Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3X360PSVPC
Okładka Muv-Luv (PS3)
OkładkaMuv-Luv (PS3)

Muv-Luv

Gra przygodowa z gatunku visual novel, będąca pierwszą odsłoną popularnej w Japonii serii. Produkcja składa się z dwóch osobnych części.

Przygodowe | science fiction | mechy i roboty | visual novel | alternatywna historia | symulator randkowy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Muv-Luv Premiera

27paź2011

X360

25paź2012

PS3

15lip2016

PC

8cze2018

PSV

producent: âge wydawca: 5pb. Strona oficjalna

Muv-Luv to pakiet klasycznych gier przygodowych z gatunku visual novel, w którego skład wchodzą dwa tytuły (Muv-Luv Extra i Muv-Luv Unlimited) przedstawiające historie utrzymane w formule szkolnego romansu oraz postapokaliptycznego science-fiction. Za produkcję obu odpowiada japońskie studio âge oraz Koki Yoshimune, scenarzysta znany najlepiej dzięki grze Kimi ga Nozomu Eien, która ukazała się w 2001 roku. Muv-Luv zadebiutowało pierwotnie na komputerach w 2003 roku. W 2006 roku produkcja doczekała się bezpośredniej kontynuacji pod postacią gry Muv-Luv Alternative, a w późniejszym czasie także szeregu komiksowych i książkowych spin-offów oraz dwóch serialów anime. Dzięki sukcesowi w Japonii, Muv-Luv odpowiedzialne jest za spopularyzowanie postapokaliptycznej oraz militarnej tematyki wśród autorów komiksów i anime. Bezpośrednią inspirację z serii czerpał na przykład Hajime Isayama, autor mangi Atak Tytanów. Angielska wersja Muv-Luv została sfinansowana dzięki zbiórce pieniędzy w serwisie Kickstarter.

Fabuła

W skład Muv-Luv wchodzą dwa odrębne tytuły: Muv-Luv Extra i Muv-Luv Unlimited, które łączy postać głównego bohatera. Chociaż przygodę z grą możemy zacząć, pomijając Muv-Luv Extra, celem tytułu jest nakreślenie sylwetek oraz charakterów postaci, które odgrywają istotną rolę w Muv-Luv Unlimited.

  1. Muv-Luv Extra produkcja jest klasycznym szkolnym romansem, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Japonii. Takeru Shirogane jest zwyczajnym uczniem liceum. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy w jego domu pojawia się niespodziewanie Meiya, spadkobierczyni jednego z największych na świecie przemysłowych konglomeratów. Nieznajoma dziewczyna uparcie twierdzi, że oboje zostali stworzeni dla siebie i powinni zostać parą. Sytuacji tej przygląda się z niedowierzaniem Sumika, przyjaciółka Takeru z dzieciństwa, która nie chce dłużej stać z boku i postanawia powalczyć o serce zdezorientowanego chłopaka. Historia skupia się na codziennym szkolnym życiu bohaterów i posiada kilka różnych zakończeń.
  2. Muv-Luv Unlimited Takeru budzi się w alternatywnej wersji rzeczywistości, w której Ziemia na przełomie lat 60. i 70. XX wieku została najechana przez obcą rasę o nazwie BETA. Ludzkości walczy bezskutecznie z najeźdźcami przez ponad 30 lat, wykorzystując zaawansowaną technologię oraz mechy. Niekończąca się wojna pochłonęła setki milionów ludzkich żyć i powoli sprawia, że planeta staje się niezdatna do zamieszkania. Takeru szybko odkrywa, że jego dawni przyjaciele żyją również w tej dziwnej rzeczywistości, ale nie rozpoznają go i zamiast do zwykłego liceum uczęszczają do szkoły wojskowej, która przygotowuje ich do obrony Japonii.

Mechanika

Muv-Luv jest visual novel w najbardziej klasycznym tego znaczeniu. Rozgrywka pozbawiona jest jakichkolwiek dodatkowych elementów zręcznościowych czy logicznych. Wpływ na przebieg historii wywieramy, dokonując wyborów w ustalonych miejscach, co ostatecznie przekłada się na jedno z kilku potencjalnych zakończeń historii.

Kwestie techniczne

Wszystkie dialogi w grze zostały zdubbingowane przez profesjonalnych japońskich aktorów. Dwuwymiarowe tła i portrety postaci zostały natomiast odświeżone i przystosowane do współpracy ze współczesnymi rozdzielczościami oraz ekranami.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Muv-Luv

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
PS3
X360
PSV