytuł oferuje wiele różnych zakończeń, zachęcających do wielokrotnego przechodzenia całej fabuły.

Kwestie techniczne

Date A Live: Arusu Install oferuje wysokiej jakości dwuwymiarowe ilustracje, których przygotowaniem zajęła się artystka ukrywająca się pod pseudonimem Tsunako. Ilustratorka od lat współpracuje z Compile Heart i odpowiada za projekty postaci w serii Hyperdimension Neptunia. Wszystkie dialogi w grze zostały zdubbingowane przez profesjonalnych i znanych japońskich aktorów pracujących w branży anime.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Date A Live: Arusu Install

Wymagania wiekowe Date A Live: Arusu Install

16+