Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tekken - seria gier

Bestsellerowa seria bijatyk, wywodząca się z konsol i automatów do gier; niemniej od 2017 roku jej główne części trafiają również na komputery osobiste. Cykl został wykreowany przez japońską firmę Namco (później przemianowaną na Bandai Namco Entertainment) jako konkurencja dla takich marek, jak Street Fighter czy Mortal Kombat.

Korzenie serii sięgają połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona cyklu, zatytułowana po prostu Tekken, została wydana w 1994 roku na automaty do gier, a nieco później także na konsolę PlayStation. Tytuł bardzo szybko zdobył dużą popularność, zwłaszcza wśród japońskich graczy. To skłoniło firmę Namco do przygotowania kontynuacji – Tekken 2 (1996) i Tekken 3 (1997). Nowy rozdział w historii marki otworzyło pojawienie się konsoli PlayStation 2, na którą zawitały dwie kolejne główne części serii – Tekken 4 (2002) i Tekken 5 (2005). Następna odsłona cyklu, czyli Tekken 6 (2009) trafiła nie tylko na PlayStation 3, lecz także na Xboksa 360 oraz PlayStation Portable. Na siódmą część serii, czyli Tekken 7, wydaną na PlayStation 4, Xboksa One oraz komputery osobiste, trzeba było zaczekać aż do 2017 roku. Tekken 8, opracowany z myślą o PC, PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S, zadebiutował natomiast w 2024 roku.

W międzyczasie cykl doczekał się szeregu pobocznych odsłon, a nawet crossovera z jednym ze swoich konkurentów. Wśród pobocznych produkcji prym wiedzie zapoczątkowana w 2000 roku podseria Tekken Tag Tournament oraz gra Street Fighter X Tekken, w której mierzą się ze sobą postacie z serii Tekken oraz Street Fighter.

Tłem fabularnym większości gier spod szyldu Tekken są wydarzenia związane z turniejem King of Iron Fist, organizowanym przez potężną korporację Mishima Zaibatsu. Zazwyczaj nagrodę w zmaganiach stanowi możliwość przejęcia kontroli nad firmą i tym samym pełnienia roli gospodarza kolejnych zawodów.

Rozgrywka w produkcjach z serii Tekken nie odbiega od gatunkowych schematów. Gracz kontroluje poczynania jednego z uczestników turnieju i staje do serii pojedynków przeciw komputerowej sztucznej inteligencji lub żywym przeciwnikom. Poza standardowym zestawem ataków, każda z postaci dysponuje unikalnymi umiejętnościami, które w określonych sytuacjach pozwalają zyskać przewagę nad rywalami.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych serii, pojedynki w grach z cyklu Tekken toczą się zazwyczaj na trójwymiarowych arenach, co pozwala na swobodne przemieszczanie zawodników a w niektórych przypadkach także na korzystanie z elementów otoczenia. Od samego początku cykl wyróżnia się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Walki prezentowane są z dynamicznych ujęć kamery, a zadawanym ciosom często towarzyszą specjalne efekty bądź animowane przerywniki.

Tekken cieszy się popularnością na całym świecie. Marka doczekała się również adaptacji w formie filmu i serialu animowanego oraz komiksów. W maju 2012 roku w Osace otwarto muzeum poświęcone temu cyklowi.

Tekken 8
Tekken 8

Bijatyki 26 stycznia 2024

Tekken 8 to mordobicie należące do jednego z najpopularniejszych cykli z tego gatunku. Tradycyjnie zabawa koncentruje się na dynamicznych pojedynkach jeden na jednego, które możemy toczyć przeciwko AI lub innym graczom.

PCPS5XSX

Tekken Mobile
Tekken Mobile

Bijatyki 1 lutego 2018

Tekken to mobilna bijatyka firmy Bandai Namco Entertainment, będąca poboczną odsłoną popularnego cyklu opracowaną specjalnie z myślą o smartfonach i tabletach. Produkcja korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Zabawa sprowadza się do toczenia pojedynków jeden na jednego za pomocą zręcznościowego systemu walki, pozwalającego na poruszanie się po arenie i korzystanie ze sporego arsenału technik. Kluczową rolę w rozgrywce pełni kolekcjonowanie postaci. W sumie możemy zdobyć ponad setkę wojowników i każdy z nich posiada zestaw unikalnych ataków specjalnych, które najpierw musimy odblokować, a potem możemy ulepszać za pomocą punktów doświadczenia. Autorzy przygotowali tryb fabularny, w którym walczymy ze sztuczną inteligencją oraz opcję rozgrywek multiplayer, pozwalającą na rywalizowanie z innymi graczami przez Internet i branie udziału w wojnach frakcji. Ponadto gracze mogą wgrywać zapisy swoich walk, które wykorzystywane są do uczenia SI nowych taktyk.

ANDiOS

Tekken 7
Tekken 7

Bijatyki 2 czerwca 2017

Siódma pełnoprawna odsłona jednej z najsłynniejszych serii trójwymiarowych bijatyk firmy Namco Bandai Games, zapoczątkowanej jeszcze w 1994 roku na automatach. Wraz z debiutem cyklu na konsolach ósmej generacji otrzymujemy wszystkie charakterystyczne elementy poprzednich odsłon, czyli rozgrywane na trójwymiarowych arenach dynamiczne pojedynki, których tłem jest organizowany przez potężną korporację turniej King of Iron Fist. W nowej edycji gry powraca cała galeria dobrze znanych postaci, wraz z szeroką gamą ich unikalnych ciosów specjalnych. Nie zabrakło jednak zupełnie nowych grywalnych bohaterów, którzy pojawiają się w serii po raz pierwszy. W odróżnieniu od tworzonych na autorskim silniku poprzedniczek, Tekken 7 wykorzystuje technologię Unreal Engine 4, co pozwoliło na uzyskanie wysokiej jakości oprawy graficznej, zarówno na mocniejszych, jak i słabszych maszynach.

PCPS4XONE

Tekken Revolution
Tekken Revolution

Bijatyki 11 czerwca 2013

Tekken Revolution to oparta ma modelu Free-2-Play bijatyka firmy Namco Bandai. Zabawa polega na toczeniu pojedynków z innymi ludźmi lub sztuczną inteligencją. Rozgrywkę wzbogaca system rozwoju bohaterów, pozwalający na modyfikowanie ich parametrów i umiejętności.

PS3

Tekken Card Tournament
Tekken Card Tournament

Strategiczne 4 kwietnia 2013

Tekken Card Tournament to nastawiona na pojedynki z innymi graczami sieciowa karcianka. Zabawa polega na toczeniu strategicznych pojedynków z wykorzystaniem mistrzów sztuk walki. Poszczególne ataki i techniki aktywowane są poprzez zagrywanie konkretnych kart. Gra oparta jest na modelu darmowym z mikropłatnościami.

PCWWW

Tekken Tag Tournament 2
Tekken Tag Tournament 2

Bijatyki 11 września 2012

Zręcznościowa bijatyka stworzona przez firmę Namco Bandai. Jest to druga odsłona podserii marki Tekken, koncentrującej się na walkach kilkuosobowych. Fabuła w Tekken Tag Tournament 2 stanowi jedynie tło dla widowiskowych walk. W grze pojawia się ponad 50 postaci, dobrze znanych fanom serii, a ich wygląd i broń możemy dodatkowo dostosować do swoich preferencji. Przed walką wybieramy dwóch wojowników, z których możemy korzystać na przemian podczas starcia. W dwójce poprawiono i rozbudowano mechanikę podmiany zawodników, dzięki czemu da się wykonywać specjalne ataki, takie jak dwuosobowe rzuty, skomplikowane comba itd. W walce można też wykorzystać elementy areny, na przykład uderzając głową oponenta o mur. Tekken Tag Tournament 2 oferuje standardowe formy rozgrywki: samouczki, mecze treningowe, a także tryby Versus i Arcade. Grać można nie tylko samemu, ale również w multiplayerze dla maksymalnie czterech osób.

X360PS3WiiU

Tekken 3D: Prime Edition
Tekken 3D: Prime Edition

Bijatyki 14 lutego 2012

Tekken 3D: Prime Edition to kolejna odsłona legendarnej serii bijatyk, przeznaczona na przenośną konsolę Nintendo 3DS. Gra oczywiście korzysta z największego atutu urządzenia, którą jest wyświetlanie obrazu w postaci trójwymiarowej.

3DS

Tekken Hybrid
Tekken Hybrid

Bijatyki 22 listopada 2011

Tekken Hybrid to kolekcja zawierająca zremasterowaną wersję Tekken Tag Tournament z PlayStation 2, demo jej drugiej części oraz film animowany Tekken: Blood Vengeance, który możemy obejrzeć w technologii stereoskopowego 3D.

PS3

Tekken 6
Tekken 6

Bijatyki 27 października 2009

Kolejna odsłona popularnej bijatyki, a zarazem pierwsza, która została wydana nie tylko na konsoli z rodziny PlayStation. Fabuła Tekkena 6 nawiązuje do wydarzeń z części piątej. Nowym antagonistą jest Jin Kazama, prawnuk Jinpachiego Mishimy, który objął dowództwo nad Mishima Zaibatsu. Na jego drodze do osiągnięcia władzy absolutnej stoi jedynie organizacja G Corporation, dowodzona przez jego ojca. Wkrótce ogłoszona zostaje szósta edycja turnieju King of Iron Fist Tournament. W Tekken 6 możemy wcielić się w jednego z ponad czterdziestu wojowników, w tym niemal wszystkich występujących w Tekken 5: Dark Resurrection, a także ośmiu nowych. Każda z postaci ma własny styl, bazujący na prawdziwych sztukach walki, i wymaga stosowania odmiennych taktyk. Do innowacji należą m.in. możliwość parowania ataków z wyskoku, korzystania w walce z przedmiotów oraz Rage System, który pozwala się wybronić przed nieuchronną porażką. Pojedynki toczą się na różnorodnych trójwymiarowych arenach, które mogą ulegać zniszczeniu podczas starć.

X360PS3PSP

Tekken 5: Dark Resurrection
Tekken 5: Dark Resurrection

Bijatyki 2 marca 2007

Tekken 5: Dark Resurrection jest specjalną edycją ostatniej bijatyki spod szyldu tej znanej serii, wypuszczonej na platformie PlayStation 2. "To wydanie zadedykowano pierwotnie automatom coin-op, następnie nieco zmodyfikowano na potrzeby PlayStation Portable, aż wreszcie udostępniono posiadaczom PlayStation 3.

PS3

Tekken: Dark Resurrection
Tekken: Dark Resurrection

Bijatyki 25 lipca 2006

Tekken: Dark Resurrection na PSP to kolejna odsłona legendarnej serii bijatyk, za stworzenie której odpowiedzialna jest firma Namco. Pierwowzorem dla kieszonkowego wydania była specjalna edycja Tekken 5, dostępna tylko na automatach.

PSP

Tekken 5
Tekken 5

Bijatyki 24 lutego 2005

Kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych serii bijatyk w historii gier wideo, której wydawcą od lat jest firma Bandai Namco Entertainment. W piątym Turnieju Żelaznej Pięści występuje szereg znanych wojowników oraz troje nowych: Asuka, Raven oraz Feng. Każda z nich ma swoje motywacje i cele, które stanowią tło fabularne dla efektownych walk. Pod względem mechaniki Tekken 5 powiela rozwiązania poprzedników. Gracz wybiera jednego z dostępnych wojowników i staje do pojedynku z przeciwnikiem. Wciąż mamy do czynienia z systemem walki opartym na rozłożeniu: silna-słaba ręka, silna-słaba noga, intuicyjnie rozplanowanym na przyciskach pada. Starcia rozgrywają się na trójwymiarowych arenach, gdzie znajdziemy po kilka interaktywnych elementów (np. ściany, kolumny, posągi) dających się wykorzystać w walce. Oprócz głównego trybu turniejowego, Tekken 5 oferuje takie warianty zabawy jak versus, trening czy też tryb przygodowy, w którym gracz przedziera się przez zastępy nadbiegających przeciwników.

PS2

Tekken 4
Tekken 4

Bijatyki 18 września 2002

Czwarty Turniej Żelaznej Pięści organizowany przez Heihachiego po raz kolejny przyciągnął grono najlepszych wojowników z całego świata. Zwycięzca w nagrodę otrzyma władzę nad organizacją Mishima.

PS2

Tekken Advance
Tekken Advance

Zręcznościowe 29 marca 2002

Namco wydal jeden ze swych najlepszych tytulów na przenosna konsole Nintendo. Gra bazuje na trzeciej czesci gry z PsOne, podobny system ciosów, postacie. Grafika, chociaz 2D, swietnie imituje ta znana z konsoli Sony.

GBA

Tekken Tag Tournament
Tekken Tag Tournament

Bijatyki 25 października 2000

Tekken Tag Tournament to ulepszona wersja trzeciej części serii bijatyk Tekken. Deweloperzy z firmy Namco zadbali o bardziej efektowną oprawę wizualną swego dzieła i wprowadzili szereg zmian w mechanice rozgrywki. Nowości to m.in. walki w parach, dodatkowi bohaterowie, w których można się wcielić oraz nowe kostiumy dla wojowników.

PS2

Tekken 3
Tekken 3

Bijatyki 29 kwietnia 1998

Trzecia odsłona kultowego cyklu trójwymiarowych bijatyk. Akcja Tekkena 3 dzieje się kilkanaście lat po poprzedniczce, co posłużyło twórcom za pretekst do wymiany dużej części grywalnych postaci. Produkcja wprowadziła sporo zmian do mechanizmów rozgrywki, kładąc większy aspekt na toczenie walk w pełnym trójwymiarze oraz ograniczając wysokość skoków.

PS1

Tekken 2
Tekken 2

Bijatyki 29 marca 1996

Reedycja drugiej części kultowej bijatyki z konsoli PS One. Akcja gry toczy się 2 lata po wydarzeniach, znanych z poprzedniczki i koncentruje wokół kolejnego turnieju sztuk walki, w którym ponownie zmierzą się m.in. Kazuya Mishima i jego ojciec Heihachi. Gra oferuje łącznie 25 grywalnych postaci, w tym 8 zupełnie nowych. Znaczącemu rozbudowaniu uległa taktyka walki, a wojownicy zyskali spory wachlarz nowych zagrań.

PS5PS4PS3PS1PSPPSV

Tekken
Tekken

Bijatyki 7 listopada 1995

Jedna z najpopularniejszych serii w swoim gatunku. W grze bierzemy udział w elitarnym turnieju o nazwie King of the Iron Fist. Jedną z kluczowych postaci jest niejaki Kazuya Mishima, który pragnie zemścić się na swoim ojcu.

PS3ANDPS1PSPPSV

Tekken X Street Fighter
Tekken X Street Fighter

Bijatyki prace wstrzymane

Opracowana przez deweloperów z firmy Namco bijatyka łącząca elementy dwóch konkurencyjnych serii: Tekken oraz Street Fighter, które reprezentują nieco inne podejście do tego samego gatunku i od lat toczą ze sobą zaciekłą walkę o miano najlepszej wirtualnej bijatyki. Produkcja tytułu rozpoczęła się równolegle do gry Street Fighter X Tekken Capcomu, jednak w odróżnieniu od swej konkurentki opisywany tytuł cechuje się mechaniką oraz oprawą zaczerpniętą z serii Tekken. W porównaniu do wcześniejszych tytułów z tegoż cyklu, gra wyróżnia się przede wszystkim nieco odmiennym zestawem bohaterów, gdyż oprócz postaci dobrze znanych z poprzednich części, pojawiają się wojownicy zapożyczeni z konkurencyjnej serii Street Fighter. Kluczowym zadaniem, z jakim musieli uporać się twórcy Tekken X Street Fighter stała się zaś odpowiednia adaptacja ich modeli, ruchów, stylów walki oraz ataków specjalnych do realiów Tekkena i pojedynków rozgrywających się na w pełni trójwymiarowych arenach.

X360PS3