Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Blitzkrieg 3 (PC)

Blitzkrieg 3 PC

Kontynuacja cyklu wojennych strategii RTS, wydawanych w latach 2003-2005. Za powstanie gry odpowiadają twórcy serii z rosyjskiego studia Nival Interactive, znanego m.in. za sprawą takich gier jak Heroes of Might & Magic V, Silent Storm czy seria Etherlords.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | wojenne | multiplayer | strategiczne wojenne | MMO

PC Windows
Okładka Blitzkrieg 3 (PC)

producent: Nival

wydawca: Nival

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20lutego2015

wczesny dostęp

2czerwca2017

27czerwca2017

pudełko PL

2czerwca2017

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blitzkrieg 3 to trzecia pełnoprawna odsłona cenionej, wojennej strategii czasu rzeczywistego Blitzkrieg, której pierwsze dwie części ukazały się na komputerach PC w latach 2003-2005. Za produkcje gry odpowiadają twórcy oryginału z doświadczonego, rosyjskiego studia Nival Entertainment, mającego na swoim koncie tak uznane tytuły, jak Heroes of Might and Magic V, King’s Bounty: Legions, Silent Storm oraz serie Rage of Mages czy Etherlords. Wbrew pierwotnym planom wydania gry w modelu free-to-play, Blitzkrieg 3 udostępniono jednak w klasycznym modelu biznesowym pozbawionym jakichkolwiek mikropłatności, co w istotny sposób wpłynęło na komfort rozgrywki.

Fabuła

Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych odsłon cyklu, akcja gry osadzona została w realiach II wojny światowej. W trakcie historycznej kampanii dla jednego gracza, mamy więc okazję prześledzić główne wydarzenia z lat 1939-45, począwszy od agresji na Polskę, aż po zdobycie Berlina przez Armię Czerwoną. Podczas rozgrywki wypróbować możemy wszystkie trzy frakcje, biorące udział w tym wielkim konflikcie, tzn. ZSRR, państwa Osi oraz aliantów zachodnich.

Mechanika

Inaczej, niż miało to miejsce w dotychczasowych częściach serii, kampania jednoosobowa stanowi jednak tylko dodatek do gry właściwej, która tym razem koncentruje się głównie na zmaganiach wieloosobowych. Przy tej okazji, w sposób znaczący zmieniła się także sama mechanika gry, która wykorzystuje rozwiązania, znane z popularnych strategii mobilnych i przeglądarkowych pokroju Clash of Clans.

Przystępując do rozgrywki, każdy z grających otrzymuje do dyspozycji swoją własną bazę, gdzie w toku zabawy może wznosić i ulepszać kolejne budynki, rekrutować piechotę i produkować pojazdy, rozwijać technologie oraz rozmieszczać jednostki i stacjonarne punkty ogniowe (np. bunkry, haubice, działa przeciwpancerne, miny czy zapory). Celem jest stworzenie bazy, która posiadać będzie wystarczający potencjał ofensywny i defensywny. Ten pierwszy pozwoli nam na atakowanie baz przeciwnika oraz przejmowanie surowców niezbędnych do dalszego rozwoju, zaś drugi zapewni ochronę przed podobnymi atakami ze strony innych graczy. Całość zaprojektowana została w taki sposób, aby symulować rzeczywistą linię frontu, na której poszczególni gracze wzajemnie atakują kluczowe punkty strategiczne przeciwnika.

Mimo że w Blitzkrieg 3 pojawiają się najsłynniejsi generałowie II wojny światowej, z których każdy ma swoją ulubioną jednostkę i strategię walki, warstwa taktyczna gry została jednak nieco uproszczona, przez co tytuł znacząco odstaje od najpopularniejszych przedstawicieli gatunku, na czele z serią Company of Heroes. Poszczególne frakcje nie różnią się od siebie zbyt wieloma szczegółami, jednostki nie dysponują tak wielkim zestawem możliwości taktycznych, zaś wojenne realia II znajdują w rozgrywce odzwierciedlenie raczej symboliczne.

Tryby gry

W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu Blitzkrieg, których trzon stanowiły rozbudowane kampanie fabularne przeznaczone dla jednego gracza, trzecia część gry koncentruje się przede wszystkim na trybie wieloosobowym. Produkcja pozwala bawić się na jednym serwerze graczom z całego świata bez żadnych ograniczeń. Świat gry ma przy tym charakter ciągły, a zarządzana przez nas baza broni się przed atakami przeciwnika nawet w chwili, gdy aktualnie nie sprawujemy nad nią bezpośredniej kontroli.

Kwestie techniczne

Pomimo wyraźnych zapożyczeń od współczesnych strategii mobilno-przeglądarkowych, wydany na komputerach PC Blitzkrieg 3 może pochwalić się znacznie bardziej zaawansowaną oprawą graficzną, która mimo braku pełnej kontroli nad ustawieniem kamery, w praktyce prezentuje się bardzo dobrze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 314 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 104,90 PLN

Wymagania wiekowe Blitzkrieg 3

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Blitzkrieg 3

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.6 GHz/AMD Phenom X3 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GT 620/ Radeon HD 6570 lub lepsza
 • Windows XP(SP3)/7/8
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-750 2.6 GHz/AMD Phenom X4 955 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows 7
Zapowiedź gry Blitzkrieg 3 – wojna po błyskawicznych przeobrażeniach
Zapowiedź gry Blitzkrieg 3 – wojna po błyskawicznych przeobrażeniach

Przed premierą 24 stycznia 2015, 14:00

Na całe szczęście ekipa Nival Interactive przygotuje także coś dla fanów tradycyjnych potyczek w czasie rzeczywistym – nie zabraknie więc tutaj klasycznych sieciowych bitew, które będą toczone pomiędzy dwoma przeciwnymi armiami na przestrzeni co najwyżej kilkunastu minut. Szykują się więc szybkie, dynamiczne starcia i mam szczere obawy, czy aspekt taktyczny, tak istotny przecież w przypadku poprzednich dwóch odsłon serii, nie zejdzie tutaj na drugi plan. Trudno tak naprawdę wyobrazić sobie szeroko zakrojoną bitwę rozgrywającą się w przeciągu kwadransa – pytanie jak uda się pogodzić ten konflikt interesów, nadal pozostaje otwarte.