Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOSPCANDWP
Okładka Crossy Road (iOS)

Crossy Road

Kultowa mobilna gra zręcznościowa, przeniesiona także na komputery osobiste.

Zręcznościowe | zagraj za darmo | indie | auto-runner

Okładka Crossy Road (iOS)

data premiery gry:

20lis2014

iOS

18gru2014

AND

1maj2015

WP PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Studio Hipster Whale zostało założone w 2013 roku przez Matta Halla i Andy’ego Suma. Panowie postanowili wspólnie stworzyć grę Crossy Road, nad którą pracowali 12 tygodni – o 6 tygodni więcej niż pierwotnie zakładali. Deweloperzy inspirowali się różnymi projektami, w tym takimi hitami jak Dota 2 (model biznesowy), Temple Run (endless runner) oraz oczywiście słynnym Froggerem. Tytuł zadebiutował na Androidzie w styczniu 2015 roku, i podobnie jak wydana kilka miesięcy wcześniej wersja na iOS, okazał się wielkim sukcesem, rozkochując w sobie miliony osób na całym świecie. Aplikacja nie ma wygórowanych wymagań i do zabawy wystarczy urządzenie z systemem operacyjnym Android w wersji 2.3.

Mechanika

W Crossy Road na platformę AND, PC itd. wcielamy się w kurę, która musi pokonać trasę pełną rozmaitych niebezpieczeństw (samochody, pociągi itd.) i przeszkód (np. drzewa zagradzające drogę). Nasza podopieczna potrafi tylko skakać do przodu oraz skręcać na boki. Umiejętności te musimy wykorzystywać podczas przechodzenia przez ruchliwe ulice, tory kolejowe czy też w czasie przeskakiwania po kłodach, płynących po rwącej rzece. Zabawa jest wręcz banalna do nauczenia, ale osiągnięcie wysokich wyników wymaga od gracza nie lada zręczności, sporej ilości czasu poświęconego na trening oraz odrobiny szczęścia.

Podczas rozgrywki zbieramy monety, które przydają się podczas losowania nowych postaci (można m.in. grać krową, owcą, koniem czy znanym z internetowych memów psem Doge). Bohaterów da się również kupić za prawdziwe pieniądze i jest to jedyny element dostępny w ten sposób, gdyż twórcy nie wprowadzili żadnych mechanizmów ograniczających grę niepłacącym graczom.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Crossy Road na platformę AND, PC itd. została stworzona w zabawnym, kreskówkowym stylu. Deweloperzy wykorzystali technikę pixel art, upodabniając tym samy produkcję do gier sprzed lat. Nie oznacza to oczywiście, że aplikacja wygląda staro, gdyż w praktyce nie ustępuje wielu aktualnym tytułom.

Inne

Crossy Road zebrało pozytywne oceny w mediach oraz zostało docenione przez samych graczy. W trzy miesiące po premierze, deweloperzy ze studia Hipster Whale zanotowali 10 milionów dolarów przychodu i 50 milinów pobranych kopii.

Minirecenzja Crossy Road – znakomite dziecko Froggera

PLUSY:
  1. Skakanie przez ulice i kłody pływające po wodzie nigdy nie było tak satysfakcjonujące;
  2. Doskonale zrealizowany system mikropłatności, który zupełnie nie ingeruje w rozgrywkę;
  3. Produkcja idealnie wpasowuje się w kulturę mobilnego grania, oferując proste zasady, krótkie sesje i wciągającą rozgrywkę.
MINUSY:
  1. Środowisko mogłoby być bardziej zróżnicowane.

Frogger to kultowa produkcja wypuszczona w 1981 roku prze firmę Konami. W grze wcielaliśmy się w żabę, którą trzeba było przeprowadzić przez ulicę, po której jeździły samochody oraz przedrzeć się przez rwącą rzekę, skacząc po kłodach. Prosta, ale wciągająca rozgrywka zapewniła temu projektowi sukces i dokładnie to samo można napisać o Crossy Road, które śmiało można określić mianem nowoczesnego wcielenia opisanego klasyka.

Zabawa w produkcji studia Hipster Whale polega bowiem w gruncie rzeczy na tym samym, ale twórcy odświeżyli nieco skostniała formułę. Przede wszystkim naszym celem nie jest dotarcie do żabiego domku, a pokonanie jak najdłuższej trasy. Po drugie gra cechuje się zabawnym stylem graficznym. Po trzecie mamy tylko jedno życie, a po czwarte żabę zastąpiono… w zasadzie wszystkim zwierzętami i nie tylko. Na początku co prawda zaczynamy przygodę jako kura, ale kolejnych bohaterów uzyskujemy podczas losowania za pieniądze zdobyte podczas zabawy.

Z postaciami związana jest również monetyzacja produkcji. Gra jest bowiem darmowa, ale twórcy wprowadzili świetny (bo nieinwazyjny) system zarabiania, umożliwiając zakup dodatkowych bohaterów. Są oni całkowicie opcjonalni i w żaden sposób nie wpływają na rozgrywkę, więc można się do woli bawić nie wydając ani grosza. Z drugiej strony, tytuł wywołuje syndrom Pokemonów i chce się mieć w kolekcji wszystkie postacie, jednak metoda ich zdobycia zależy już od samego grającego.

Crossy Road idealnie wpisuje się w kulturę mobilnego grania. Produkcja jest bardzo przystępna, a kolejne próby bicia wcześniejszych rekordów zajmują maksymalnie kilka minut, więc grę można odpalić w autobusie czy też przerwie w pracy, bez obawy, że nie zdąży się przejść poziomu. Do tego jest to całkiem ładna i zabawna produkcja. Przede wszystkim jednak prosta rozgrywka strasznie wciąga. Nie sposób tego opisać słowami – ten tytuł trzeba przetestować na własnej skórze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Ocena czytelników: 4,8 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Crossy Road

12+

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Crossy Road, Shooty Skies i Love You to Bits)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Crossy Road, Shooty Skies i Love You to Bits)

wiadomość11 kwietnia 2017

Tym razem polecamy sprawdzenie aktualizacji do takich gier mobilnych jak Crossy Road, Love You to Bits, Rick and Morty: Pocket Mortys, Shooty Skies czy Thumb Drift.

Nowe postacie i poziomy oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje
Nowe postacie i poziomy oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość21 grudnia 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie aktualizacji do takich tytułów jak Block Fortress, Crossy Road, har•mo•ny 3, Ire: Blood Memory czy Vainglory.

Mobilny Doctor Strange i inne najlepsze aktualizacje
Mobilny Doctor Strange i inne najlepsze aktualizacje

wiadomość2 listopada 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Crossy Road, King Rabbit, Marvel Future Fight, Rick and Morty: Pocket Mortys czy Sky Force Reloaded.

Dinozaury, sowieckie czołgi oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje
Dinozaury, sowieckie czołgi oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość20 września 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Crossy Road, Dungeon Link, Pokemon GO, Vainglory czy World of Tanks Blitz.

Samochodowa postapokalipsa i noc w Karazhanie – najlepsze mobilne aktualizacje
Samochodowa postapokalipsa i noc w Karazhanie – najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość15 sierpnia 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Crossy Road, Hearthstone: Heroes of Warcraft, Looty Dungeon, Pako: Car Chase Simulator oraz Spider-Man Unlimited.

AND
iOS
WP
PC