Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSV
Okładka Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation (PSV)

Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation PSV

Trzecia część serii klasycznych romantycznych visual novel opartych na książkach oraz serialu anime Date A Live. Poza nową przygodą, Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation oferuje w zestawie także dwie poprzednie części cyklu.

Przygodowe | fantasy | science fiction | 2D | manga i anime | pakiet | visual novel | romans

PlayStation Vita
Okładka Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation (PSV)

japońskajapońska

data premiery gry w wersji PSV:

30lipca2015

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation to trzecia odsłona serii romantycznych przygodówek visual novel Date A Live, która zawiera także dwie poprzednie części cyklu, wydane wcześniej na PlayStation 3 – Date A Live: Rinne Utopia oraz Date A Live: Arusu Install. Wcielamy się w nich w przeciętnego ucznia liceum, który by uratować świat musi rozkochać w sobie potężne i zagrażające światu tajemnicze istoty przyjmujące postać młodych dziewczyn. Deweloperami i wydawcami zestawu są japońskie firmy Compile Heart oraz Idea Factory. Gry wchodzące w skład kompletu oparte są na książkach z serii Date A Live, autorstwa Koshiego Tachibany, które wydawane są w Japonii od 2011 roku. Marka Date A Live doczekała się w sumie aż trzech sezonów telewizyjnej adaptacji anime oraz jednego filmu kinowego, a także niezliczonej liczby związanych z nią gadżetów.

Fabuła

Gry będąca częścią pakietu są spin-offami głównej serii książkowej oraz anime, ale ich znajomość nie jest niezbędna do zabawy. Akcja wszystkich trzech produkcji rozgrywa się we współczesnej Japonii. Trzydzieści lat przed rozpoczęciem historii światem wstrząsa potężny wybuch (określany w grze jako tzw. spacequake), którego ofiarą w jednym momencie pada ponad 150 milionów ludzi. Od tamtego czasu tego rodzaju katastrofy na mniejszą skalę powtarzają się regularnie w rożnych miejscach świata, a ich sprawczyniami są tajemnicze istoty/duchy (Spirits), przyjmujące postać młodych dziewczyn.

Gracze wcielają się w Shido Itsukę, niczym niewyróżniającego się ucznia liceum, który pewnego dnia staje się świadkiem jednego z wybuchów. W jego centrum znajduje ducha, z którym nawiązuje kontakt. Wkrótce dowiaduje się od swojej siostry, będącej członkinią organizacji Ratatoskr walczącej z zagrożeniem ze strony Spirits, że posiada on unikalną zdolność pozwalającą mu na zniwelowanie mocy niebezpiecznych istot. Co więcej, jeżeli uda mu się pocałować i rozkochać w sobie którąś z nich, istnieje szansa, że kompletnie wymaże jej nadnaturalne zdolności.

W skład Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation wchodzą gry:

  1. Date A Live: Rinne Utopia rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w kilku początkowych książkowych tomach serii i pierwszym sezonie anime. Całe rodzinne miasto Shido otacza nieprzekraczalna bariera, w której zostaje uwięziony wraz z innymi bohaterkami. Sprawę komplikuje fakt, że wkrótce w jego otoczeniu pojawia tajemnicza Rinne Sonogami. Nieznana mu dziewczyna twierdzi, że jest jego bliską przyjaciółką z dzieciństwa.
  2. Date A Live: Arusu Install rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w kilku początkowych książkowych tomach serii, drugim sezonie anime, a także grze Date A Live: Rinne Utopia. Po zakończeniu jesiennego festiwalu Tennou, Shido proszony jest o wypróbowanie nowej gry VR, którą przygotowuje Ratatoskr. W trakcie jednej z sesji testów bohater odkrywa, że został uwięziony w wirtualnym świecie i nie może go w żaden sposób opuścić. Niedługo po tym przed jego oczami pojawia się Maria Arusu, niezwykła dziewczyna, która chce, by wytłumaczył jej znaczenie słowa „miłość”. Zaraz potem poznaje także mroczną wersję Arusu, która wydaje się wiedzieć więcej, niż daje do zrozumienia i czerpie przyjemność z sytuacji, w jakiej znalazł się protagonista.
  3. Date A Live: Rio Reincarnation zamyka trylogię gier serii i rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w jej dwóch pierwszych częściach. Niedługo po przygodzie w wirtualnej rzeczywistości Shido stara się powrócić do normalności, ale ciągłe prześladuje go niepokojące przeczucie. Jego źródłem okazuje się kolejna tajemnicza dziewczyna – Rio Sonogami, która zwraca się do niego, używając słowa „tato” i twierdzi, że przybyła do niego z Edenu.

Mechanika

Wszystkie trzy gry zawarte w pakiecie są typowymi japońskimi przygodówkami visual novel. Rozgrywka sprowadza się do czytania dialogów postaci, którym towarzyszą dwuwymiarowe animowane sylwetki bohaterów oraz ilustracje. Od czasu do czasu jesteśmy proszeni o dokonanie wyboru jednej z kilku linii dialogowych lub akcji, którą podejmie Shido. Historia podzielona jest na następujące po sobie dni. Zdarza się, że decydujemy o ich przebiegu, wybierając jedną z kilku dostępnych bohaterek, którą chcemy zabrać na randkę. Gry oferują wiele różnych zakończeń, zachęcających do wielokrotnego przechodzenia przygotowanych przez autorów scenariuszy.

Kwestie techniczne

Gry znajdujące się w zestawie oferują wysokiej jakości dwuwymiarowe ilustracje, których przygotowaniem zajęła się artystka ukrywająca się pod pseudonimem Tsunako. Ilustratorka od lat współpracuje z Compile Heart i odpowiada za projekty postaci w serii Hyperdimension Neptunia. Wszystkie dialogi w grze zostały zdubbingowane przez profesjonalnych i znanych japońskich aktorów pracujących w branży anime.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation

Wymagania wiekowe Date A Live: Twin Edition - Rio Reincarnation

16+