Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Close Combat III: The Russian Front (PC)

Close Combat III: The Russian Front PC

Kolejna część bardzo dobrej gry strategicznej osadzonej w realiach II Wojny Światowej. Tym razem gracz ma okazję opowiedzieć się po jednej ze stron biorących udział w działaniach na froncie wschodnim.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS

PC Windows
Okładka Close Combat III: The Russian Front (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12stycznia1999

Trzecia część z bardzo dobrej serii gier strategicznych osadzonych w realiach II Wojny Światowej. Close Combat III: Russian Front umożliwia tym razem opowiedzenie się po jednej z dwóch stron konfliktu: Armii Radzieckiej lub też Sił Zbrojnych Wielkiej Rzeszy, jednak inaczej niż w Close Combat II pomimo naszych starań i zwycięstw w poszczególnych bitwach nie mamy tu wpływu na przebieg wojny, i tak wszystko kończy się na zgliszczach Berlina.

Wyraźnie poprawiono AI naszych oddziałów (szczególnie czołgów) które w lepszy sposób kierują się do wyznaczonych rejonów. Oddziały starają się przebyć wyznaczony dystans po możliwie najkrótszej drodze. Nie ma już sytuacji (lub zdarzają się rzadko), że oddziały pancerne ustawiają się do przeciwnika pancerzem bocznym, lub kręcą się w miejscu.

Również AI komputera uległo poprawie. Wraży oddział pancerny wykrywający naszą piechotę stara się ją wyeliminować ogniem na dystans, a nie jak we wcześniejszej części pędzi "na łeb, na szyję" w ramiona naszej piechoty.

Dźwięk w grze jest osobnym tematem. Wiernie oddano odgłosy wszelkiego uzbrojenia używanego przez Armię Czerwoną i jednostki armii niemieckiej. Wykonanie rozkazu kończy się jej "głosowym" potwierdzeniem przez dany oddział; oczywiście w rodzimym języku danej formacji. To głównie dzięki dźwiękowi klimat gry jest naprawdę niepowtarzalny. Żołnierze krzyczą, wpadają w panikę, radośnie obwieszczają o odniesionych zwycięstwach, rzucają się w szał bitewny - oczywiście z okrzykiem na ustach!

Pomimo wspomnianego braku możliwości wpływu na sytuację całego wschodniego frontu gra jest jak najbardziej godna polecenia. Stanowi znakomitą "szkołę taktyki" nie tylko dla miłośników zmagań z okresu II wojny światowej, a poza tym stanowi świetne kompendium wiedzy o rodzaju uzbrojenia używanego przez armię niemiecką i radziecką w latach 1941 - 1945.

matchaus

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Close Combat III: The Russian Front

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Close Combat III: The Russian Front

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 200MHz
  • 32MB RAM
Twórcy marki Close Combat wracają do gry

wiadomość11 marca 2009

Po trzech latach ciszy, związanej zapewne z wykupieniem przez firmę Destineer, studio deweloperskie Atomic Games, odpowiedzialne za sukces marki Close Combat, dało o sobie znać, ujawniając pierwsze ogólne informacje na temat swojej nowej produkcji. Wyda ją „jeden z pięciu najbardziej liczących się, światowych wydawców”.

Matrix Games odświeży drugą, trzecią i czwartą odsłonę cyklu Close Combat

wiadomość23 października 2006

Carriers at War nie jest jedyną grą strategiczną, która zostanie odświeżona przez Matrix Games. Amerykańska firma zamierza przywrócić także blask serii Close Combat, a dokładniej jej drugiej, trzeciej i czwartej odsłonie.

Studio Atomic Games wchłonięte przez Destineer, powstaje kolejna odsłona Close Combat

wiadomość6 maja 2005

Przedstawiciele firmy Destineer Studios poinformowali dzisiaj o wchłonięciu Atomic Games, firmy znanej graczom głównie z serii Close Combat. Tym samym najnowsza gra z tego cyklu będzie powstawać pod czujnym okiem własnego wydawcy, którym jest właśnie Destineer Studios. Jednocześnie Atomic Games zostanie zintegrowane z firmą MacSoft, czego wynikiem będą produkty zarówno na PeCety jak i Macintoshe.

Nowy Close Combat bezpośrednią konkurencją dla Full Spectrum Warrior
Nowy Close Combat bezpośrednią konkurencją dla Full Spectrum Warrior

wiadomość28 czerwca 2004

Całkiem niedawno, bo dwa miesiące temu, świat obiegła wiadomość, iż studio developerskie Destineer, przy współpracy z zespołem Atomic Games, przygotowuje nowe gry ze słynnej w drugiej połowie lat 90-tych serii - Close Combat. Co się tyczy pierwszej z nich, strategii czasu rzeczywistego, to danych na jej temat mamy jeszcze jak na lekarstwo, jednakże na temat tej drugiej, gry akcji/FPS „Close Combat: First to Fight”, właśnie pojawiło się całkiem sporo informacji. W pełnej wersji tej wiadomości postaram się wam je zaprezentować.

Gathering zapowiada wydanie dwóch nowych produktów z serii Close Combat

wiadomość2 kwietnia 2004

Seria Close Combat będzie kontynuowana – taką oto wiadomość przekazano opinii publicznej z obozów Gathering i Destineer Publishing Corp. Co ciekawsze, w krótkim odstępie czasu ukażą się od razu dwie gry: jedna będąca strategią rozgrywaną w czasie rzeczywistym, druga FPS-em.