Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1
Okładka Tekken 3 (PS1)
OkładkaTekken 3 (PS1)

Tekken 3 PS1

Trzecia odsłona kultowego cyklu trójwymiarowych bijatyk. Akcja Tekkena 3 dzieje się kilkanaście lat po poprzedniczce, co posłużyło twórcom za pretekst do wymiany dużej części grywalnych postaci.

Bijatyki | na 2 osoby

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tekken 3 Premiera PS1

29kwietnia1998

producent: Bandai Namco Entertainment wydawca: Bandai Namco Entertainment

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Tekken 3

Soul Blade

Battle Arena Toshinden

Tekken

Tekken 3 to kolejna odsłona kultowej serii trójwymiarowych bijatyk stworzonych przez japońską firmę Namco (aktualnie znaną jako Namco Bandai). Produkcja wydana została w 1998 roku na platformę PS1 i dość znacząco rozwinęła mechanizmy rozgrywki swej poprzedniczki, dokonując też sporych zmian na liście grywalnych postaci.

Fabuła

Akcja trzeciego Tekkena na PS1 toczy się kilkanaście lat po turnieju z poprzedniej części cyklu. Tekken Force, paramilitarna organizacja stworzona przez Heihachiego Mishimę, przez przypadek budzi starożytnego boga walki, Ogre’a. Ten dziesiątkuje oddział, który doprowadził do przerwania jego snu, i wyrusza w świat, polując na wielkich mistrzów sztuk walki.

Jedną z jego ofiar staje się Jun Kazama, która samotnie wychowywała, poczętego z Kazuyą Mishimą w trakcie drugiego turnieju, syna imieniem Jin. Pragnący zemsty chłopak udaje się do swojego dziadka Heihachiego, prosząc go o nauki. Stary Mishima postanawia wykorzystać młodzieńca do zwabienia Ogre’a, którego chciałby pojmać i wykorzystać do własnych celów. Po kilku latach treningu Mishima ogłasza kolejny Turniej o tytuł Króla Żelaznej Pięści, licząc na to, że bóg walki nie przepuści takiej okazji i osobiście przybędzie, dając się tym samym wciągnąć w pułapkę.

Mechanika

Tekken 3 na PS1 znacząco rozbudowuje mechaniki walki z poprzednich odsłon cyklu. Chociaż sterowanie ponownie oparte jest na tych samych fundamentach, zgodnie z którymi poszczególne przyciski pada odpowiadają za różne kończyny wojowników, to tytuł w znacznie większym stopniu wykorzystuje trójwymiarowość środowiska. Wszystkie postaci zyskały umiejętność wykonywania uskoków w boki oraz znacząco zredukowano wysokość skoków, dodając pojedynkom głębi i zmuszając do stosowania innych taktyk w trakcie starć. Większe znaczenie zyskało też stosowanie tzw. „juggli”, czyli podrzucanie oponenta i atakowanie go w powietrzu, gdzie pozostaje bezbronny.

Przesunięcie akcji gry o kilkanaście lat naprzód posłużyło za pretekst do wymiany znacznej części obsady. W Tekkenie 3 powróciło jedynie ośmioro zawodników z poprzedniej gry, cała reszta to zaś debiutanci (chociaż wielu z nich posiada bardzo podobne ataki, albo nawet wygląd, do nieobecnych wojowników). Raz jeszcze zagrać można między innymi jako zabójczyni Nina Williams, senior rodu Mishima Heihachi, cybernetyczny ninja Yoshimitsu czy policjant Lei Wulong. Wśród debiutantów znaleźli się między innymi mistrz capoeiry Eddy Gordo, syn Kazuyi i Jun imieniem Jin oraz chińska uczennica Ling Xiaoyu. W sumie do dyspozycji graczy oddano ponad dwadzieścia postaci.

Tryby gry

Tekken 3 na PS1 zawiera typowe dla gatunku tryby toczenia walk, takie jak Arcade, Survival, Time Attack czy Versus. Oprócz tego produkcja oferuje bardziej oryginalne warianty zabawy. W Tekken Force Mode gra imituje klasyczne scrollowane bijatyki, w których należy przebijać się przez zastępy oponentów, zmierzając w prawą stronę planszy. W Tekken Ball Mode zabawa zmienia się zaś w mocno nietypową odmianę siatkówki plażowej.

Kwestie techniczne

Ze względu na ograniczenia techniczne, wersja Tekkena 3 na PS1 prezentuje się mniej okazale wizualnie od swego automatowego odpowiednika. Trójwymiarowe tła musiały ustąpić miejsca dwuwymiarowym, panoramicznym obrazom, liczba poligonów, z których składały się postacie, została zredukowana, zaś całość działa w niższej rozdzielczości. Pomimo tych cięć, gra pozostaje jedną z najlepiej wyglądających produkcji dostępnych na platformie, na którą została wydana.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 285 głosów czytelników.

Tekken 3 cena w dniu premiery: 1 CD

Wymagania wiekowe Tekken 3: 12+