Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSPPS2PCSwitchPSVPS3
Okładka Little Busters! (PSP)

Little Busters!

Little Busters! Converted Edition

Little Busters! to wyprodukowana przez studio Key przygodówka należąca do podgatunku visual novel. Gra opowiada historię grupki japońskich licealistów, a rozgrywka sprowadza się głównie do śledzenia fabuły i podejmowania co pewien czas wyborów. Zabawę urozmaicają minigierki.

Przygodowe | visual novel

Okładka Little Busters! (PSP)

producent: Key

wydawca: Prototype

Strona oficjalna

data premiery gry:

24gru2009

PS2

25lis2010

PSP

22mar2012

PSV

20mar2013

PS3

1lis2017

PC

23kwi2020

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Little Busters! to japońska gra przygodowa typu visual novel. Jest to produkcja jednego z najpopularniejszych deweloperów tworzących w tym gatunku, czyli studia Key, które na koncie takie klasyki jak Kanon, Air czy Clannad.

Gracze wcielają się w rolę Riki Naoe - nastoletniego Japończyka uczęszczającego do liceum z internatem. Riki jest dosyć mikrej postury, ale za to ma znacznie więcej oleju w głowie niż większość z jego znajomych. Wraz z czterema innymi uczniami tworzy on grupę przyjaciół nazwaną Little Busters. Z pozoru gra opowiada o zwykłym szkolnym życiu codziennym i młodzieńczych romansach. Wraz z rozwojem fabuły zaczynają pojawiać się jednak elementy sugerujące, że z otaczającym bohaterów światem nie wszystko jest w porządku i ich rzeczywistości niekoniecznie musi być prawdziwa. Gra porusza także szereg innych poważnych tematów. Kierowany przez gracza Riki jest sierotą, którego od totalnej rozpaczy uratowała obecność w jego życiu przyjaciół. Również pozostałe postacie tej opowieści mają własne traumy, z którymi muszą się zmierzyć w trakcie opowieści.

Little Busters! to przygodówka typu visual novel. Oznacza to, że zabawa sprowadza się głównie do biernego śledzenia fabuły. Scenariusz jest bardzo obszerny i swoimi rozmiarami dorównuje najpotężniejszym powieściom. Co pewien czas gracz postawiony zostaje przed wyborem jednej z kilku dostępnych akcji. Część z podjętych decyzji ma krótkotrwały efekt, ale wiele z nich potrafi skierować opowieść na inne tory. W sumie gra zawiera sześć głównych ścieżek fabularnych. Po ich przejściu odblokowuje się siódma, która zawiera prawdziwe zakończenie całej historii.

Rozgrywkę w Little Busters! uatrakcyjnia szereg pomysłowych mini gierek. W trakcie przygody mamy okazję pobawić się w trybie bitewnym i podszlifować swoje umiejętności baseballowe. Z obiema tymi aktywnościami związany jest system misji, który pozwala postaciom nabywać punkty doświadczenia oraz gromadzić pomocne akcesoria. Jednakże wszystko to jest jedynie sympatycznym dodatkiem i nie wpływa na przebieg głównej opowieści. Tradycjonaliści mogą nawet w opcjach wyłączyć wszystkie mini-gierki.

Pod względem graficznym Little Busters! nie odstaje od standardów gatunku. Grafika jest dwuwymiarowa i pełna detali, ale jednocześnie w przeważającej części statyczna oraz pobawiona zaawansowanych animacji. Atrakcyjności grze dodaje świetna ścieżka dźwiękowa, którą skomponował Jun Maeda.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Little Busters!

18+

Wymagania sprzętowe Little Busters!

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Due 2.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 9 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS2
PSP
PSV
PS3
Switch