Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Elex - seria gier

Seria RPG-ów akcji w perspektywie trzecioosobowej, osadzona w otwartym świecie zwanym Magalan. Gry z cyklu łączą w sobie elementy fantasy, science fiction oraz postapokalipsy, a za ich powstanie odpowiadają twórcy kultowego w Polsce Gothica, niemieckie studio Piranha Bytes.

Pierwsza odsłona, nazwana po prostu Elex, zadebiutowała w 2017 roku na PC, PlayStation 4 oraz Xbox One, spotykając się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem. Pięć lat później swoją premierę miał Elex II, trafiając na te same platformy oraz PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Główną atrakcją gier z serii jest eksploracja oraz poznawanie relacji pomiędzy zwaśnionymi ze sobą frakcjami. Dostępny świat jest spory, w pełni otwarty i różnorodny, pozwalając nam na zwiedzanie zarówno zielonych lasów, gorących pustyń, jak i oblodzonych gór. Co ciekawe, w eksploracji pomaga nam jetpack, pozwalający latać na niewielkie odległości. Podczas przemierzania Magalanu musimy uważać na przeróżne monstra, które nieraz będziemy w stanie pokonać dopiero wtedy, gdy odpowiednio ulepszymy naszą postać. Doświadczenie, pozwalające nam awansować na kolejne poziomy, zdobywamy poprzez pokonywanie oponentów oraz wykonywanie zadań. Same umiejętności nabywamy za punkty u trenerów, spośród których każdy posiada swoje pole specjalizacji (walka, crafting, magia itp.). Przeszukując wrogów, skrzynie oraz ruiny rozsiane po mapie zdobywamy nowy ekwipunek, przedmioty użytkowe oraz te służące do craftingu.

Historia w grach z serii Elex opowiada o świecie Magalan, spustoszonym lata temu przez spadający meteoryt, który przyniósł ze sobą nieznaną ludziom substancję – tytułowy elex. W wyniku wojen o surowce społeczeństwo Magalanu podzieliło się na kilka frakcji, m.in. Berserków, Kleryków czy Albów, spośród których każda wykorzystuje elex na swój sposób (Berserkowie tworzą z niego czary, Klerycy technologię, a Albowie go spożywają, wzmacniając swoje zdolności bojowe i zatracając przy tym człowieczeństwo). W sam środek tego chaosu trafia główny bohater, Jax. Należał on niegdyś do frakcji Albów, jednak został z niej wyrzucony, przez co musi na nowo wywalczyć sobie pozycję w społeczeństwie. Fabułę możemy poznawać z kilku perspektyw, zależnie od tego, do którego stronnictwa zdecydujemy się dołączyć. Jeśli tego chcemy, w eksploracji będzie nam pomagać jeden towarzysz, dostępny z puli kilku postaci. Zależnie od podejmowanych przez nas wyborów, ich opinia o nas będzie się różniła.

Gry z serii Elex należą do segmentu AA. Niezbyt duży budżet odbił się na jakości animacji w grze, chociaż graficznie prezentują one przyzwoity poziom.

Elex 3
Elex 3

RPG jeszcze nie ogłoszona

Elex 3 to trzecia odsłona serii gier RPG autorstwa niemieckiego studia Piranha Bytes. Gra znów przenosi nas w nietypowe realia łączące elementy fantasy i science fiction, oferując mocno zręcznościowy styl walki, wielki świat do eksploracji oraz dużą swobodę poczynań.

PC

Elex 2
Elex 2

RPG 1 marca 2022

Druga odsłona cyklu gier RPG, za którego stworzeniem stoi niemieckie studio Piranha Bytes. Elex 2 kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części serii, pozwalając graczom prześledzić dalsze losy Jaxa.

PCPS5XSXPS4XONE

Elex
Elex

RPG 17 października 2017

Trzecioosobowe RPG, za którego powstanie odpowiadają twórcy legendarnej serii Gothic z niemieckiego studia Piranha Bytes. W przeciwieństwie do wspomnianego Gothica, akcja Elex osadzona została w postapokaliptycznym świecie łączącym elementy science-fiction i fantasy, gdzie technologia miesza się z magią. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega od kanonu współczesnych trójwymiarowych RPG. Podczas zabawy eksplorujemy sporej wielkości otwarty świat, realizując szereg głównych i pobocznych misji fabularnych. Na swojej drodze spotykamy mnóstwo postaci niezależnych, z którymi prowadzimy dialogi, podejmując rozmaite wybory, które mogą znaleźć odzwierciedlenie w dalszym toku fabuły. Nie zabrakło też oczywiście walki i całej galerii zmutowanych potworów do ubicia. Podobnie jak poprzednie produkcje Piranha Bytes, tytuł koncentruje się wyłącznie na trybie singleplayer i nie oferuje możliwości zabawy wieloosobowej.

PCPS4XONE