Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2PSPPS4ANDSwitchPSVX360PS3
Okładka Clannad (PC)
OkładkaClannad (PC)

Clannad

Clannad to przygodówka typu visual novel. Pozwala ona prześledzić dwa okresy z życia młodego Japończyka – ostatnie miesiące szkoły oraz kilka lat wczesnej dorosłości. Oba etapy wypełnione są licznymi dramatami i elementami fantastycznymi.

Przygodowe | 2D | visual novel | symulator randkowy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Clannad Premiera

28kwi2004

PC

23lut2006

PS2

29maj2008

PSP

28sie2008

X360

21kwi2011

PS3

18wrz2012

AND

14sie2014

PSV

21cze2018

PS4

4lip2019

Switch

producent: Key wydawca: Visual Art's Strona oficjalna

Clannad to gra przygodowa należąca do kategorii określanej mianem powieści wizualnych (ang. visual novels). Produkcję opracowało specjalizujące się w tej kategorii japońskie studio Key, znane z takich tytułów jak Kanon, Air, Little Busters! czy Rewrite.

Fabuła

Gracz wciela się w rolę japońskiego nastolatka imieniem Tomoya Okazaki, który uczęszcza do prywatnego liceum Hikarizaka. Fabuła obraca się w wokół jego szkolnego życia i jest w dużym stopniu nieliniowa. Poprzez podejmowanie decyzji w kluczowych momentach prędzej czy później scenariusz zaczyna koncentrować się na jednej z pięciu dziewczyn z tej samego liceum. Każda z nich posiada zupełnie odmienną historię, więc całość można przechodzić wielokrotnie.

Po ukończeniu opowieści odblokowana zostaje druga część Clannad zatytułowana After Story. Jej akcja toczy się siedem lat później i zakłada, że spośród pięciu potencjalnych wybranek główny bohater ostatecznie założył rodzinę z dziewczyną imieniem Nagisa Furakawa. Ta część gry jest co najmniej równie długa jak pierwsza, opisująca szkolne lata.

Jak większość gier typu visual novel, Clannad kładzie nacisk głównie na fabułę. Opowiadana historia jest bardzo obszerna i wypełniona została zarówno scenami komediowymi, jak i dramatycznymi wydarzeniami, a scenariusz wzbogacają lekkie elementy fantastyczne.

Mechanika

Clannad nie odbiega od innych produkcji tego typu pod względem mechanizmów rozgrywki. Zabawa sprowadza się więc głównie do biernego śledzenia historii, która opowiadana jest głównie w formie tekstowej wzbogacanej dwuwymiarowymi grafikami, ukazującymi sylwetki postaci oraz tła. Co pewien czas gracz musi wybrać między kilkoma alternatywnymi akcjami lub wypowiedziami, a podjęte w ten sposób decyzje w drastyczny sposób wpływają na dalszy rozwój kampanii, ostatecznie kierując ją na jedną z kilku alternatywnych ścieżek, a następnie kształtując zakończenie tej ścieżki.

Taka struktura historii sprawia, że aby zobaczyć wszystko, co gra ma do zaoferowania konieczne jest wielokrotne przejście kampanii.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Clannad: 16+

PC
PS2
PSP
X360
PS3
AND
PSV
PS4
Switch