Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria South Park - seria gier

Cykl gier bazujących na motywach popularnego serialu animowanego. Licencja kilkukrotnie zmieniała właściciela. Obecnie prawa do produkcji gier z bohaterami kreskówki South Park posiada koncern Ubisoft.

Pierwszą grą stworzoną w oparciu o serial South Park (polskim widzom znany pod tytułem Miasteczko South Park), była South Park: Official PC Game z 1998 roku. Dewelopingiem tytułu zajęło się studio Iguana Entertainment przy wydawniczym wsparciu firmy Acclaim Entertainment. Staraniem amerykańskiego wydawcy ukazały się także dwie kolejne gry z cyklu: South Park: Chef's Luv Shack (1999) oraz South Park Rally (2000). Kłopoty finansowe na kilka lat zahamowały rozwój marki. Po ogłoszeniu upadłości Acclaim Entertainment prawa licencyjne zostały przejęte przez Microsoft Game Studios, co zaowocowało dwiema grami dystrybuowanymi w usłudze Xbox Live: South Park Let's Go Tower Defense Play! (2009) i South Park: Tenorman's Revenge (2012). W 2012 roku doszło do kolejnej zmiany licencjobiorcy, którym został koncern THQ. Po ogłoszeniu upadłości amerykańskiego potentata, licencję wykupił Ubisoft, który we współpracy z Obsidian Entertainment i South Park Digital Studios dokończył prace nad South Park: The Stick of Truth (2014).

Gry z serii South Park reprezentują różne gatunki (od zręcznościowych strzelanin, poprzez wyścigi, strategie typu tower defense aż po cRPG) i nie są połączone fabułą. Ich wspólnym mianownikiem są doskonale znani fanom kreskówki bohaterowie - Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman i Kenny McCormick, a także miejsce akcji – miasteczko South Park.

Oprawa wizualna gier z cyklu South Park wzorowana jest na telewizyjnym oryginale. Gracze mogą więc spodziewać się dwuwymiarowej grafiki w kreskówkowym stylu. Uwagę zwraca udźwiękowienie, w którym często wykorzystywane są głosy aktorów podkładających dubbing postaci w serialu.

South Park: The Fractured But Whole
South Park: The Fractured But Whole

RPG 17 października 2017

Kolejna odsłona cyklu gier RPG, osadzonych w uniwersum kultowej kreskówki dla dorosłych stacji Comedy Central. Produkcja stanowi bezpośrednią kontynuację wydanego w 2014 roku South Park: Kijek Prawdy, a jej bohaterem jest ponownie dzieciak, który dopiero co sprowadził się z rodziną do tytułowego miasteczka. Nasz protagonista dołącza do nowych przyjaciół z paczki Cartmana, którzy jako superbohaterowie z grupy Coon & Friends po raz kolejny stawiają czoła złowrogiemu Profesorowi Chaosowi. The Fractured But Whole odznacza się rozbudowanym systemem rozwoju postaci oraz urozmaiconą mechaniką walki. Największą nowością gry jest jednak fakt, że podczas zabawy pokierować możemy zarówno chłopakiem, jak i dziewczyną, w zależności od czego zmienia się sposób, w jaki postrzegają nas postaci niezależne. Całość ubarwiona została oczywiście słuszną dawką bezkompromisowego humoru, o który zadbali ponownie sami twórcy serialu: Matt Stone oraz Trey Parker.

PCPS4XONESwitch

South Park: Kijek Prawdy
South Park: Kijek Prawdy

RPG 4 marca 2014

Oparta na motywach popularnej kreskówki Miasteczko South Park gra cRPG. Dewelopingiem South Park: The Stick of Truth zajęło się studio Obsidian Entertainment przy wsparciu ze strony twórców telewizyjnego pierwowzoru – Matta Stone'a i Trey'a Parkera. Gracz wciela się w rolę dzieciaka, który wraz z rodzicami właśnie przeprowadził się do tytułowego miasteczka i próbuje zaskarbić sobie sympatię rówieśników. Okazją do tego jest wspólny LARP (Live Action Role Playing), w którym uczestniczą Cartman i jego koledzy. Fabuła South Park: The Stick of Truth obfituje w absurdalny humor i odniesienia do zjawisk kultury masowej. Twórcy gry sięgnęli także po klasyczne elementy mechaniki cRPG jak klasy postaci, walka w systemie turowym oraz możliwość zdobywania doświadczenia i awansowania na kolejne poziomy rozwoju. Produkcja zwraca uwagę kreskówkową oprawą graficzną.

PCPS4XONESwitchX360PS3

South Park: Tenorman's Revenge
South Park: Tenorman's Revenge

Zręcznościowe 30 marca 2012

South Park: Tenorman's Revenge jest zręcznościową platformówką przygotowaną na platformę Xbox Live Arcade. W grze możemy wcielić się w jednego z głównych bohaterów serialu (Cartmana, Stana, Kale’a lub Kenny’ego) i samemu lub we współpracy z innymi graczami stanąć do walki z największym wrogiem Erika, czyli rudzielcem Scottem Tenormanem.

X360

South Park Let's Go Tower Defense Play!
South Park Let's Go Tower Defense Play!

Akcji 9 października 2009

South Park Let's Go Tower Defense Play! to wyprodukowana przez studio Doublesix gra strategiczna w stylu "tower defense" z bohaterami popularnej kreskówki w rolach głównych. Kierując poczynaniami Stana, Kyle'a, Erica oraz Kenny'ego gracze mają za zadanie obronić tytułowe miasteczko przed nieproszonymi gośćmi.

X360

South Park Rally
South Park Rally

Wyścigi 18 stycznia 2000

Szalona gra wyścigowa oparta na kultowym serialu animowanym dla dorosłych. Cartman i jego banda biorą udział w zawodach kartingowych rozgrywanych na obszarze tytułowego miasteczka. Przywołujemy Saddama Husajna, próbujemy zdobyć lekarstwo na chorobę wściekłych krów i utrudniamy życie rywalom, a wszystko po to, aby zdobyć trofeum dla najlepszego kierowcy.

PC

South Park: Chef's Luv Shack
South Park: Chef's Luv Shack

Zręcznościowe 26 listopada 1999

South Park: Chef's Luv Shack to gra towarzyska, stanowiąca połączenie quizu oraz zręcznościowych mini-gier. Wcielając się w Erica Cartmana, Kenny'ego McCormicka, Kyle'a Broflovskiego lub Stana Marsha gracz musi odpowiadać na pytania związane z serialem South Park, a także grać w proste mini-gierki. Tytuł wyprodukowany został przez ekipę deweloperską Acclaim Studios Austin.

PC

South Park
South Park

Zręcznościowe 2 marca 1999

Czwórka doskonale znanych fanom serialu South Park bohaterów podejmuje się obrony miasteczka przed zmutowanymi indykami, zabójczymi krowami, ożywionymi zabawkami i innymi niebezpieczeństwami z Kosmosu. Zrealizowana przez firmę Acclaim Entertainment gra z gatunku pierwszoosobowych strzelanin odznacza się dużą dawką humoru i specyficzną oprawą wizualną.

PC