Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSPX360PS3PC
Okładka Chaos;Head Noah (PSP)
OkładkaChaos;Head Noah (PSP)

Chaos;Head Noah

Chaos;Head

Japońska gra przygodowa, która należy do podgatunku visual novel. Gracze mają okazję wcielić się w ucznia prywatnego tokijskiego liceum, który wplątuje się w sprawę brutalnych seryjnych morderstw.

Przygodowe | science fiction | visual novel

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Chaos;Head Noah Premiera

25kwi2008

PC

26lut2009

X360

24cze2010

PSP

22lis2012

PS3

Chaos;Head jest grą przygodową należącą do podgatunku visual novel. Za powstanie tytułu odpowiada firma 5pb. oraz studio Nitroplus. Obaj deweloperzy są dobrze znani fanom visual novel oraz popkultury Kraju Kwitnącej Wiśni, a zwłaszcza tej jej części, która związana jest ze środowiskiem tzw. otaku (obsesyjnych fanów mangi, anime, militariów czy filmów sc-fi). Producenci w swoim dorobku mają wiele tytułów konsolowych, jednak tylko drobny ich procent trafił do zachodnich graczy. Chaos;Head jest pierwszą odsłoną serii przygodówek sci-fi, której charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest średnik w tytule. Przedstawiciele cyklu rozgrywają się we współczesnej Japoniil i są luźno powiązanymi ze sobą tytułami. Ich fabuła porusza wątki związane z postępem technologicznym i eksperymentami naukowymi, wykorzystuje także pomysły zaczerpnięte z miejskich legend oraz teorii spiskowych.

Akcja produkcji rozgrywa się w 2009 w tokijskiej dzielnicy Shibuya, a twórcy zadbali o to, by gracze zobaczyli najważniejsze fragmenty tej części stolicy Japonii. Głównym bohaterem, z którego punktu widzenia obserwujemy całą historię jest Takumi Nishijo, uczeń prywatnego liceum Suimei. Takumi jest typowym otaku, spędzającym większość wolnego czasu na grach online oraz rozmowach w sieci. Pewnego dnia nieznajomy przesyła mu zdjęcia brutalnego morderstwa, szokujące chłopaka. Na drugi dzień jest przypadkowym świadkiem zbrodni, którą widział już na ekranie komputera. Przerażony zaczyna tracić zmysły i balansuje na granicy szaleństwa, nie mogąc już odróżnić swoich fantazji od rzeczywistości.

Model rozgrywki nie odbiega znacząco od standardów do jakich przyzwyczaiły nas visual novel. Przez większość czasu czytamy tekst na ekranie oraz wysłuchujemy nagranych dialogów, którym towarzyszą dwuwymiarowe grafiki, przedstawiające miejsce akcji, a także postacie prowadzące interakcje z bohaterem. Od czasu do czasu, gracze proszeni są o dokonanie decyzji, wpływających na dalszy rozwój fabuły oraz otwierających drogę do jednego z kilku zakończeń. Poza tego typu wyborami twórcy wprowadzili także inną metodę wpływania na przebieg historii. Czasami w trakcie rozgrywki na górze ekranu pojawią się dwa znaczniki, zielony i czerwony. Gracze mogą wybrać jeden z nich. Odzwierciedlają one stan umysłu Takumiego. Jeżeli zdecydujemy się na stabilny zielony, uruchamiamy wesołą i często humorystyczną wersję danej sceny, niestabilny czerwony sprawia, że staje się pełna przemocy i niewyjaśnionych zjawisk. Gdy nie wybierzmy znacznika, fabuła postępuje dalej normalną ścieżką.

Na oprawę graficzną Chaos;Head składają się dwuwymiarowe portrety bohaterów oraz tła, przedstawiające wnętrza oraz ulice Tokio. Większość dialogów została nagrana przez profesjonalnych aktorów. Towarzyszy im muzyka wprowadzająca odpowiedni nastrój i budująca odpowiedni klimat, w zależności od tego w jakim stanie znajduje się Takumi.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Chaos;Head Noah: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
PS3
PSP
X360