Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4PCSwitchXONE
Okładka Yooka-Laylee (PS4)

Yooka-Laylee

Trójwymiarowa platformówka autorstwa studia Playtonic Games, w skład którego weszli doświadczeni deweloperzy, odgrywający kluczowe role podczas produkcji największych przebojów studia Rare. Tytuł gry Yooka-Laylee stanowi zlepek imion głównych bohaterów.

Zręcznościowe | TPP | fantasy | platformówki 3D | crowdfunding | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Yooka-Laylee (PS4)

producent: Playtonic Games

wydawca: Team17

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

11kwi2017

PC XONE PS4

14gru2017

Switch

Yooka-Laylee to klasyczna trójwymiarowa platformówka. Opracowało ją studio Playtonic Games – w skład zespołu weszli ludzie, którzy odegrali kluczowe role przy produkcji największych przebojów studia Rare. Wygląd postaci opracował Steve Mayles, który pełnił tę samą rolę przy takich seriach jak Banjo-Kazooie oraz Donkey Kong Country. Muzykę stworzyli kompozytorzy soundtracków do obu tych cykli, czyli David Wise oraz Grant Kirkhope. Natomiast głównym projektantem był Gavin Price, czyli człowiek odpowiedzialny za Viva Pinata oraz Banjo-Kazooie: Nuts 'n Bolts.

Tytuł gry stanowi zlepek imion głównych bohaterów. Yooka to kameleon posiadający wyjątkowo długi język, który po wystrzeleniu z pyska może przylepiać się do różnorodnych powierzchni, co pozwala gadowi pokonywać duże dystanse w sposób analogiczny do znanej z innych gier linki z hakiem. Natomiast Laylee to nietoperz potrafiący aktywować soniczny atak. Ponadto zwierzak jest w stanie podnieść kameleona i wykonać razem z nim krótki lot.

Podczas rozgrywki eksplorujemy potężne trójwymiarowe lokacje, gdzie dostanie się do wielu miejsc wymaga sprytnego wykorzystywania unikalnych umiejętności każdego z bohaterów. Świat wypełniony został gęsto różnorodnymi przedmiotami i bonusami do zebrania. Gdy po raz pierwszy wkroczymy na mapę, wiele jej fragmentów jest niedostępnych. Przejście do nich otwieramy, szukając i zbierając złote artefakty.

Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. Nie zabrakło walki z przeciwnikami oraz prostych zagadek logicznych. Poza standardowymi przeciwnikami musimy zmierzyć się także z potężnymi bossami. Co pewien czas przychodzi nam również spróbować sił w sekcjach wyścigowych wzorowanych na stołach pinballowych. Ponadto każdy ze światów kryje jeden unikalny typ minigierki, zainspirowany automatowymi klasykami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do Yooka-Laylee

Klasyfikacja PEGI Yooka-Laylee

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Yooka-Laylee

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel i5-2500 3.3 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTS 450/Radeon 6850 lub lepsza
  • 9 GB HDD
  • Windows 7
Recenzja gry Yooka-Laylee – platformówka oldskulowa do bólu
Recenzja gry Yooka-Laylee – platformówka oldskulowa do bólu

Recenzja 4 kwietnia 2017, 17:00

Zbieranie stroniczek pozwala odblokowywać nowe światy (w liczbie pięciu), z których każdy jest czymś w rodzaju małego sandboksa. W którą stronę się udamy i w jakiej kolejności zabierzemy się za kolekcjonowanie kolejnych duperelek – zależy tylko od nas. Wszystkiego się trzeba domyślić i spróbować samemu – tu nikt nie weźmie nas za rączkę i nie pokaże, co dalej. To klasyczne, piękne podejście zwiększa wartość zabawy, sprawia, że stajemy się odkrywcami.

PC
Switch
XONE
PS4