Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchXONE
Okładka Black Book (PC)

Black Book

Black Book to gra łącząca gatunek RPG z elementami karcianek i przygodówek, osadzona w XIX-wiecznej Rosji i czerpiąca garściami ze słowiańskiego folkloru - głównie z historii opowiadających o spotkaniach z duchami. Za jej stworzenie odpowiada rosyjskie studio Morteshka.

RPG | turowe | elementy przygodowe | crowdfunding | indie | XIX wiek | mitologia słowiańska

Okładka Black Book (PC)

data premiery gry:

mar2021

PC PS4 XONE Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Black Book jest grą RPG z elementami przygodówki i karcianki. Tytuł bazuje na rosyjskich baśniach ludowych. Za jego stworzenie odpowiada niezależne studio Morteshka (autorzy udanej narracyjnej produkcji przygodowej The Mooseman z 2017 roku). Wydawcą jest firma HypeTrain Digital.

Fabuła

Akcja Black Book rozgrywa się w alternatywnej, fantastycznej wersji XIX-wiecznej Rosji - w mieście Perm, na północ od Czedrynia (projekty lokacji są oparte na mapach z tamtego okresu historycznego, pochodzących z Muzeum Historycznego Perm). Inspiracją dla warstwy fabularnej i atmosfery był słowiański folklor, a konkretniej tzw. bailiczki – historie opowiadające o rzekomych spotkaniach z duchami. Rolę konsultanta pełnił Konstantin Shumov – etnograf i ekspert zajmujący się tą tematyką.

Główną bohaterką gry jest Wasilisa - młoda dziewczyna, której przeznaczeniem było zostać wiedźmą, ta wolała jednak iść za głosem serca i związać się z mężczyzną. Niestety, narzeczony pewnego dnia umiera w bardzo tajemniczych okolicznościach. Kobieta postanawia odnaleźć tytułową Czarną Księgę - potężny demoniczny artefakt, który według legendy potrafi spełnić każde życzenie – pod warunkiem, że posiadacz odnajdzie siedem pieczęci.

Mechanika

Black Book stanowi hybrydę trzech gatunków: przygodówki, gry RPG oraz karcianki (mowa głównie o tworzeniu własnej talii). Akcję najczęściej obserwujemy zza pleców bohaterki (tzw. widok TPP), choć perspektywa czasem się zmienia. Zabawa polega na eksplorowaniu lokacji, wykonywaniu zadań pobocznych (są oparte na różnego rodzaju podaniach ludowych - ich podsumowanie znajdziemy w encyklopedii wewnątrz gry), rozwiązywaniu zagadek i stopniowym odkrywaniu głównego wątku fabularnego.

Od czasu do czasu zmuszeni jesteśmy walczyć, przy czym system odpowiedzialny za starcia zrealizowano w modelu turowym (mechanika ta przypomina nieco rozwiązania znane z klasycznych tytułów jRPG). Gracz wykorzystuje czary i wzywa potwory, przy czym selekcja dostępnych zdolności magicznych jest uzależniona od tego, jakie karty udało na m się znaleźć w czasie swoich wędrówek.

Warto odnotować, że w produkcji zastosowano ciekawą mechanikę - demony wezwane przez główną bohaterkę stanowią potężny atut w walce, ale równocześnie mogą zwrócić się przeciwko niej, jeśli nie będą miały nic innego do roboty. Konieczne jest rozważne podejmowanie decyzji - nim wezwiemy bestię powinniśmy wiedzieć, że faktycznie będzie nam potrzebna na polu bitwy.

Tryby gry

W Black Book możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Black Book prezentuje całkiem ciekawą, trójwymiarową oprawę graficzną. Pod względem stylistyki produkcja przypomina film animowany - mamy tu do czynienia z pewnym uproszczeniem w zakresie wyglądu postaci czy lokacji (twórcy nie silili się na realizm), ale dzięki takiej stylizacji grze z pewnością nie można odmówić klimatu. Ten ostatni jest budowany także dzięki umiejętnemu wykorzystaniu barw - są raczej chłodne, niezbyt jaskrawe i dobrze współgrają z mroczną atmosferą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania sprzętowe Black Book

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7/8/10
Black Book - sukces słowiańskiego RPG na Kickstarterze
Black Book - sukces słowiańskiego RPG na Kickstarterze

wiadomość7 czerwca 2020

Kickstarterowa zbiórka na grę Black Book - przygodowego RPG-a w słowiańskich klimatach - zakończyła się sukcesem. Twórcy zebrali środki na większość celów dodatkowych.

Pojawiło się demo unikalnego słowiańskiego RPG
Pojawiło się demo unikalnego słowiańskiego RPG

wiadomość6 maja 2020

Wczoraj na platformie Steam pojawiło się demo Black Book, czyli RPG-a z elementami przygodówki od rosyjskiego studia Morteshka. Ruszyła także zbiórka na grę w serwisie Kickstarter. Deweloperzy chcą zebrać przynajmniej 35 tys. dolarów.

Poznaj Black Book - pełne folkloru RPG osadzone w XIX-wiecznej Rosji
Poznaj Black Book - pełne folkloru RPG osadzone w XIX-wiecznej Rosji

wiadomość16 stycznia 2020

Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun Black Book, czyli RPG-a z elementami karcianki oraz przygodówki tworzonego przez rosyjskie niezależne studio Morteshka (twórcy The Mooseman). Produkcja trafi na komputery osobiste oraz konsole jeszcze w tym roku.

PC
PS4
XONE
Switch