Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Shadow Warrior - seria gier

Seria gier akcji łączących w sobie elementy strzelanek oraz slasherów. Za jej powstanie odpowiada studio 3D Realms, jednak kiedy GT Interactive przestało pełnić rolę wydawcy i rola ta przypadła Devolver Digital, rozwój cyklu poświęcono kolejno deweloperom z General Arcade i Flying Wild Hog.

Część pierwsza, Shadow Warrior, miała swoją premierę w 1997 roku na PC. Grę oparto o silnik wykorzystany wcześniej w Duke Nukem 3D – podobieństwa objęły również rozgrywkę, jednak historię wykreowano w zupełnie innym stylu. Do tytułu ukazały się dwa rozszerzenia, Wanton Destruction i Twin Dragon. Następnie markę uśpiono na kilkanaście lat. Dopiero w 2013 na rynek trafił Shadow Warrior Classic Redux, zremasterowana wersja pierwszej odsłony, w wersji na PC i 4 lata później również na Android. Kilka miesięcy po debiucie remastera ukazał się remake Shadow Warrior, pierwotnie tylko na PC, rok później na PlayStation 4 i Xbox One. Był to pierwszy tytuł przygotowany przez polskie studio Flying Wild Hog. Shadow Warrior 2 trafił na rynek w 2016 (PC) i 2017 (PS4 i XOne), a Shadow Warrior 3 w 2022 (tym razem naraz na te 3 platformy).

Fabuła serii rozgrywa się w futurystycznej Japonii, opanowanej przez wielkie korporacje. Główny bohater, Lo Wang, należy do Wojowników Cienia, najemników służących owym firmom. Jego szef, Master Zilla, postanowił przyzwać do naszego świata demony i z ich pomocą podbić cały kraj. Protagonista sprzeciwia mu się i rozpoczyna walkę z kreaturami.

Akcję w grach Shadow Warrior obserwujemy z perspektywy FPP. Cykl słynie z brutalności i bardzo krwawej walki. Nasz bohater ma do dyspozycji kilka rodzajów oręża, wśród których prym wiedzie katana oraz broń palna, podzielona na pistolety, karabiny, strzelby czy rewolwery. Z części na część zwiększano mobilność bohatera, dodając mu różne zdolności parkourowe czy linkę z kotwiczką, zdolną przyciągać go w oddalone miejsca. Na swojej drodze spotykamy hordy demonów, a pokonywanie ich ułatwiamy sobie poprzez ulepszanie czy modyfikowanie zdobytego sprzętu. Pierwsza odsłona oferowała liniowe lokacje, zaś w kontynuacjach postawiono na bardziej otwarte etapy. Co ciekawe, od drugiej odsłony poziomy są częściowo generowane losowo, dzięki czemu każde podejście do gry jest inne od poprzedniego.

Shadow Warrior cieszy się niezłą sprzedażą. Dwie odsłony serii stworzone przez Flying Wild Hog sprzedały się w więcej niż milionie egzemplarzy, a każda gra z kolei przynosiła coraz większe zyski.

Shadow Warrior 3
Shadow Warrior 3

Akcji 1 marca 2022

Kolejna odsłona cyklu dynamicznych gier akcji FPP od polskiego studia Flying Wild Hog. Tym razem udajemy się w pogoń za starożytnym smokiem, by powstrzymać koniec świata. Przy okazji wybijamy hordy demonów w brutalnych starciach z wykorzystaniem katany i broni palnej.

PCPS5XSXPS4XONE

Shadow Warrior 2
Shadow Warrior 2

Akcji 13 października 2016

Kontynuacja pierwszoosobowej gry akcji, będącej remakiem przebojowej strzelanki FPP z lat 90. Za powstanie Shadow Warriora 2 odpowiada ponownie polskie studio Flying Wild Hog. Akcja osadzona została pięć lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części. W grze wcielamy się w znanego z poprzednich odsłon serii Lo Wanga, który prowadzi życie samotnika, pracującego dorywczo dla lokalnej Yakuzy. Mechanika zabawy nie zmieniła się znacząco, a nasz protagonista rozprawia się z przeciwnikami, korzystając z szerokiego arsenału broni palnej oraz różnego rodzaju ostrzy. W grze nie zabrakło też znanego z jedynki systemu rozwoju postaci oraz modyfikacji posiadanej broni, ale oba zostały znacząco rozbudowane. Zupełną nowość stanowi przeznaczony dla maksymalnie 4 osób tryb kooperacji, w którym grupa śmiałków zmaga się z przeciwnikami, starając się jednocześnie zrealizować cele misji. Zarówno w kampanii jednoosobowej, jak i wariancie kooperacyjnym lokacje generowane są proceduralnie, dzięki czemu każda rozgrywka staje się na swój sposób niepowtarzalna.

PCPS4XONE

Shadow Warrior
Shadow Warrior

Akcji 26 września 2013

Gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), będąca remake'iem przeboju z 1997 roku. Tytuł wyprodukowany został przez bydgoskie studio Flying Wild Hog we współpracy z wydawnictwem Devolver Digital. Głównym bohaterem Shadow Warrior jest mistrz sztuk walki Lo Wang, który na zlecenie korporacji Zilla Enterprises poszukuje legendarnego ostrza - Nobitsura Kage. Zadanie utrudniają mu hordy demonów, które przedostały się do świata ludzi. Rozgrywka łączy cechy pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) oraz slashera. Protagonista z równą wprawą włada bowiem zarówno rozmaitymi rodzajami broni palnej, jak i uzbrojeniem wojowników ninja (katany, shurikeny i inne). Twórcy położyli duży nacisk na swobodę rozwoju umiejętności postaci, a także możliwość modyfikowania ekwipunku.

PCPS4XONE

Shadow Warrior Classic Redux
Shadow Warrior Classic Redux

Akcji 8 lipca 2013

Zremasterowana wersja kultowej gry akcji z 1997 roku, w której jako Lo Wang stawiamy czoła hordom potworów przywołanych z innego wymiaru przez szefa firmy Zilla Corporation. Rozgrywka polega przede wszystkim na przemierzaniu rozległych poziomów i eliminacji zróżnicowanych przeciwników przy użyciu rozbudowanego arsenału broni białej (katana), miotanej (shurikeny) oraz palnej (UZI, wyrzutnie rakiet, granatniki).

PCAND

Shadow Warrior (1997)
Shadow Warrior (1997)

Akcji 13 maja 1997

Gra akcji twórców kultowej strzelanki FPP Duke Nukem 3D, mocno wzorowana na tej produkcji. Shadow Warrior jest oparty na tym samym silniku, co poprzednik i oferuje podobny sposób rozgrywki, jednak został osadzony w zupełnie innych klimatach. Gracz wciela się w japońskiego mistrza zabójców, należącego do tytułowego klanu Shadow Warriors. Zdradzony przez swego pracodawcę, który dodatkowo usiłuje przejąć władzę nad całą Japonią, Lo Wang zostaje zmuszony do walki z przeważającymi siłami wrogów. Jak przystało na japońskiego wojownika, bohater walczy głównie przy użyciu samurajskiego miecza. Dodatkowo na jego wyposażeniu znajdują się zabójcze shurikeny i inne elementy typowego dla regionu oręża. Nie brakuje również współczesnego uzbrojenia, w tym UZI, strzelb, wyrzutni rakiet czy granatnika. Walcząc z wrogami, gracz przemierza trójwymiarowe lokacje, których projekt jest bardziej zaawansowany niż w Duke Nukem 3D - już choćby z racji na to, że występują tu budynki piętrowe.

PC