Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria World of Tanks - seria gier

Seria nastawionych na rozgrywkę wieloosobową darmowych gier akcji, skupiających się na starciach czołgów. Za proces deweloperski odpowiada wywodzące się z Białorusi studio Wargaming.net, specjalizujące się w produkcji gier strategicznych i mające na swoim koncie takie tytuły jak Massive Assault czy Order of War.

Pierwsza część serii została wydana w 2010 roku w Rosji, na rynek zachodni trafiła zaś rok później. Początkowo produkcja była dostępna jedynie na komputerach osobistych, jednak z czasem pojawiły się konwersje przeznaczone na konsole Xbox 360 oraz sprzęt ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4). Tytuł odniósł wielki sukces i został dwukrotnie wpisany do Księgi rekordów Guinnessa w kategorii największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO. Pierwszy raz zdarzyło się to w 2011 roku, kiedy w grze brało udział ponad 90 tysięcy osób, drugi dwa lata później – tym razem tytuł przyciągnął ponad 190 tysięcy użytkowników. Sukces produkcji zachęcił deweloperów do stworzenia bliźniaczych pozycji – World of Warplanes (w 2013 roku) oraz World of Warships (w 2015 roku) – które oferowały starcia samolotów oraz okrętów wojennych.

Seria doczekała się dwóch odsłon pobocznych. W 2014 roku na urządzenia mobilne została wydana gra World of Tanks Blitz. Była to próba przeniesienia sprawdzonej mechaniki na sprzęt sterowany dotykowo. Produkcja charakteryzowała się jednak mniejszą skalą walk, nieco uboższą grafiką oraz zmodyfikowanym interfejsem, co wynikało z ograniczeń technicznych. Początkowo tytuł był dostępny jedynie na smartfonach, z jednak z czasem przygotowano także edycję obsługującą tablety oraz komputery osobiste. Z kolei w 2015 roku ukazała się gra World of Tanks Generals, stanowiąca przeglądarkową odsłonę serii. Tym razem zdecydowano się jednak na dużo większe zmiany względem oryginału, czyniąc z produkcji oryginalne połączenie strategii i karcianki. Gracze rozgrywali pojedynki z użyciem talii, w skład których wchodziły kraty symbolizujące poszczególne formacje wojskowe. Oprócz tytułowych czołgów, do dyspozycji użytkowników oddano także inne rodzaje jednostek, między innymi piechotę czy lotnictwo.

Podstawą serii są potyczki dwóch zespołów złożonych z piętnastu graczy. Cele poszczególnych starć zależą od wybranego trybu gry i mogą polegać na wyeliminowaniu przeciwników, zdobyciu lub obronie bazy, czy też kontroli nad strategicznym punktem umiejscowionym w centrum mapy.

Każdy z graczy kieruje wybranym czołgiem, a całość starcia przedstawiona jest z perspektywy trzeciej osoby, z możliwością swobodnego obracania kamery. Seria oferuje kilkadziesiąt rodzajów maszyn podzielonych na pięć klas – lekkie, średnie i ciężkie czołgi, niszczyciele czołgów oraz działa samobieżne. Pojazdy pochodzą z różnych okresów XX wieku – od I wojny światowej po zimną wojnę – i oparte są na odpowiednikach historycznych, jednak z uwagi na konieczność dostosowania wszystkich jednostek do gry wieloosobowej poszczególne parametry techniczne potraktowano dość. Wraz z kolejnymi potyczkami gracz zdobywa punkty doświadczenia, za które może ulepszać swoje maszyny – można wymienić silnik, wieżę, podwozie, działo czy radio – co w istotny sposób wpływa na zdolności bojowe. Także załogi poszczególnych pojazdów rozwijają się w miarę postępów w grze, a lepiej wyszkolona obsada może szybciej ładować pociski do komory czy sprawniej naprawiać uszkodzone elementy.

Seria oparta jest na darmowym modelu biznesowym z opcjonalnymi mikropłatnościami. Za realną gotówkę możemy dokupić między innymi dodatkowe czołgi czy czasowe bonusy przyspieszające zdobywanie doświadczenia.

World of Tanks Generals
World of Tanks Generals

Logiczne 26 listopada 2015

Mobilno-przeglądarkowy spin-off niezwykle popularnego MMO World of Tanks, łączący elementy gry strategicznej i karcianki. W produkcji studia Wargaming głównym zadaniem graczy jest zniszczenie kwatery głównej przeciwnika przy pomocy własnych oddziałów, reprezentujących jedną z czterech stron konfliktu: USA, ZSRR, Francję oraz Niemcy. Potyczki realizowane są poprzez wykładanie kart symbolizujących poszczególne formacje wojskowe z własnoręcznie skomponowanej talii, liczącej sobie na wstępie ponad 200 kart. Każda z nich posiada oczywiście swoje zalety i wady, które w toku rozgrywki mogą być dodatkowo modyfikowane poprzez rozwijanie nowych technologii i wykorzystywanie kart specjalnych, pozwalających na zwiększenie zdolności ofensywnych i defensywnych. W odróżnieniu od gry macierzystej, World of Tanks Generals pozwala ponadto na dowodzenie nie tylko tytułowymi czołgami, ale także innymi rodzajami jednostek, jakie można było spotkać na frontach II wojny światowej.

ANDiOSWWW

World of Tanks Blitz
World of Tanks Blitz

Akcji 26 czerwca 2014

Próba przeniesienia szalenie popularnego World of Tanks z pecetów i konsol na urządzenia mobilne. Tak jak w przypadku pierwowzoru, mamy do czynienia z grą w modelu free-to-play, a zabawa polega na starciach historycznych czołgów w zróżnicowanych trybach rozgrywki.

PCSwitchANDiOSWP

World of Tanks: Console
World of Tanks: Console

Akcji 12 lutego 2014

Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks: Console pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.

PS5PS4XONEX360

World of Tanks
World of Tanks

Akcji 12 sierpnia 2010

Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.

PC