Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2.5D - Gry Akcji

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku akcji o tematyce 2.5D ułożone według popularności.

Gry Akcji. Szeroko rozumiany gatunek gier wymagających refleksu, celności oraz zręczności, w skład którego wchodzą m.in. strzelaniny (np. seria Call of Duty czy Battlefield) oraz przygodowe gry akcji (Tomb Raider), a wydarzenia obserwujemy zarówno z perspektywy pierwszej (FPP), jak i trzeciej osoby (TPP). Najczęściej w produkcjach tego typu gracz kontroluje bohatera, którego zadaniem jest pokonanie wrogów i dotarcie do z góry określonego celu. Grający dysponuje bogatym arsenałem broni, w tym pistoletów, wyrzutni rakiet, mieczy, noży itp. Szczególnym przypadkiem w tej kategorii gier są przygodowe gry akcji. Cechują się one mniejszym naciskiem położonym na akcję i walkę, a za to większym znaczeniem fabuły, eksploracji otoczenia i rozwiązywania zagadek logicznych.

PC
PC Windows46
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 431Sony PlayStation 37
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 12
PlayStation Portable
PlayStation Vita11
Xbox
Microsoft XBOX ONE23Microsoft Xbox 3603
Microsoft Xbox
Mobile
Android4Apple iOS4
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch15
Nintendo Wii
Nintendo DS3Nintendo Wii U2Nintendo 3DS5
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
God's Trigger
God's Trigger

Akcji 18 kwietnia 2019

Opracowana z myślą o zabawie w kooperacji, brutalna gra akcji 2,5D od polskiego studia One More Level. W God’s Trigger gracze wcielają się w upadłego anioła i demonicę, których zadaniem jest rozprawienie się z czterema jeźdźcami apokalipsy. By tego dokonać, protagoniści muszą pokonać całe zastępy pomniejszych adwersarzy, korzystając z mieczy i pistoletów oraz swoich nadnaturalnych zdolności. W miarę postępów bohaterowie awansują na kolejne poziomy, zwiększając swój potencjał bojowy.

PCPS4XONE

Assassin's Creed Chronicles: China
Assassin's Creed Chronicles: China

Akcji 21 kwietnia 2015

Pierwsza odsłona spin-offowej serii Assassin’s Creed Chronicles, zrealizowanej w formie przygodowej platformówki 2.5D. Gra została przygotowana przez koncern Ubisoft jako bonus dla posiadaczy przepustki sezonowej do Assassin’s Creed: Unity. Akcja gry toczy się w XVI-wiecznych Chinach, a gracze wcielają się w asasynkę Shao Jun – uczennicę Ezio Auditore i bohaterkę animowanego filmu Assassin’s Creed: Embers. Powraca ona do ojczyzny jako ostatnia ocalała z chińskiego odłamu zakonu, z zamiarem pomszczenia swych zamordowanych braci. Podczas podróży spotyka liczne postacie historyczne i odwiedza charakterystyczne dla krajobrazu Chin miejsca, jak Pekin, Wielki Mur czy Zakazane Miasto. Mechanika rozgrywki stanowi adaptację typowych dla serii mechanizmów na grunt side-scrollowej gry platformowej. Wspinamy się, skradamy, walczymy i dokonujemy cichych zabójstw. Produkcja cechuje się oryginalnym stylem graficznym, inspirowanym tradycyjnym malarstwem.

PCPS4XONEPSV

The Hong Kong Massacre
The Hong Kong Massacre

Akcji 22 stycznia 2019

Inspirowana filmami Johna Woo efektowna strzelanka z widokiem top-down, będąca debiutanckim projektem szwedzkiego studia VRESKI. Gracze trafiają do Hongkongu, gdzie toczy się zaciekła wojna triad. Rozgrywka opiera się na sprawnym omijaniu kul przeciwników, co ułatwia możliwość spowolnienia czasu, oraz eliminowaniu ich za pomocą szerokiego wachlarza broni. Całość uzupełnia efektowna oprawa audiowizualna oraz w dużej mierze zniszczalne środowisko.

PCPS4

Mega Man 11
Mega Man 11

Akcji 2 października 2018

Jedenasta odsłona popularnego cyklu platformówek. Mega Man 11 nie wprowadza rewolucyjnych zmian w mechanice rozgrywki – firma Capcom zdecydowała się jednak na uwspółcześnienie oprawy graficznej. Cechą charakterystyczną gry jest wysoki poziom trudności.

PCPS4XONESwitch

Assassin's Creed Chronicles: India
Assassin's Creed Chronicles: India

Akcji 12 stycznia 2016

Druga część pobocznego sub-cyklu gier, rozwijanych w ramach wiodącej marki koncernu Ubisoft i przenoszącej dotychczasową mechanikę serii w świat 2,5-wymiarowej, side-scrollowej przygodówki akcji. Fabuła gry rozpoczyna się w Indiach, w roku 1841, kiedy to na włosku wisi otwarty konflikt zbrojny pomiędzy Imperium Sikhów, a roszczącymi sobie prawa do zajmowanych przez nie terytoriów Brytyjczykami. W tle wydarzeń historycznych toczy się kolejny rozdział odwiecznej walki pomiędzy templariuszami i asasynami, a gracz wciela się w postać Abraaza Mira – członka tej drugiej frakcji, który podczas politycznej zawieruchy próbuje zadbać o interesy swojego zakonu. Podczas zabawy spotykamy ponownie charakterystyczne elementy cyklu, takie jak efektowne ewolucje w powietrzu, skradanie się, walka ze strażnikami czy wykonywanie zleconych zabójstw. Zmiana perspektywy wymusza jednak nieco inny sposób rozgrywki, kładąc nacisk na aspekt taktyczny i konieczność planowania kolejnych posunięć.

PCPS4XONEPSV

Battletoads
Battletoads

Akcji 2019

Reboot zapoczątkowanej w 1991 roku serii Battletoads, która łączyła platformówkę z chodzoną bijatyką i zasłynęła niebotycznie wysokim poziomem trudności. Dzieło Dlala Studios pozwala bawić się tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie maks. dwóch graczy.

PCXONE

Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition
Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition

Akcji 25 października 2013

Opracowana przez studio Armature poboczna odsłona rozwijanej przez firmę Warner Bros serii o przygodach Batmana, stworzona pierwotnie z myślą o konsolach przenośnych. Fabuła gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w Batman: Arkham Origins, a podczas zabawy poznajemy kolejne przygody Batmana z okresu zanim został on Mrocznym Rycerzem. Miejscem akcji jest zaś tytułowe więzienie Blackgate, nasz protagonista zostaje wezwany, by stłumić bunt osadzonych tam przestępców. Arkham Origins Blackgate zrealizowane zostało w formie klasycznej chodzonej bijatyki, a podczas zabawy akcję obserwujemy z boku, z ograniczoną możliwością przemieszczania się także w trzecim wymiarze. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji, walce z przeciwnikami i bossami oraz interakcji z napotkanymi postaciami i elementami otoczenia. Na wyposażeniu Batmana znalazła się oczywiście cała masa charakterystycznych gadżetów, nie zapomniano także o znanych z poprzednich odsłon trybach: detektywistycznym i drapieżnika.

PCX360PS3WiiUPSV3DS

Assassin's Creed Chronicles: Russia
Assassin's Creed Chronicles: Russia

Akcji 9 lutego 2016

Trzecia odsłona spin-offowego cyklu 2,5-wymiarowych platformówek, rozwijanych w ramach marki Assassin’s Creed. Akcja gry przenosi nas tym razem do Rosji roku 1918, kiedy to wskutek dwóch krwawych rewolucji dochodzi tam do radykalnych zmian w systemie władzy. Brutalne rządy Bolszewików stają się zarzewiem bratobójczej wojny domowej, zaś w tle owego konfliktu toczy się nieustająca walka między templariuszami i asasynami. Wcielając się w postać Nikolaia Orelova, dbamy o interesy zakonu skrytobójców i wykonujemy szereg niebezpiecznych misji, bazujących w ogólnych założeniach na mechanice serii macierzystej. W grze musimy więc przemieszczać się po dachach budynków, unikać kontaktu z patrolami strażników i realizować kolejne zabójstwa na zlecenie – ze względu na okres historyczny, wykorzystując do tego celu m.in. także broń palną. Jednocześnie, dzięki zupełnie nowej perspektywie, rozgrywka wymaga od nas bardziej taktycznego podejścia i przemyślanego planowania wszystkich podejmowanych działań.

PCPS4XONEPSV

Hidden Dragon: Legend
Hidden Dragon: Legend

Akcji 19 września 2017

Hidden Dragon: Legend to platformówka 2.5D opracowana przez chińskie studio MegaFun Games i wydana przez inną firmę z tego kraju, Oasis Games. Gra przenosi nas w realia starożytnych Chin, choć autorzy luźno podeszli do prawdy historycznej i wzbogacili historię licznymi elementami fantastycznymi, bazującymi na ówczesnych legendach. Gracz wciela się w zabójczo skutecznego wojownika, który za sprawą magicznego artefaktu był niewolnikiem potężnej grupy. Gdy odzyskuje władzę nad własnym ciałem, postanawia się zemścić. Grafika wykonana została w pełnym 3D, ale mechanika rozgrywki jest dwuwymiarowa. Podczas zabawy przemierzamy obszerne mapy, zbieramy przedmioty, omijamy przeszkody i pułapki oraz przede wszystkim eliminujemy wrogów. Produkcja kładzie duży nacisk na walkę, oferując rozbudowany system pozwalający na wyprowadzanie różnorodnych ciosów i kombosów. Do naszej dyspozycji oddano także bogaty wybór uzbrojenia, a zabawę uatrakcyjnia mechanika rozwoju umiejętności bohatera.

PCPS4

Steel Rats
Steel Rats

Akcji 7 listopada 2018

Steel Rats to produkcja polskiego studia Tate Multimedia, twórców Kangurka KAO. Jest to wyścigowa gra akcji, w której wcielamy się w członka motocyklowego gangu Stalowych Szczurów, a celem jest oczyszczenie miasta z siejących postrach robotów przy pomocy swojego jednośladu. Steel Rats charakteryzuje perspektywa 2,5D i retrofuturystyczna stylistyka.

PCPS4XONE

Space Cows
Space Cows

Akcji czerwiec 2019

Przepełniona absurdalnym humorem side-scrollowa strzelanka, w której zadaniem gracza wcielającego się w bohatera imieniem Best Regards jest uratowanie jego ulubionej krowy – Betsy. W Space Cows przemierzamy stację kosmiczną i stawiamy czoła zastępom mutantów.

PC

Assassin's Creed Chronicles: Trilogy
Assassin's Creed Chronicles: Trilogy

Akcji 9 lutego 2016

Kompilacja trzech spin-offów serii Assassin’s Creed, zrealizowanych w formie platformówek 2.5D. Akcja poszczególnych produkcji toczy się w odmiennych realiach historycznych – w każdej z gier premiowane jest jednak skradankowe podejście do rozgrywki, a co za tym idzie, cicha eliminacja oponentów bądź przemykanie za ich plecami. Mocną stroną tytułów wchodzących w skład zestawu jest oprawa graficzna, której wysoką jakość gwarantuje technologia UbiArt Framework.

PCPS4XONEPSV

Somerville
Somerville

Akcji 2019

Platformowa gra akcji, w której gracze śledzą losy garstki osób starających się przetrwać inwazję obcej cywilizacji. Dzieło studia Jumpship (firmy założonej przez Dino Patti'ego, czyli jednego ze współautorów bestsellerowych Inside oraz Limbo) cechuje się oryginalną, mroczną, a przy tym lekko kreskówkową oprawą graficzną – za jej przygotowanie odpowiadał Chris Olsen, czyli animator filmowy, który brał udział w tworzeniu takich produkcji jak Skyfall czy Thor. W Somerville akcję obserwujemy z boku, a zabawa polega na przemierzaniu kolejnych poziomów i rozwiązywaniu zagadek – nie brakuje tutaj również elementów zręcznościowych i momentów, w których musimy przemykać z dala od wzroku przeciwników; od czasu do czasu przychodzi nam też postrzelać do agresywnych kosmitów.

PC

Bloodstained: Ritual of the Night
Bloodstained: Ritual of the Night

Akcji sierpień 2019

Platformowa przygodowa gra akcji w realiach gotyckiego horroru, będąca duchowym spadkobiercą serii Castlevania. Za jej stworzenie odpowiada Koji Igarashi, wieloletni producent tytułów z owego kultowego cyklu. Zabawa skupia się na eksploracji rozległego zamczyska, urozmaicanej walką z panoszącymi się po tym miejscu demonami, a także rozwijaniem bohaterki i zbieraniem przedmiotów. Można też grać w trybie lokalnej kooperacji.

PCPS4XONESwitchPSV

My Friend Pedro
My Friend Pedro

Akcji 2019

Platformowa gra akcji, w której wcielamy się w tańczącego bohatera, z gracją eliminującego przeciwników stojących mu na drodze. W trakcie zabawy w My Friend Pedro przemierzamy industrialne lokacje i zabijamy adwersarzy, robiąc użytek tak z broni palnej (z parą pistoletów na czele), jak i z elementów otoczenia.

PCSwitch

Assassin's Creed II: Discovery
Assassin's Creed II: Discovery

Akcji 17 listopada 2009

Assassin's Creed II: Discovery to stworzona z myślą o możliwościach technicznych kieszonkowej konsoli Nintendo DS side-scrollowa gra akcji, nawiązująca do fabuły Assassin's Creed II. Gracz kieruje poczynaniami członka gildii zabójców - Ezio Auditore da Firenze, który przemierza renesansową Europę starając się uwolnić swych pobratymców z rąk hiszpańskiej inkwizycji. Tytuł wyprodukowany został przez studio Griptonite Games.

NDS

Kirby Star Allies
Kirby Star Allies

Akcji 16 marca 2018

Powstała z myślą o konsolach Nintendo Switch kolejna odsłona popularnego cyklu platformówek, rozwijanego m.in. przez japońskie studio HAL Laboratory. Podobnie jak to miało to miejsce w poprzednich częściach serii, w grze Kirby Star Allies wcielamy się w postać tytułowego bohatera, przemierzającego rozległe i zróżnicowane poziomy. W trakcie zabawy musi on przeskakiwać z platformy na platformę, unikać pułapek i rozmaitych niebezpieczeństw, a także walczyć z napotkanymi po drodze przeciwnikami, wśród których brylują przerośnięci, mocarni bossowie. Nowością wprowadzoną przez deweloperów jest możliwość przemiany adwersarzy w sojuszników, poprzez ciskanie we wroga sercami aż do momentu, w którym uda nam się przeciągnąć go na naszą stronę. Kontrolę nad zdobytymi w ten sposób pomagierami możemy zaś oddać nie tylko sztucznej inteligencji, ale też innym graczom. Dzięki temu, nasz protagonista może również łączyć posiadane przez siebie zdolności z mocami żywiołów, pozyskiwanymi od swoich towarzyszy.

Switch

Matterfall
Matterfall

Akcji 15 sierpnia 2017

Osadzona w klimatach science fiction dynamiczna, trzecioosobowa strzelanina, powstała we współpracy studia Housemarque z firmą Sony. Akcja Matterfall toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, a podczas zabawy wcielamy się w żołnierza stawiającego czoła agresywnym, zbudowanym z kryształowych kostek istotom, wykorzystującym stworzoną przez ludzi technologię, która obróciła się przeciwko jej twórcom. Akcję gry obserwujemy z perspektywy TPP, a rozgrywka koncentruje się głównie na walce z hordami wrogów. Całość toczy się w bardzo szybkim tempie, a podczas potyczek musimy nie tylko sprawnie unikać dziesiątek nadlatujących pocisków, ale także wykazać się niemałymi zdolnościami pokonywania wyzwań platformówkowych. W starciach z przeciwnikami pomaga nam zaś m.in. moc manipulowania elementami otoczenia oraz spory zestaw akrobatycznych umiejętności protagonisty. W grze nie zabrakło także systemu rozwijania i modyfikowania uzbrojenia, pozwalającego na stopniowe zwiększanie siły ofensywnej bohatera.

PS4

AeternoBlade II
AeternoBlade II

Akcji 2019

Platformowa gra akcji z elementami RPG i gatunku metroidvania. Produkcja kontynuuje wątki fabularne rozpoczęte w pierwszej odsłonie cyklu – tym razem w trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nie tylko nad Freyją, lecz także nad dwoma nowymi protagonistami, jakimi są Bernard oraz Felix. Bohaterowie po raz kolejny otrzymują możliwość manipulowania czasem, co wykorzystują zarówno podczas eksploracji rozległych poziomów i rozwiązywania zagadek, jak i w trakcie walki z napotkanymi przeciwnikami.

PCPS4XONESwitch

Shadow Complex Remastered
Shadow Complex Remastered

Akcji 3 grudnia 2015

Gra akcji ukazująca wydarzenia w perspektywie 2,5D. Za jej scenariusz odpowiada znany amerykański pisarz Orson Scota Card, twórca między innymiserii książek o Enderze i Czerwonym Proroku.

PCPS4XONE

Strider
Strider

Akcji 18 lutego 2014

Produkcja typu metroidvania, należąca do popularnego cyklu sygnowanego logo firmy Capcom. Dzieło studia Double Helix Games roztacza przed graczem ponurą wizję przyszłości, w której Ziemią rządzi okrutny dyktator – Arcymistrz Meio. Jako Hiryu, czyli młody wojownik, który osiągnął rangę „Super A” jako najmłodszy agent w historii tytułowej organizacji, musimy położyć kres rządom twardej ręki i zamordować Meio. Pomimo że oprawa graficzna Stridera jest w pełni trójwymiarowa, akcję obserwujemy z boku. W trakcie zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, przeskakujemy po platformach oraz unikamy pułapek i licznych niebezpieczeństw, a także walczymy z napotkanymi przeciwnikami. W starciach robimy użytek nie tylko z futurystycznego arsenału, lecz także z szerokiego wachlarza akrobacji wykonywanych przez bohatera, potrafiącego między innymi biegać po ścianach czy choćby odbijać mieczem nadlatujące pociski. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach tego typu, w miarę postępów heros zyskuje nowe zdolności pozwalające mu na powrót do odwiedzonych wcześniej poziomów i dotarcie do miejsc, które wcześniej były zablokowane.

PCPS4XONEX360PS3

Metroid: Samus Returns
Metroid: Samus Returns

Akcji 15 września 2017

Odświeżona graficznie i gruntownie przemodelowana wersja gry Metroid II: Samus Returns, wydanej na konsoli Game Boy w 1991 roku, zaprojektowana na konsolę Nintendo 3DS przez autorów Castlevania: Lords of Shadow. Zgodnie z tytułem, protagonistką Metroid: Samus Returns jest Samus Aran, bohaterka poprzedniej części, czyli międzygwiezdna łowczyni nagród walcząca z Kosmicznymi Piratami oraz tzw. metroidami. Akcja w Metroid: Samus Returns została przedstawiona z boku, a filarem rozgrywki jest eksploracja rozległych i zróżnicowanych poziomów o charakterze labiryntu oraz eliminacja tytułowych potworów. W miarę postępów bohaterka zyskuje dostęp do coraz niższych poziomów i zapuszcza się w głąb podziemi. W starciach wykorzystuje ona różnorodne Beamy, czyli futurystyczne działka energetyczne, a także możliwość wykonywania dalekich skoków dzięki noszonemu przez nią kostiumowi Space Jump. Ponadto Samus potrafi przybierać alternatywne formy, dzięki którym jest w stanie przedostać się w trudno dostępne miejsca.

3DS

Shaq Fu: A Legend Reborn
Shaq Fu: A Legend Reborn

Akcji 5 czerwca 2018

Przygotowana przez zespół Big Deez Productions nowa wersja kultowej bijatyki z 1994 roku, której głównym bohaterem był gwiazdor koszykarskiej ligi NBA, Shaquille O’Neal. W przeciwieństwie do pierwowzoru, który w latach 90. zyskał niemal tyle samo zwolenników co przeciwników, produkcja jest nowoczesną bijatyką, łączącą elementy klasycznych tytułów pokroju Streets of Rage czy Street Fightera ze współczesnymi trójwymiarowymi grami akcji w stylu serii Devil May Cry. Podczas zabawy wcielamy się ponownie w postać muskularnego koszykarza, który przemierza zróżnicowane lokacje i staje w szranki z rozmaitymi przeciwnikami oraz wymagającymi bossami. Podczas walki Shaq czyni użytek z szeregu technik, ciosów, combosów i power-upów, a w eliminacji wrogów pomagają mu także różnorodne bronie oraz zniszczalne otoczenie. W toku rozgrywki nasz protagonista rozwija się i doskonali swe umiejętności, by sprostać wymaganiom coraz silniejszych rywali, a w finale gry pokonać tajemniczego Black Star Ninję.

PCPS4XONESwitch

Bloody Zombies
Bloody Zombies

Akcji 12 września 2017

Opracowana przez niezależne studio Paw Print Games gra z gatunku beat’em up z klasycznym widokiem z boku. Akcja Bloody Zombies osadzona została w Londynie opanowanym przez plagę tytułowych nieumarłych. Ostatnią nadzieją miasta okazuje się czwórka wyrzutków, którzy, nie mając nic do stracenia, podejmują próbę oczyszczenia ulic metropolii przy użyciu własnych pięści oraz mniej lub bardziej prowizorycznych broni. Rozgrywka polega na podążaniu w prawo i eliminacji hord przeciwników, wśród których prym wiodą oczywiście mocarni, zmutowani bossowie. System walki opiera się na wyprowadzaniu brutalnych i efektownych ciosów, które można łączyć w rozbudowane kombinacje. Klucz do sukcesu stanowi jednak umiejętne posługiwanie się rozmaitymi elementami otoczenia, a także zestawem zdolności aktywnych i pasywnych poszczególnych bohaterów. Bawić możemy się zaś zarówno w pojedynkę, jak i w przeznaczonym dla max. 4 graczy trybie współpracy. Całość okraszona została dwuwymiarową grafiką w kreskówkowym stylu.

PCPS4XONESwitch