Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Crowfall (PC)

Crowfall PC

Sieciowa gra RPG z elementami strategicznymi, za której powstanie odpowiada założone przez doświadczonych deweloperów studio ArtCraft.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | sandbox | crowdfunding | indie | MMO | crafting | Find Your Next Game

PC Windows
Okładka Crowfall (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30sierpnia2015

wczesny dostęp

2021

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crowfall: Throne War to to sieciowa gra RPG z licznymi elementami strategicznymi. Gracz, wcielając się w stworzonego bohatera, bierze udział w pojedynczych kampaniach rozgrywanych w specjalnych światach. Każdy z nich po krótkim czasie ulega nieodwracalnemu zniszczeniu, zaś herosi zmuszeni są szukać chwały oraz niezbędnych surowców w kolejnych uniwersach. Projekt został sfinansowany w dużej mierze dzięki kampanii na Kickstarterze, zaś za samą produkcję odpowiada studio ArtCraft, założone przez J. Todda Colemana (dyrektora kreatywnego Shadowbane, Wizard101 i Pirate101) oraz Gordona Waltona (producenta wykonawczego gier Ultima Online, Star Wars Galaxies, a także Star Wars: the Old Republic).

Na początku rozgrywki gracz tworzy swojego awatara – wybiera jedną spośród kilku dostępnych ras, jednak nie decyduje o przynależności klasowej, a tylko o o początkowych umiejętnościach. Te można w późniejszym czasie swobodnie rozwijać lub zmieniać, dzięki czemu mamy pełną dowolność w kreowaniu czempiona. Istotną decyzją podejmowaną na tym etapie jest także wybór frakcji – dwanaście dostępnych grup dzieli się na trzy główne kategorie, spośród których każda mocno różni się od siebie wyznaczonymi celami. Frakcja Chaosu dąży do rozbicia panujących zasad, przedstawiciele Porządku pragną zachować w spokoju i dobrobycie wszystkie istniejące światy, zaś agenci Balansu, pilnują tego, aby nie zachwiano równowagi sił we wszechświecie. Jak w każdym świecie fantasy, tak i tutaj toczą one ze sobą nieustającą wojnę.

Tym, co wyróżnia Crowfall na tle pozostałych gier tego typu, jest podejście do światów, w których walczymy o dominację. Każdy z nich traktowany jest jako osobny serwer, stanowiący jednocześnie podstawę dla specjalnej kampanii. Rozgrywka w ich przypadku trwa od jednego do trzech miesięcy, po czym cały świat ulega kompletnej destrukcji. W tym czasie wszyscy, którzy znaleźli się w danym uniwersum, walczą ze sobą na kilku płaszczyznach o niezbędne surowce oraz lepszy ekwipunek – im dłużej trwa kampania, tym o nie trudniej, tak więc w interesie wszystkich obecnych jest jak najszybsze osiągnięcie sukcesów. Po zniszczeniu świata gracz wybiera kolejną kampanię, w której również rywalizuje z innymi, może się jednak okazać, że panujące tam zasady są całkowicie inne od tego, co widział chwilę wcześniej. Przykładowo - czary mogą zadawać znacznie mniej obrażeń bądź pewne grupy potworów okażą się odporne na konkretny typ obrażeń.

Zbierane surowce oraz materiały są następnie wykorzystywane w specjalnych sferach określanych jako Wieczne Królestwa. Każdy z graczy dysponuje własną, niezniszczalna domeną, którą może w dowolny sposób zarządzać i z czasem rozbudowywać. Jeżeli okaże się sprawnym panującym, może się zdarzyć, że do władanego przez niego świata zaczną ściągać inni gracze - ci muszą jednak postępować wedle narzuconych przez króla zasad. Wysokość podatków czy dopuszczalne obszary handlu to tylko przykładowe dziedziny, nad którymi jako właściciel danego królestwa mamy kontrolę. Ciekawym aspektem jest to, że wraz z rozrostem podległych nam terenów, możemy zacząć przypisywać poszczególne rejony innym osobom – mianując zarządców, pomocników i całą resztę, tworzymy swoisty dwór, który może się jednak w każdej chwili od nas odwrócić. Crowfall na strategię stawia nie tylko w przypadku zarządzania swoją domeną, ale także i podczas walki. Zaimplementowany system skupia się głównie na celowaniu oraz unikaniu ciosów przeciwnika, co wymusza niezwykle dużo ruchu nawet podczas najprostszych potyczek.

Gra cechuje się także niezłą oprawą graficzną i nie odbiega jakością od większości produkcji MMORPG w wersji na PC. Aby tytuł bez problemów działał także na mniej wydanych komputerach, postawiono jednak na stosunkowo prostą, komiksową grafikę. Nie zmienia to faktu, że całość prezentuje się bardzo estetycznie, a nieustannie zmieniające się pory roku w poszczególnych światach dodatkowo oddziałują na korzyść Crowfall.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.4 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Crowfall

12+

Wymagania sprzętowe Crowfall

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Dual Core i5 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Dual Core i5 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 7 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
Crowfall zmieni system wydobywania surowców? – Sieciowe Wieści (29/09/2017)
Crowfall zmieni system wydobywania surowców? – Sieciowe Wieści (29/09/2017)

wiadomość29 września 2017

Witamy w kolejnej odsłonie Sieciowych Wieści, w której piszemy m.in. o innowacyjnym systemie zbierania surowców w Crowfall, aktualizacji 1.4 w LawBreakers, synchronizacji Magic: The Gathering Arena z rzeczywistą wersją tej karcianki, debiucie nordyckiego survivalu Valnir Rok w Steam Early Access, odrodzeniu Dragon's Prophet oraz o zamknięciu serwerów gry Zombies, Monsters, Robots. Zapraszamy!

Wieści ze świata (For Honor, Sonic Forces, Crowfall) 17/5/2017
Wieści ze świata (For Honor, Sonic Forces, Crowfall) 17/5/2017

wiadomość17 maja 2017

Dziś piszemy o rozpoczęciu drugiego sezonu w For Honor (Shadow and Might), możliwości stworzenia własnej postaci w Sonic Forces i o graficznej przemianie gry MMORPG Crowfall, która została ufundowana na Kickstarterze w 2015 roku. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Koniec zbiórki na Crowfall. Kwota docelowa przebita dwukrotnie
Koniec zbiórki na Crowfall. Kwota docelowa przebita dwukrotnie

wiadomość27 marca 2015

Wczoraj zakończyła się zbiórka pieniędzy na Crowfall - MMORPG od debiutującego studia ArtCraft. Zebrana suma dwukrotnie przekroczyła kwotę minimalną wymaganą do rozpoczęcia prac nad grą i pozwoliła na osiągnięcie wszystkich celów dodatkowych.

Crowfall – MMORPG ze zmiennymi światami ufundowane w cztery dni
Crowfall – MMORPG ze zmiennymi światami ufundowane w cztery dni

wiadomość27 lutego 2015

Minęły raptem cztery dni, a Crowfall – oryginalne MMORPG od studia ArtCraft Entertainment – osiągnęło cel minimalny w zbiórce pieniędzy na Kickstarterze. Jest to niezłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że mowa tu o kwocie 800 tysięcy dolarów. Przy tej okazji twórcy ujawnili dodatkowe progi, których przekroczenie wzbogaci grę pod względem grafiki i mechaniki rozgrywki.

Wystartował Kickstarter Crowfall - MMORPG ze zniszczalnymi światami
Wystartował Kickstarter Crowfall - MMORPG ze zniszczalnymi światami

wiadomość24 lutego 2015

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się kolejna zbiórka pieniędzy, na którą tym razem powinni zwrócić uwagę miłośnicy gier MMORPG. Studio ArtCraft Entertainment zamierza bowiem stworzyć produkcję z niezliczoną ilością zniszczalnych światów na których toczyć będzie się odwieczna wojna bogów.