Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2XBOX
Okładka Cold Fear (PC)

Cold Fear

Cold Fear to typowy przedstawiciel gatunku survival-horror, czyli dynamicznej gry akcji, w której istotną rolę odgrywa nastrój grozy. Warto przy tym dodać, iż jest to pierwsza tego typu produkcja wydana przez giganta UbiSoft.

Przygodowe | TPP | survival horror | przygodowe gry akcji

Okładka Cold Fear (PC)

producent: DarkWorks

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

4mar2005

PS2 XBOX

29mar2005

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cold Fear to typowy przedstawiciel gatunku survival-horror, czyli dynamicznej gry akcji, w której istotną rolę odgrywa nastrój grozy. Warto przy tym dodać, iż jest to pierwsza tego typu produkcja wydana przez giganta UbiSoft, za jej developing odpowiedzialne jest natomiast studio DarkWorks, które w przeszłości zasłynęło już dzięki stosunkowo dobrze przyjętemu przez graczy Alone in the Dark IV: The New Nightmare.

Gracz wciela się w postać Toma Hansena, oficera Amerykańskiej Straży Przybrzeżnej, który w samym środku sztormu otrzymuje polecenie zbadania pewnego obiektu dryfującego po Morzu Beringa. Ów obiekt okazuje się być rosyjskim statkiem wielorybniczym. Główny bohater dostaje się na jego pokład i odkrywa, iż na pokładzie nie ma załogi. W miarę rozwoju rozgrywki zaczyna jednak wpadać na różnorakie stwory, które najprawdopodobniej opanowały cały okręt. Hansen co pewien czas spotyka nieliczne osoby, co ciekawe, większość z nich próbuje go zabić. W dalszej części gry akcja przenosi się na nie mniej tajemniczą platformę wiertniczą.

Cold Fear, jak na rasowy survival-horror przystało, jest tytułem, którego akcja przebiega w bardzo dynamiczny sposób. Kluczowy element zabawy stanowią oczywiście widowiskowe walki z udziałem wielu różnych modeli broni (pistolety, karabiny maszynowe, a także broń biała). Spore wyzwanie stanowią inteligentni, a także śmiertelnie niebezpieczni na mniejsze dystanse wrogowie.

Oprawa wizualna gry jest wyjątkowo widowiskowa. Cała akcja rozgrywa się w trakcie szalejącej burzy, którą starano się jak najwierniej odtworzyć (nagłe podmuchy wiatru, nieustannie padający, ulewny deszcz, potężne fale wdzierające się na pokład okrętu itp.). Akcja obserwowana jest z wielu różnych kamer przy czym najczęściej jest to perspektywa trzeciej osoby (TPP). Z uwagi na wyjątkowo krwawe pojedynki a także mroczny klimat rozgrywki Cold Fear skierowany jest w stronę dorosłego odbiorcy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 1149 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Cold Fear

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Cold Fear

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 4 lub lepsza)
  • 2.2 GB HDD
Cold Fear - recenzja gry
Cold Fear - recenzja gry

Recenzja 16 maja 2005, 09:40

No dobrze, a jak przedstawia się właściwa rozgrywka? Cold Fear pod tym względem nie odbiega zbytnio od konkurencyjnych pozycji. Sterowanie postacią Hansena nie sprawia najmniejszych problemów, nawet pomimo tego, iż mamy do czynienia z typową konwersją z konsol obecnej generacji. Autorzy gry zastosowali dwa typy widoków. Standardowo główny bohater obserwowany jest z kamer wybieranych bezpośrednio przez grę. Może to być na przykład ujęcie z boku czy góry. W wielu miejscach kamera automatycznie podąża za sterowaną postacią, a nie pozostaje w ustalonym wcześniej miejscu, tak jak miało to miejsce we wspomnianym we wstępie horrorze Resident Evil (mowa oczywiście o edycjach, które ukazały się na PC). W przypadku korzystania z posiadanych giwer czy też odczytywania znajdujących się na ścianach oznaczeń najwygodniej jest wcisnąć prawy klawisz myszy, który automatycznie ustawi widok z perspektywy trzeciej osoby. Patent ten jest szczególnie przydatny w sytuacji toczenia walk z przeciwnikami, do których trzeba dokładnie wymierzyć (np. pozbawić zombiaka głowy). Domyślne ustawienia kamery przeważnie nie sprawiają większych problemów. Zdarzają się jednak sytuacje (szczególnie pod koniec gry), kiedy momentami stają się one nieco uciążliwe. Osobom zaznajomionym z gatunkiem nie powinno to jednak stwarzać większych problemów.

PC
PS2
XBOX