Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4
Okładka Crash Bandicoot HD (PS4)
OkładkaCrash Bandicoot HD (PS4)

Crash Bandicoot HD PS4

Kompleksowy remake pierwszej odsłony cyklu Crash Bandicoot, za którego stworzenie odpowiada amerykańskie studio Vicarious Visions.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | reedycje/remastery/remaki | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crash Bandicoot HD Premiera PS4

30czerwca2017

PSN

30czerwca2017

producent: Vicarious Visions wydawca: Sony Interactive Entertainment Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Crash Bandicoot HD

Ratchet & Clank

Knack

Yooka-Laylee

Crash Bandicoot HD na PlayStation 4 to kompleksowy remake pierwszej odsłony legendarnej serii Crash Bandicoot. Marka została stworzona w połowie lat 90. przez studio Naughty Dog, odpowiadające za serię Uncharted, Jak and Daxter oraz grę The Last of Us. Głównym bohaterem cyklu jest jamraj pasiasty o imieniu Crash. Tytuły z cyklu ukazały się pierwotnie na konsoli PlayStation oraz PlayStation 2 i przez pewien czas pełniły nawet rolę flagowych gier na obu platformach. Crash Bandicoot z 1996 roku jest jedną z pierwszych produkcji platformowych korzystających z w pełni trójwymiarowej oprawy graficznej. Za powstanie nowej wersji gry odpowiada amerykańskie studio Vicarious Vision, które od 2011 roku pracuje wyłącznie nad rozwijaniem cyklu Skylanders.

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się na fikcyjnych wyspach Wumpa, leżących u wybrzeży Australii. Archipelag jest poletkiem doświadczalnym doktora Neo Corteksa, który prowadzi na nich eksperymenty ze specjalnym promieniem, zamieniającym zwierzęta w inteligentne humanoidalne hybrydy. Naukowiec planuje przy pomocy tak odmienionych zwierzaków stworzyć zagrażającą całemu światu armię posłusznych mu żołnierzy. Na jego drodze staje jednak główny bohater produkcji o imieniu Crash, będący jedną z przypadkowych ofiar Corteksa. Dzielny jamraj postanawia stawić opór szalonemu wynalazcy, pokonując jego podwładnych oraz uwalniając więzione przez niego zwierzęta.

Mechanika

Crash Bandicoot HD to klasyczna platformówka 3D. Trzeba jednak zaznaczyć, że oryginalnie tytuł był jedną z pierwszych produkcji tego typu, co mimo kompletnie zremasterowanej oprawy graficznej oraz nowego silnika jest cały czas wyraźnie widoczne w niezmienionym modelu rozgrywki. Gracze nie mogą np. kontrolować bezpośrednio kamery, która w ustalony sposób cały czas podąża za Crashem, a lokacje które zwiedzamy są według współczesnych standardów w większości wyjątkowo liniowe. Dodatkowo niektóre z nich zmieniają także perspektywę, z której obserwujemy akcję, korzystając z formuły 2.5D.

W trakcie przygody Crash musi pokonać kolejne poziomy, przedstawiające różne zakątki wysp Wumpa. Na drodze protagonisty stoją nie tylko groźne pułapki, ale także przeciwnicy, których pokonuje używając obrotowego ataku lub zwyczajnie wskakując im na głowę. Crash Bandicoot HD posiada system żyć, po których utracie musimy rozpocząć level od samego początku lub od znalezionego punktu kontrolnego. W porozrzucanych po lokacji skrzyniach znajdziemy różnego rodzaju sekrety i power-upy, takie jak zapewniające ochronę maski Aku Aku, a także specjalne kryształy odblokowujące prawdziwe zakończenie gry.

Kwestie techniczne

Producenci remake'u praktycznie od podstaw odtworzyli oryginalną grę, posiłkując się oryginalnym konceptami Naughty Dog oraz przygotowanymi przez studio modelami i projektami. Poza kompletnie odświeżoną oprawą graficzną, autorzy przygotowali drobne usprawnienia w systemie rozgrywki i interfejsie użytkownika. Stworzono także nowe przerywniki filmowe oraz ścieżkę dźwiękową.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.7 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Crash Bandicoot HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.