Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2.5D - Gry Akcji PlayStation 3

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku akcji o tematyce 2.5D na platformę Sony PlayStation 3 ułożone według popularności.

Gry Akcji. Szeroko rozumiany gatunek gier wymagających refleksu, celności oraz zręczności, w skład którego wchodzą m.in. strzelaniny (np. seria Call of Duty czy Battlefield) oraz przygodowe gry akcji (Tomb Raider), a wydarzenia obserwujemy zarówno z perspektywy pierwszej (FPP), jak i trzeciej osoby (TPP). Najczęściej w produkcjach tego typu gracz kontroluje bohatera, którego zadaniem jest pokonanie wrogów i dotarcie do z góry określonego celu. Grający dysponuje bogatym arsenałem broni, w tym pistoletów, wyrzutni rakiet, mieczy, noży itp. Szczególnym przypadkiem w tej kategorii gier są przygodowe gry akcji. Cechują się one mniejszym naciskiem położonym na akcję i walkę, a za to większym znaczeniem fabuły, eksploracji otoczenia i rozwiązywania zagadek logicznych.

PS3
Akcji
2.5D
Czas
Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition
Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition

Akcji 1 kwietnia 2014

Opracowana przez studio Armature poboczna odsłona rozwijanej przez firmę Warner Bros serii o przygodach Batmana, stworzona pierwotnie z myślą o konsolach przenośnych. Fabuła gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w Batman: Arkham Origins, a podczas zabawy poznajemy kolejne przygody Batmana z okresu zanim został on Mrocznym Rycerzem. Miejscem akcji jest zaś tytułowe więzienie Blackgate, nasz protagonista zostaje wezwany, by stłumić bunt osadzonych tam przestępców. Arkham Origins Blackgate zrealizowane zostało w formie klasycznej chodzonej bijatyki, a podczas zabawy akcję obserwujemy z boku, z ograniczoną możliwością przemieszczania się także w trzecim wymiarze. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji, walce z przeciwnikami i bossami oraz interakcji z napotkanymi postaciami i elementami otoczenia. Na wyposażeniu Batmana znalazła się oczywiście cała masa charakterystycznych gadżetów, nie zapomniano także o znanych z poprzednich odsłon trybach: detektywistycznym i drapieżnika.

Strider
Strider

Akcji 18 lutego 2014

Produkcja typu metroidvania, należąca do popularnego cyklu sygnowanego logo firmy Capcom. Dzieło studia Double Helix Games roztacza przed graczem ponurą wizję przyszłości, w której Ziemią rządzi okrutny dyktator – Arcymistrz Meio. Jako Hiryu, czyli młody wojownik, który osiągnął rangę „Super A” jako najmłodszy agent w historii tytułowej organizacji, musimy położyć kres rządom twardej ręki i zamordować Meio. Pomimo że oprawa graficzna Stridera jest w pełni trójwymiarowa, akcję obserwujemy z boku. W trakcie zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, przeskakujemy po platformach oraz unikamy pułapek i licznych niebezpieczeństw, a także walczymy z napotkanymi przeciwnikami. W starciach robimy użytek nie tylko z futurystycznego arsenału, lecz także z szerokiego wachlarza akrobacji wykonywanych przez bohatera, potrafiącego między innymi biegać po ścianach czy choćby odbijać mieczem nadlatujące pociski. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach tego typu, w miarę postępów heros zyskuje nowe zdolności pozwalające mu na powrót do odwiedzonych wcześniej poziomów i dotarcie do miejsc, które wcześniej były zablokowane.

Zack Zero
Zack Zero

Akcji 11 stycznia 2012

Zack Zero to kolorowa platformówka, łącząca klasyczny model rozgrywki ze współczesną grafiką i pomysłami. Gracze wcielają się w Zacka Zero, kosmicznego bohatera, który próbuje uratować swoją ukochaną z rąk złego Zulroga.

Retro/Grade
Retro/Grade

Akcji 21 sierpnia 2012

Nietypowa strzelanina kosmiczna stworzona przez 24 Caret Games, w której wszystkie czynności wykonujemy w odwrotnej kolejności. Bawimy się z użyciem standardowego pada lub dowolnej gitary z popularnych gier muzycznych.

Blade Kitten
Blade Kitten

Akcji 22 września 2010

Połączenie platformówki z grą akcji, opowiadające o przygodach tytułowej bohaterki. Kit Ballard, skrzyżowanie kobiety z kotem, jest wziętą najemniczą, znaną z komiksów stworzonych przez Steve'a Stamatadisa. W grze przemierzamy skomplikowane poziomy i walczymy z przeciwnikami za pomocą nietypowego, lewitującego ostrza. Wsparcie dla Kit zapewnia jej kompan – demoniczny Skiffy.

CounterSpy
CounterSpy

Akcji 19 sierpnia 2014

Osadzona w zimnowojennych realiach, szpiegowska gra platformowa z elementami skradankowymi. Tytuł jest debiutem niezależnego studia Dynamighty, w skład którego wchodzą m.in. byli pracownicy LucasArts i filmowego studia Pixar. Podczas gry wcielamy się w agenta elitarnej organizacji, której zadaniem jest dbanie o równowagę sił pomiędzy mocarstwami i zapobieżenie wybuchowi otwartego konfliktu zbrojnego. W kolejnych misjach gry sabotujemy więc zarówno działania Rosji, jak i Stanów Zjednoczonych, infiltrując tajne bazy wojskowe i unieszkodliwiając ukrywaną tam broń masowego rażenia. Kolejne etapy generowane są losowo, a na ich pokonanie mamy zwykle określony limit czasowy. Mechanika zabawy czerpie wzory z klasycznych platformówek i wzbogaca je elementami skradankowymi. Charakter misji wymagać będzie z reguły umiejętnego unikania patroli przeciwnika, choć w razie potrzeby możemy zaangażować się także w otwartą wymianę ognia, wykorzystując spory asortyment broni i rozmaitych gadżetów.

MilitAnt
MilitAnt

Akcji prace wstrzymane

Opracowana przez niezależne meksykańskie studio Xibalba zręcznościowa gra akcji w 2.5D, której bohaterami są owady dysponujące zaawansowaną technologią. Akcja MilitAnt przenosi graczy do fantastycznego świata, inspirowanego takimi kreskówkami, jak Mrówka Z czy Dawno Temu w Trawie, jednak sama produkcja przeznaczona została raczej dla starszych graczy. Główny bohater gry jest mrówką, która broni swojego domu przed inwazją bezlitosnych termitów, atakujących kolonie owadów w poszukiwaniu bezcennych kryształów, będących niezastąpionym źródłem energii. Rozgrywka łączy cechy klasycznych, side-scrollowych strzelanek z elementami platformowymi. Podczas zabawy przemierzamy osiem zróżnicowanych lokacji, podzielonych na etapy, zakończone walką z bossami. W starciu z różnymi typami przeciwników wykorzystujemy zaś arsenał kilkunastu broni, takich jak strzelby czy wyrzutnie rakiet. Co ciekawe, dzięki wielu odnóżom nasz bohater może dzierżyć równocześnie aż cztery odmienne typy broni.