Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka American McGee’s Grimm (PC)

American McGee’s Grimm PC

American McGee’s Grimm jest grą z gatunku action-adventure, rozgrywaną w środowisku 3D.

Przygodowe | TPP | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka American McGee’s Grimm (PC)

producent: Spicy Horse

wydawca: GameTap

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31lipca2008

American McGee’s Grimm jest grą z gatunku action-adventure. Powstała ona w studiu Spicy Horse, którego założycielem jest American McGee, były pracownik słynnego id Software, znany głównie dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tworzonych przez siebie historii. Jego znakiem charakterystycznym jest mieszanie klasycznych opowieści i motywów z surrealistycznym, mrocznym i ciężkim klimatem. Sztandarowym dziełem i przykładem takiego połączenia jest gra American McGee’s Alice, zaś Grimm jest jej kontynuatorem.

Gra czerpie całymi garściami z baśni braci Grimm, które w odróżnieniu od wielu znanych bajek innych autorów, nie do końca bywają jednoznaczne, a historie w nich opowiedziane są często dość mroczne i przesiąknięte aurą tajemniczości. Tropem tym podążają twórcy gry, z tą różnicą, że fabułę każdej z baśni przekręcają po swojemu i dopiero wtedy podają użytkownikowi.

Gra została podzielona na dwadzieścia cztery oddzielne epizody, sukcesywnie ukazujące się do ściągnięcia za odpowiednią opłatą w serwisie GameTab. Zgodnie z zasadą przyświecającą serialowej konwencji, do ukończenia każdego z odcinków przeciętny gracz potrzebuje około pół godziny czasu. W każdym z epizodów główną rolę odgrywa inny bohater. Dzięki temu gracz może spotkać między innymi Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę czy Kopciuszka.

Poza elementami klasycznej przygodówki, czyli rozwiązywaniem zagadek i rozmowy z napotykanymi postaciami, Grimm zawiera także innowacyjny system walki. Na potrzeby gry został on nazwany Słowa jako Broń i w praktyce sprowadza się do dosłownego zrywania znajdowanych na planszach słów (zwykle czasowników, np. „to burn” – „palić”) i wykorzystywania ich w odpowiednim momencie przeciwko oponentom. Zadanie w każdym z etapów polega na doprowadzeniu bajkowego świata do ruiny.

Za scenariusz odpowiada R.J. Berg, który wcześniej współpracował z Americanem McGee przy produkcji Alice.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Gry podobne do American McGee’s Grimm

Wymagania wiekowe American McGee’s Grimm

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe American McGee’s Grimm

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista
American McGee’s Grimm - zapowiedź
American McGee’s Grimm - zapowiedź

Przed premierą 7 lutego 2008, 12:02

Charakter walki, czyli również transformacji świata, oparty jest na literackim założeniu nazwanym przez twórców „Słowa jako Broń”. Zadziała to... dosłownie. I jest to jedna z tych obietnic na temat gry, które mają uczynić ją inną i wyjątkową wobec reszty branżowej oferty. Będziemy wybierać z otaczającego świata wyrazy. Głównie czasowniki, jak „płonąć”, „lecieć”, „rozrastać się” i tym podobne. Przeniesiemy je ze sobą, jak normalny ekwipunek, by w odpowiednich momentach rozegrać z ich pomocą walki z przeciwnikami. Albo po prostu zadziałać jakoś w świecie i wpłynąć na niego. Zestawy dostępnych dla każdej baśni słów mają odpowiadać jej charakterowi, odnosić się do rzeczywistości i wprowadzać w nim różne niezbędne zmiany. Wiele z użytych haseł będzie się powtarzać, ale ich zestawienie w każdym przypadku ma harmonizować z charakterem opowieści. Intrygujące.