Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Minecraft - seria gier

Cykl sandboksowych gier umożliwiających budowanie własnych konstrukcji z sześciennych klocków.

Pomysłodawcą i pierwszym deweloperem serii był szwedzki programista Markus „Notch” Persson, zainspirowany takimi produkcjami jak Dwarf Fortress, Infiniminer czy Dungeon Keeper. Wczesna wersja zadebiutowała w 2009 roku na forum TIGSource i zawierała moduł określony później jako Classic. Początkowo autor pracował nad rozwojem gry po godzinach, jednak wraz ze wzrostem popularności Minecrafta pojawiła się konieczność większego zaangażowania, więc wycofał się z innych przedsięwzięć i skupił jedynie na własnej produkcji. W 2010 roku Persson założył studio Mojang AB, którego celem było dalsze wspieranie tytułu. Pod koniec 2010 roku tytuł wszedł w fazę beta, co wiązało się ze wzrostem ceny i zmianą polityki udostępniania przyszłych dodatków – deweloperzy zastrzegli sobie prawo do wprowadzenia opłat za rozszerzenia, choć wszystkie aktualizacje pozostały darmowe. W 2011 roku Persson zrezygnował z funkcji głównego programisty Minecrafta, a jego miejsce zajął Jens Bergensten. W połowie września 2014 roku studio Mojang AB zostało kupione przez firmę Microsoft za kwotę blisko 2,5 miliarda dolarów, dzięki czemu Persson trafił na listę najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

Pełna wersja gry ukazała się w 2011 roku. Minecraft po uwzględnieniu wszystkich uaktualnień oferował pięć trybów rozgrywki. Podstawowe to Creative i Survival. Pierwszy z nich skupia się wyłącznie na warstwie kreatywnej: mamy tutaj dostęp do nieograniczonej liczby zasobów, a oprócz tego możemy latać, co znacznie ułatwia wznoszenie bardziej skomplikowanych struktur i orientowanie się w terenie. Drugi upodabnia grę do produkcji survivalowych, zmuszając gracza do samodzielnego i żmudnego zdobywania surowców oraz produkowania przedmiotów. Oprócz tego na mapie spotykamy różnego rodzaju potwory, co wymusza budowanie schronień i wytwarzanie uzbrojenia. Pozostałe dostępne tryby to Hardcore (gra jest znacznie trudniejsza, a śmierć bohatera oznacza koniec rozgrywki), Adventure (umożliwia projektowanie przygód i wyzwań dla innych graczy) i Spectator (swobodnie zwiedzamy dany świat, ale nie możemy wchodzić z nim w interakcję). Tytuł jest cały czas rozwijany, a wraz z kolejnymi aktualizacjami pojawia się nowa zawartość – np. w czerwcu 2016 pojawiła się minigra Battle, umożliwiającą zabawę w trybie PvP.

Tytuł ukazał się także na urządzeniach mobilnych jako Minecraft: Pocket Edition. Początkowo jego zawartość była znacznie uboższa od podstawowej wersji, jednak z czasem doczekał się elementów niedostępnych w innych wydaniach. Współpraca z firmą Microsoft zaowocowała również wydaniem gry Minecraft: Education Edition, pomyślanym jako narzędzie wspomagające nauczanie. Co ciekawe, produkcję wykorzystywano nie tylko przy nauce matematyki czy programowania, ale także historii sztuki czy poetyki. Cechą charakterystyczną tej edycji były liczne udogodnienia dla nauczycieli i uczniów – między innymi ulepszone mapy, poszerzony tryb dla wielu graczy czy możliwość robienia zrzutów ekranu.

W serii Minecraft gracz trafia do świata stworzonego z niewielkich sześciennych bloków, tzw. wokseli. Klocki reprezentują różne materiały – trawę, ziemię, kamień, drewno, lawę czy wodę – i mają odpowiadające im właściwości. Ideą gry jest budowanie i niszczenie konstrukcji zbudowanych z tych elementów. Rozgrywka nie daje graczowi żadnych wytycznych – ma on wolną rękę w dowolnym kształtowaniu wirtualnego świata i tylko od jego inwencji zależy, co postanowi w nim zrobić. Fizyka świata nie jest realistyczna – większość elementów nie poddaje się działaniu grawitacji, dlatego możliwe jest np. stworzenie latających konstrukcji poprzez usunięcie „podpór” danych obiektów.

W grze występuje cykl dnia i nocy, z których każde trwa około dwudziestu minut czasu rzeczywistego. Gdy świeci słońce, jesteśmy na ogół bezpieczni i możemy bez obaw skupić się na budowaniu i eksploatacji świata. Po zmroku jednak na świat wychodzą potwory, co zmusza nas do przeczekania niebezpieczeństwa w kryjówce lub uzbrojenie się w broń i stosowny pancerz. Wrogie istoty pojawiają się także za dnia w miejscach, gdzie nie dochodzi światło, dlatego też przed zapuszczeniem się wgłąb wirtualnego uniwersum warto zaopatrzyć się w zapas pochodni i innych źródeł ognia.

Seria odniosła niebywały sukces na świecie. W czerwcu 2016 roku media informowały o 100 milionach sprzedanych egzemplarzy, co oznaczałoby, że Minecraft jest najlepiej sprzedającą się produkcją na komputerach osobistych i drugą – po Tetrisie – najbardziej rozchwytywaną grą w ogóle. Cykl zaistniał też w kulturze popularnej. Seria może pochwalić się własną linią klocków LEGO, zabawek, książek, czasopism czy ubrań. Fani gry co roku spotykają się na konwencie MineCon, który jest organizowany praktycznie od początku istnienia produkcji. W 2015 wydarzenie przyciągnęło 10 tysięcy osób, dzięki czemu impreza stała się największym eventem poświęconym pojedynczej grze. Na przełomie 2015 i 2016 roku studio Telltale Games wydało epizodyczną grę Minecraft: Story Mode, która stanowiła oryginalne połączenie rozbudowanych historii charakterystycznych dla amerykańskiego dewelopera z wokselowym światem Minecrafta.

Minecraft Legends
Minecraft Legends

Strategiczne 18 kwietnia 2023

Tytuł z pogranicza gier akcji i strategii, opracowany przez ekipy Mojang Studios i Blackbird Interactive. W Minecraft Legends naszym zadaniem jest obrona krainy Overworld przed piglinami – najeźdźcami z Netheru. Tytuł oferuje kampanię fabularną, tryb kooperacyjny i moduł PvP.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Minecraft: Dungeons
Minecraft: Dungeons

Akcji 26 maja 2020

Przygodowa gra akcji będąca spin-offem szalenie popularnego Minecrafta. W Minecraft: Dungeons wcielamy się w bohaterów próbujących stawić czoła złoczyńcy znanemu jako Arcyzłosadnik i jego armii potworów. Akcję ukazano z lotu ptaka, a rozgrywka polega na przemierzaniu generowanych proceduralnie etapów, kolekcjonowaniu coraz potężniejszego sprzętu oraz na walce z hordami adwersarzy.

PCPS4XONESwitch

Minecraft Earth
Minecraft Earth

Przygodowe 12 grudnia 2019

Mobilny spin-off popularnego Minecrafta, zawierający kluczowe mechaniki rozgrywki oryginału, ale przenoszący akcję do realnego świata za sprawą technologii rzeczywistości rozszerzonej. Minecraft Earth pozwala na wspólne budowanie oraz przeżywanie przygód przez osoby z całego świata, z uwzględnieniem bogatych możliwości zabawy kooperacyjnej.

ANDiOS

Minecraft: Windows 10 Edition
Minecraft: Windows 10 Edition

Przygodowe 19 grudnia 2016

Specjalna edycja kultowego sandboksa firmy Mojang AB, stworzona z myślą o użytkownikach systemu Windows 10. W ogólnych założeniach, produkcja jest niemalże tym samym, co oryginalny Minecraft, jednak w przeciwieństwie do słynnego pierwowzoru, oparta została ona nie na pierwotnej wersji java, ale na stworzonej pod kątem urządzeń mobilnych grze Minecraft: Pocket Edition. Z tego też względu, rozgrywka nie jest tak rozbudowana jak w oryginale, a sama gra nie jest kompatybilna z oryginalnym Minecraftem. Minecraft: Windows 10 Edition pozwala jednak na zabawę w trybie cross-play wspólnie z użytkownikami edycji mobilnej, a dodatkowo pozwala na odblokowywanie osiągnięć Xbox Live, przypisanych do konta użytkownika. Ukłon w stronę użytkowników oryginalnej produkcji stanowi również fakt, że nabywcy oryginalnej wersji java mogą otrzymać opisywany tytuł zupełnie za darmo.

PC

Minecraft: Education Edition
Minecraft: Education Edition

Przygodowe 1 listopada 2016

Specjalna edycja kultowego Minecrafta firmy Mojang AB, przygotowana we współpracy z koncernem Microsoft pod kątem wykorzystania w szkolnictwie. Pod względem mechaniki gra w niczym nie odbiega od swego pierwowzoru, oferując ten sam sandboksowy model rozgrywki, opierający się na eksploracji, zbieraniu surowców, tworzeniu rozmaitych narzędzi i konstrukcji oraz elementach survivalu. Minecraft: Education Edition (znany wcześniej także jako MinecraftEdu) zawiera jednak szereg udogodnień, przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli. Wśród nich znalazły się m.in. ulepszone mapy ze współrzędnymi, możliwość importowania i eksportowania światów, poszerzony tryb multiplayer oraz funkcje pozwalające na zapisywanie prac uczniów, tworzenie ich wirtualnego portfolio, spersonalizowanych profili itd. Program dostępny jest wyłącznie dla instytucji kulturalnych i oświatowych, wymaga także wykupienia specjalnej licencji.

PC

Minecraft
Minecraft

Przygodowe 18 listopada 2011

Wymykająca się próbom ścisłej klasyfikacji gatunkowej sandboksowa gra studia Mojang. Minecraft zaprojektowano z myślą o kreatywności graczy, którzy mogą niemal dowolnie zmieniać zbudowany z sześciennych bloków wirtualny świat. Zabawa polega głównie na transformowaniu terenu, wznoszeniu budynków, produkcji przedmiotów i samodzielnym tworzeniu przygód. Gra zawiera standardowo dwa tryby rozgrywki – kreatywny, pozwalający na swobodną zabawę oraz survival, w którym za dnia trzeba przygotować się do odparcia nocnego ataku potworów. Poza trybem rozgrywki jednoosobowej Minecraft oferuje również możliwość zabawy z udziałem innych graczy przez Internet.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiUPSV3DS

Minecraft: Pocket Edition
Minecraft: Pocket Edition

Przygodowe 7 października 2011

Mobilna edycja kultowego sandboksa szwedzkiej firmy Mojang AB, który na przestrzeni kilku lat od premiery wersji beta zdobył miliony fanów na całym świecie, stając się swoistym fenomenem kultury masowej. Ogólne założenia rozgrywki w Minecraft: Pocket Edition nie różnią się niczym od wersji znanej z dużych platform sprzętowych. Trafiamy tu więc do zbudowanego z voxeli trójwymiarowego świata, który w całości generowany jest proceduralnie i obserwując świat z perspektywy pierwszoosobowej, robimy to, na co mamy ochotę – od eksploracji w poszukiwaniu surowców po wznoszenie zaawansowanych konstrukcji z niewielkich sześciennych bloczków. Pod względem zawartości, początkowo gra dość wyraźnie odbiegała od dużego Minecrafta, jednak w miarę kolejnych aktualizacji rozrastała się, oferując unikatowe elementy, niedostępne na innych platformach sprzętowych. Główną różnicą pozostał zaś dostosowany do warunków mobilnych system sterowania oraz grafika, która wydaje się tu nieco bardziej barwna i wygładzona.

ANDiOSWP