Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Counter-Strike 2 (PC)
OkładkaCounter-Strike 2 (PC)

Counter-Strike 2 PC

CS 2 | CS2

Counter-Strike 2 to pełnoprawna druga część kultowej serii strzelanek od firmy Valve. Tytuł stanowi wielką aktualizację popularnej gry CS:GO, przenoszącą ją na silnik Source 2 oraz oferującą gruntownie odświeżoną grafikę oraz inne liczne usprawnienia.

Akcji | FPP | zagraj za darmo | terroryzm | FPS | sieciowe | kooperacja | strzelanki | gra-usługa

Kolekcja gier
Obserwuj grę

CS 2 Premiera PC

27września2023

Steam

27września2023

producent: Valve Software wydawca: Valve Corporation Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Counter-Strike 2 jest pełnoprawną drugą odsłoną cyklu niezwykle popularnych strzelanek, którego korzenie sięgają 2000 roku. Produkcja została opracowana przez sprawującą pieczę nad marką firmę Valve, a wydano ją jako darmową aktualizację do wypuszczonej w 2012 roku gry Counter-Strike: Global Offensive (CSGO).

Mechanika

W Counter-Strike 2 akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja czerpie garściami z dorobku serii. W trakcie zabawy gracze zostają podzieleni na dwie drużyny – terrorystów oraz siły specjalne – które rywalizują ze sobą, realizując cele determinowane przez tryb gry (jak eliminacja wszystkich wrogów, uratowanie zakładników bądź rozbrojenie bomby). Za swoje osiągnięcia na polu walki poszczególni członkowie zespołów są nagradzani walutą, którą mogą przeznaczyć na coraz lepsze wyposażenie. A skoro o ekwipunku mowa – gra pozwala zaimportować wszystkie przedmioty zdobyte w CS:GO.

Zabawa toczy się na różnorodnych mapach. Areny, które gracze mieli okazję sprawdzić wcześniej, zdecydowano się podzielić na trzy rodzaje, odzwierciedlające zakres wprowadzonych modyfikacji. Sztandarowe lokacje, jak Dust II, doczekały się zmian jedynie w oświetleniu i widoczności postaci, a reszta ich zawartości pozostała nietknięta. Inne, jak Nuke, zostały ulepszone i otrzymały nowe oświetlenie oraz wykorzystują nowy system renderowania. Ostatnie, pokroju Overpass, doczekały się gruntownego odświeżenia, bowiem skonstruowano je całkowicie od podstaw.

Na tym nie kończy się lista nowości. Pochylono się bowiem nad działaniem granatów dymnych, które tworzą tu obiekty wolumetryczne, reagujące na ostrzał i wchodzące w interakcję ze środowiskiem oraz wydarzeniami w grze. Dzięki temu dym, który rozprzestrzenia się w realistyczny sposób, może być rozpraszany pociskami czy granatami zaczepnymi, co zaprawiony w bojach gracz może wykorzystać na swoją korzyść. Ponadto wzięto na warsztat tak zwany „tick rate”, czyli częstotliwość aktualizacji serwera, który od teraz nie ma wpływu na strzelanie, poruszanie się czy rzucanie granatami.

Tryby gry

Pomimo że w Counter-Strike 2 można grać w pojedynkę, sercem serii od zarania jej dziejów był tryb multiplayer i nie inaczej jest w tym przypadku. Samotną zabawę można więc traktować jako swoiste wprowadzenie do właściwej rozgrywki z innymi graczami.

Kwestie techniczne

Counter-Strike 2 działa w oparciu o technologię Source 2, co zaowocowało gruntownym odświeżeniem oprawy graficznej. Poprawiono tekstury, oświetlenie, efekty cząsteczkowe, a także pochylono się nad zachowaniem wody, wyglądem broni czy eksplozjami. Co ciekawe, gra stała się bardziej brutalna niż jej poprzedniczka, dzięki realistycznym rozbryzgom krwi z ran po trafieniach. Ulepszeń doczekał się również interfejs; zmiany nie ominęły także warstwy dźwiękowej, którą stworzono od podstaw. Ponadto dzięki udostępnionym społeczności narzędziom, fani mogą samodzielnie tworzyć własne mapy i przedmioty bądź modyfikować już istniejące.

Ostatnia modyfikacja 27 września 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 307 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 223 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Counter-Strike 2: 16+

Counter-Strike 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-750
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
  • 85 GB HDD
  • Windows 10