Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Axis & Allies (PC)
OkładkaAxis & Allies (PC)

Axis & Allies PC

Axis & Allies to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS), za której przygotowanie odpowiadają programiści z zespołu developerskiego TimeGate Studios (twórcy znanej serii Kohan).

Strategiczne | RTS

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Axis & Allies Premiera PC

2listopada2004

pudełko PL

7października2005

producent: TimeGate Studios wydawca: Atari / Infogrames wydawca PL: Licomp Empirical Multimedia Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Axis & Allies

Blitzkrieg

Blitzkrieg 2

Sudden Strike 2

Axis & Allies to mix gry turowej i strategii czasu rzeczywistego, oparty na popularnej grze planszowej o tym samym tytule. Za produkt odpowiadają programiści z zespołu developerskiego TimeGate Studios (twórcy znanej serii Kohan), wydawcą natomiast jest koncern Atari. Akcja programu przenosi graczy na fronty II Wojny Światowej – największego konfliktu zbrojnego XX-stulecia.

Turowa część gry jest bardzo podoba do tej, jaka występuje w grze planszowej. Gracz obejmuje dowództwo nad jednym z pięciu supermocarstw (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR, Niemcy oraz Japonia) i wybiera jednego z dostępnych autentycznych generałów/admirałów (Patton, Nimitz, Rommel, Tojo, Zhukov czy Montogomery). Każdy z nich posiada inne umiejętności specjalne (np. Kamikaze, bomba atomowa, zrzut zaopatrzenia, skanowanie radarem). Jeśli na którymś z pól spotkają się wojska dwóch graczy, można wygenerować wynik bitwy lub samemu ją poprowadzić. Wtedy Axis & Allies tworzy losowo teren potyczki, a gracze walczą o zwycięstwo w czasie rzeczywistym. Tu trzeba zbudować bazę i wyprodukować jednostki, które zniszczą przeciwnika. Zmagania odbywają się na obszarze trzech kontynentów: Europy, Afryki oraz Azji.

Oprócz kampanii zgodnej z faktami historycznymi (lądowanie Aliantów na plażach Normandii, zdobycie Iwo Jimy, Berlina, etc.), autorzy postanowili także zaimplementować w grze drugą, fikcyjną (np. Niemcom skutecznie udaje się odeprzeć inwazję w Normandii, a w następstwie tego zwycięstwa przeprowadzają zmasowany desant na Wyspy Brytyjskie). Te dwie kampanie dostępne są w trybie dla pojedynczego gracza. Multiplayer (sieć lokalna, Internet, kilka trybów rozgrywki) obsługuje do ośmiu graczy, a jeśli miejsce któregoś z nich jest puste, może zastąpić go komputer z zaawansowaną sztuczną inteligencją.

W grze występuje ponad sto dopracowanych jednostek. Teatr zmagań obejmuje działania lądowe, powietrzne oraz morskie, co pozwala graczom na wypracowanie unikalnych strategii (zasadzki, przerzut wojsk na tyły wroga, itp.). Podczas rozgrywki musimy dbać nie tylko o likwidowanie oddziałów przeciwnika, ale także o utrzymanie linii zaopatrzenia dla naszych oddziałów. Obrazu całości dopełniają: dopracowana warstwa audio-wizualna programu (w pełni trójwymiarowe środowisko, kamerę można swobodnie obracać) oraz łatwy w obsłudze edytor scenariuszy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-6  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 143 głosów czytelników.

Axis & Allies cena w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Axis & Allies

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Axis & Allies Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 384 MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 1.4 GB HDD